banner ad

„Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” ? literacki debiut Harukiego Murakamiego już 21 maja po raz pierwszy w Polsce

1 maja 2014

sluchaj_piesni_wiatru_flipper_premiera
Niepublikowane dotąd w Europie ani w Stanach Zjednoczonych powieści Harukiego Murakamiego „Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” po raz pierwszy ukażą się w polskim przekładzie. Literacki debiut pisarza trafi do rąk czytelników już 21 maja.

„Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” to wczesne powieści Murakamiego. Japoński pisarz po raz pierwszy przedstawia w nich swego bezimiennego bohatera i Szczura, których miłośnicy jego twórczości znają z kolejnych książek. Czytelnik poznaje historię ich przyjaźni oraz uczestniczy w pierwszych rozmowach prowadzonych w barze Jaya. Akcja obu utworów toczy się na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. „Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” wypełnione są charakterystycznymi dla Murakamiego rekwizytami ? zachodnią muzyką, zapożyczeniami z filmów i dzieł literackich. Pojawiają się tajemnicze bliźniaczki i opowieść o stosunkach społecznych na planecie Wenus. Podobnie jak w późniejszych dziełach pisarza, bohaterowie poszukują własnej tożsamości i odbywają swoistą podróż w czasie, wspominając minione zdarzenia.

Wczesne powieści Murakamiego stanowią zapowiedź znanej polskim czytelnikom „Przygody z owcą”. To, co w „Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipperze roku 1973” wydaje się być jednie lekko zarysowaną ideą, zostaje zdecydowanie rozwinięte w trzeciej części „trylogii Szczura”. Dwie najwcześniejsze powieści pozwalają na nowo spojrzeć na historie głównych bohaterów.

„Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” zaskakują, czytelnik odnajdzie tu odważny i absurdalny humor, którego w późniejszych dziełach autora jest znacznie mniej. Debiutanckie powieści pozwalają lepiej zrozumieć dalszą twórczość Murakamiego i pokazują w jakim kierunku rozwinie się jego pisarstwo.

Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył studia na Wydziale Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W latach 1974?1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował w 1979 roku. „Trylogię Szczura” uhonorowano nagrodą im. Nomy dla pisarzy młodego pokolenia. Następne książki, m.in.: „Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz” czy „Na południe od granicy, na zachód od słońca” ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku, na polskim rynku, nakładem wydawnictwa Muza SA ukazała się książka „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi