„Skonsumowana” ? debiutancka powieść Davida Cronenberga pod patronatem Booklips.pl

31 marca 2015

skonsumowana-premiera
Wydawnictwo Zysk i S-ka opublikowało polski przekład debiutanckiej powieści kultowego reżysera Davida Cronenberga. „Skonsumowana” to wielowymiarowa, szokująca i perwersyjna opowieść zacierająca granicę między realizmem a fantazją. Książka ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Nielegalne operacje, konsumpcjonizm, globalne spiski, seks, kanibalizm, technologiczny fetysz, Sartre i Beckett ? to tylko niektóre z tematów znane wielbicielom filmowych dokonań Davida Cronenberga, które powracają w jego prowokującej debiutanckiej powieści.

Nathan i Naomi to para reporterów, znakomicie prosperujących dzięki żądnym sensacji mediom. Łączy ich obsesja na punkcie estetyki oraz aparatów fotograficznych. Są kochankami, lecz to nie przeszkadza im ze sobą konkurować. Niczym współcześni nomadzi przemierzają świat w pogoni za sensacją i przejawami ludzkiej nieprawości. Spotykają się ze sobą jedynie w przylotniskowych hotelach i oknach komunikatorów internetowych.

Uwagę Naomi przykuwają doniesienia na temat Célestine i Aristide?a, małżeństwa filozofów i libertynów. Okaleczone zwłoki Célestine znaleziono w jej paryskim mieszkaniu. Aristide zniknął bez śladu. Policja podejrzewa, że to on zabił żonę, a następnie zjadł niektóre części jej ciała. Naomi, wspierana przez ekscentrycznego studenta Blomqvista, wyrusza na poszukiwanie oprawcy. Zgłębiając coraz wnikliwiej losy dwojga filozofów, dziennikarka odkrywa niepokojące szczegóły ich życia seksualnego, w które ? oprócz wielu innych osób ? uwikłany był także Blomqvist. Czy zatem Naomi może mu ufać?

„Ta powieść zaczęła powstawać jako fragment scenariusza, który bardzo szybko odłożyłem na bok, bo czułem, że nie wiem, w jaki sposób go rozwinąć. I wtedy otrzymałem telefon od wydawcy z Penguin Kanada: ?Widziałem twoje filmy i naprawdę sądzę, że mógłbyś napisać powieść. Myślałeś kiedyś o tym??. Na co odpowiedziałem: ?Tak, od jakichś 50 lat?. Może z perspektywy czasu nieco to idealizuję, ale myślę, że ten pomysł czekał, aby stać się powieścią. Dlatego nie mogłem rozwinąć go jako scenariusza” ? powiedział reżyser w wywiadzie dla „NPR”.

Zdaniem Cronenberga „pisanie powieści jest o wiele bardziej jak reżyserowanie niż tworzenie scenariusza. Przydzielasz rolę, oświetlasz, przygotowujesz kostiumy i lokalizacje, robisz wszystko to, co reżyser. Pisząc scenariusz, nie musisz tego uwzględniać. Nie opisujesz twarzy aktora lub bohatera, ponieważ Tom Cruise go zagra, a on nie wygląda tak, jak sobie wymyślisz, tymczasem w powieści opis jest tym, czym jest. W rzeczywistości akt pisania, podobnie jak kręcenie na planie, jest powolną harówą. To codzienna praca”.

Wbrew oczekiwaniom niektórych fanów Cronenberg zapowiedział, że nie zamierza realizować filmu na podstawie „Skonsumowanej”. Taką rolę woli powierzyć komuś innemu, sam zaś nie wyklucza, że napisze kolejną powieść. Tym bardziej, że debiut zbiera bardzo pochlebne recenzje. Stephena King powiedział, że „w powieści Cronenberga wykreowany świat jest równie niepokojący i uwodzący, jak w jego filmach”, dlatego książka ta winna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich „żądnych wypraw w mroczne otchłanie wyobraźni”. Wtórował mu aktor Viggo Mortensen, pisząc: „Jestem przekonany, że Cronenberg zostanie oskarżony o wszystkie możliwe grzechy, które człowiek jest w stanie wymyślić dla zagłuszenia lęku przed własnym umysłem i ciałem. Piekielnie dobra książka, którą zapamiętacie do końca życia. Jej rozmach i poetycka finezja przywodzą na myśl najlepsze dzieła Nabokova. Potrafi zburzyć spokój, rozbroić czytelnika, by w końcu uczynić go współwinnym zbrodni”.

Powieść „Skonsumowana” w przekładzie Katarzyny Peteckiej-Jurek jest już dostępna w księgarniach.

fot. Canadian Film Centre

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi