„Snowpiercer” ? antyutopijny komiks, który zachwycił twórcę „Parasite”, od 15 czerwca w sprzedaży

29 maja 2020


15 czerwca nakładem Wydawnictwa Kurc ukaże się komiks „Snowpiercer. Przez wieczny śnieg” autorstwa Jean-Marca Rochette’a („Wilk”) i Jacquesa Loba. Antyutopijna opowieść z pierwszej połowy lat 80. do tego stopnia zachwyciła południowokoreańskiego reżysera Bonga Joon-ho, twórcę „Parasite”, że nakręcił na jej podstawie film.

W przeciwieństwie do wielu tego typu historii „Snowpiercer” nie rozgrywa się na pustkowiach wyjałowionych przez opad nuklearny lub globalne ocieplenie. W wizji zaprezentowanej przez rysownika Jean-Marca Rochette’a i scenarzystę Jacquesa Loba cała Ziemia pogrążyła się w nieprzemijającej mroźnej zimie, śmiertelnej dla wszystkich form życia. Garstka ocalonych schroniła się w eksperymentalnym pociągu, który nigdy się nie zatrzymuje. Społeczeństwo otworzyło w nim mechanizmy rozwarstwienia klasowego, ucisku politycznego i kłamstw w imię ideologii. W tylnych wagonach najubożsi żyją tak, jak niegdyś mieszkańcy slumsów, zaś ci, którzy usadowili się w pierwszych wagonach składu, uznawani są za opływających w luksusy wybrańców.

Po wielu próbach buntu i zamieszek tył pociągu został poddany kwarantannie i krążą plotki, że urzędnicy chcą odczepić wagony. Proloff, który pochodzi z tylnych wagonów, gdzie życie stało się nie do zniesienia, podejmuje ryzykowną wyprawę na przód, gdzie żyją przedstawiciele wyższej klasy. Rozpoczyna więc długą wędrówkę do lokomotywy, odkrywając sekrety pociągu i przekonując się, że rzeczy nie są dokładnie takimi, jakimi się wydają.

„Snowpiercer” łączy politykę z dramatem i miłością, a pierwiastek poezji nadaje całemu komiksowi wymiar alegorii. Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w orwellowskim 1984 roku, symbolicznie wskazując na inspiracje Jean-Marca Rochette’a i Jacquesa Loba. „Myślę, że wielka siła tej historii tkwi w tym, że nie jest to jedynie powieść graficzna science fiction, ale raczej ponadczasowa baśń filozoficzna” ? mówi rysownik Jean-Marc Rochette. „Myślę, że najbardziej wizjonerską przepowiednią scenarzysty Jacquesa Loba była nierówność między biednymi i bogatymi na niewielkiej przestrzeni. Ponieważ teraz świat stał się mały, jak ten pociąg. Najbiedniejszych mieszkańców Sudanu dzieli zaledwie sześć godzin podróży samolotem od najbogatszych mieszkańców Europy, to trochę tak, jak kilka wagonów tego pociągu”.

Zimą 2005 roku południowokoreański reżyser Bong Joon-ho natknął się na komiks w małym sklepiku niedaleko Hongik University, wypełnionym po brzegi powieściami graficznymi. Zafascynowany niespodziewanie wciągającą lekturą, jeszcze w sklepie przeczytał całość od deski do deski. Wyobrażał sobie równocześnie bogactwo filmowych możliwości oferowanych przez tę niezwykłą opowieść i z miejsca postanowił, że musi zrobić z tego materiału pełnometrażowy film.

„Oryginalna powieść graficzna była niesamowita i wspaniale opowiedziana” ? powiedział reżyser. „Gdy po raz pierwszy natknąłem się na 'Snowpiercera’, moją uwagę zwróciła przede wszystkim niezwykle filmowa przestrzeń pociągu przedstawionego w tej powieści graficznej. Koncepcja setek metalowych części poruszających się niczym ciało żywego węża transportującego rzeszę niespokojnych ludzi chwyciła mnie za serce i zapadła na długo w pamięć. Przebywający w pociągu pasażerowie nieustannie ze sobą walczą. W tej specyficznej i ekstremalnej Arce Noego, która w swoich wagonach przewozi ostatnich pozostałych przy życiu, nie ma żadnej równości. Uwielbiam przyglądać się zachowaniom różnych ludzi postawionych w ekstremalnych sytuacjach(…). Właśnie dlatego 'Snowpiercer’ zdawał się być moim przeznaczeniem”.

W filmie „Snowpiercer: Arka przyszłości”, nakręconym przez Bonga Joon-ho na podstawie komiksu Jean-Marca Rochette’a i Jacquesa Loba, wystąpiła plejada gwiazd z Tildą Swinton, Edem Harrisem, Johnem Hurtem i Chrisem Evansem na czele. W 2020 roku w serwisie Netflix pojawił się z kolei pierwszy sezon serialu, w którym jedną z głównych ról zagrała Jennifer Connelly. Teraz wreszcie będziemy mogli poznać komiksowy pierwowzór i przekonać się, jak ta historia wyglądała w oryginalnej wersji. Wydawnictwo Kurc opublikuje komiks 15 czerwca w dwóch wersjach okładkowych ? zwykłej (po lewej) i limitowanej, dostępnej jedynie w wybranych sklepach komiksowych.

[am]
na podst. The Verge, Monolith Films

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi