Przedstawiamy zapowiedzi Wydawnictwa Filtry na 2022 rok

3 stycznia 2022

Założone 2 lata temu przez Dorotę Nowak i Ewę Wieleżyńską, a publikujące książki od 1,5 roku Wydawnictwo Filtry zdążyło już doczekać się wiernych czytelników wypatrujących każdego kolejnego tytułu opatrzonego charakterystycznym logo przypominającym oko. Przedstawiamy szczegółowe zapowiedzi oficyny na pierwszy kwartał i plany na kolejne miesiące 2022 roku.

Założycielki oficyny, Ewa Wieleżyńska i Dorota Nowak, udzieliły specjalnej wypowiedzi dla Booklips.pl:

„Przy kształtowaniu oferty Filtrów na 2022 rok przyświecały nam te same idee co zawsze: chciałyśmy, aby nasi czytelnicy mogli poznać książki, które zagranicą zdobyły uznanie krytyki i były szeroko dyskutowane – do tych należą m.in. 'Śmierć Viveka Ojiego’ Akwaeke Emezi, 'Akty desperacji’ irlandzkiej debiutantki Megan Nolan, nominowany do międzynarodowego Bookera 'Chilijski poeta’ Alejandra Zambry czy jedna z najgłośniejszych rosyjskich powieści ostatnich lat, 'Ziemia’ Mikhaila Yelizarova.

W literaturze faktu wydamy tytuły proponujące nowe interpretacje wydarzeń historycznych czy procesów społecznych, m.in. 'Pod białym niebem. Natura przyszłości’ laureatki Pulitzera Elizabeth Kolbert o konsekwencjach regulowania przyrody, 'Wiarę i ojczyznę’ Briana Portera-Szűcsa o relacji państwa polskiego z kościołem katolickim, 'Białe miasto. Czarne miasto’ Sharon Rotbard o Tel Awiwie, jego architekturze i historii oraz skutkach, jakie powstanie tego miasta przyniosła ludności arabskiej.

Wydamy też ważnych klasyków: 'Siódmy koń. Opowiadania zebrane’ legendarnej surrealistki Leonory Carrington, Urugwajczyka Eduarda Galeana i jego kultową książkę 'Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej’ o podboju południowoamerykańskiego kontynentu, 'Kobietę osobną i miasto’ Vivian Gornick, a także powieść 'Pasja według G.H.’ cenionej już w Polsce brazylijskiej pisarki Clarice Lispector.

Oczywiście nie zabraknie polskich autorów: opublikujemy nową, antywojenną powieść Piotra Siemiona 'Bella, ciao’, a także dwa prozatorskie debiuty – poetek Kamili Janiak oraz Katarzyny Szaulińskiej. W Filtrach ukaże się też nowa książka Ewy Wanat o rewolucji seksualnej. Tymczasem zapoznajcie się z dokładnymi zapowiedziami Wydawnictwa Filtry na pierwszy kwartał 2022″.

Założycielki Wydawnictwa Filtry: Dorota Nowak i Ewa Wieleżyńska (fot. Rafał Masłow)

Óscar Martínez, Juan José Martínez „Młody z Hollywood. Skąd wziął się najokrutniejszy gang świata Mara Salvatrucha 13”, tłum. Tomasz Pindel – premiera: 26 stycznia 2022

Reportaż o najokrutniejszym gangu świata Mara Salvatrucha 13 terroryzującym Salwador. Bracia Martínezowie zastanawiają się w nim, dlaczego gangi są dla wielu Salwadorczyków sposobem na życie, co jest źródłem przemocy i wreszcie – jaką rolę w destrukcji salwadorskiego państwa odegrały Stany Zjednoczone.

Juanowi José udało się przeniknąć do struktur Mara Salvatrucha 13, w efekcie czego możemy przyglądać się funkcjonowaniu gangu od środka. Krytyka zagraniczna uznała „Młodego z Hollywood” za wzór reportażu literackiego.

Megan Nolan „Akty desperacji”, tłum. Aga Zano – premiera: 16 lutego 2022

Przeszywająco szczera i mroczna debiutancka powieść o toksycznym związku i bolączkach millenialsów, autorstwa wschodzącej gwiazdy literatury irlandzkiej. Bezimienna narratorka odkrywa życie w Dublinie. Wyrzucona ze studiów, pracuje jako kelnerka, wieczorami zaś pije i uprawia przygodny seks. Życie bohaterki zmienia się razem z poznaniem starszego od niej Ciarana – idealnego w oczach dziewczyny chłopaka, który jest pewnym siebie krytykiem sztuki. Para jednak nie tworzy idealnego związku. Akty desperacji to kronika toksycznej relacji, w której i kobieta, i mężczyzna są socjopatyczni. To także studium wzajemnej autodestrukcji prowadzącej do niepohamowanej żądzy seksu, okaleczania się, zatracania się w używkach i alkoholu.

Leonora Carrington „Siódmy koń. Opowiadania zebrane”, tłum. Michał Kłobukowski, Maryna Ochab, Katarzyna Okrasko – premiera: 23 lutego 2022

Leonora Carrington – najważniejsza malarka surrealistyczna, pisarka, skandalistka i feministka brytyjskiego pochodzenia. Była partnerką Maxa Ernsta i przyjaźniła się z Pablem Picassem. Jej twórczość literacka jest prawie nieznana polskim czytelniczkom, dlatego zbiór opowiadań „Siódmy koń” to świetna okazja do przypomnienia tej wybitnej postaci. Do grona fanów jej twórczości literackiej należą m.in. Björk, Olga Tokarczuk i Ali Smith.

Zbiór „Siódmy koń” zawiera opowiadania pisane od lat 30. do 70. XX. wieku, czyli z okresu szczytowej formy aktywności twórczej Leonory Carrington. Powstały w języku francuskim, hiszpańskim i angielskim. Wszystkie te opowieści rozgrywają się w fantastycznych, upiornych krajobrazach i pełne są – charakterystycznych dla Carrington – surrealistycznych zjaw i bohaterów.

Akwaeke Emezi „Śmierć Viveka Ojiego”, tłum. Rafał Lisowski – premiera: 9 marca 2022

Akwaeke Emezi – urodzona w 1987 roku w Umuahii w Nigerii osoba pisząca i tworząca, działająca w tzw. przestrzeniach granicznych. Jej działalność artystyczna osadzona jest w duchowości afrykańskiej, a w swojej sztuce video, performansach, rzeźbie odtwarza rytuały przejścia między wcieleniami bytu ludzkiego, nie-ludzkiego, demona i potomka bogów. Emezi od szesnastego roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych, obecnie w Nowym Jorku.

W twórczości literackiej koncentruje się na tematyce tożsamości płciowej, zwłaszcza doświadczeniach osób niebinarnych – o tym właśnie traktuje debiutancka, na poły autobiograficzna, powieść Emezi zatytułowana „Freshwater”.

W Filtrach ukaże się najnowsza książka Emezi „Śmierć Viveka Ojiego”, konstrukcją przywodząca na myśl „Kronikę zapowiedzianej śmierci” Marqueza, opowiadająca losy nieheteronormatywnego chłopaka dorastającego w nigeryjskim miasteczku, gdzie kwestia identyfikacji płciowej jest tabuizowana. Na przeszkodzie do swobodnej ekspresji własnej tożsamości i miłosnego spełnienia stają lokalne przesądy oraz bezwzględny patriarchat. Również ta powieść spotkała się z pozytywną reakcją krytyki, która doceniła kunszt struktury fabularnej. Szczególnym wyzwaniem dla polskiego tłumacza Emezi będzie odnalezienie odpowiedniego języka, który uwzględni zniuansowanie problemu tożsamości seksualnej.

Elizabeth Kolbert „Pod białym niebem. Natura przyszłości”, tłum. Jakub Jedliński – premiera: 23 marca 2022

Laureatka Pulitzera i autorka głośnego bestsellera „Szóste wymieranie” powraca do tematu wpływu ludzkości na środowisko, pytając: czy po wyrządzeniu tylu szkód możemy zmienić naturę, tak aby ją ocalić?

Elizabeth Kolbert to jedna z najbardziej wpływowych komentatorek zmian środowiska. W książce „Pod białym niebem” bada ogromne wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość, aby odwrócić skutki, które wywarła na naszą planetę.

Piotr Siemion „Bella, ciao” – premiera: 27 kwietnia 2022

Długo oczekiwana powieść autora głośnej i cenionej powieści „Niskie łąki” oraz prozy autobiograficznej „Dziennik roku węża”. „Bella, ciao” to obrazoburcza opowieść o woli życia i pragnieniu śmierci na gruzach zrujnowanego świata. Błyskawiczna akcja powieści rozgrywa się w rozoranej konfliktem środkowej Europie, pełnej uchodźców i rozbitków w resztkach mundurów.

Wartka akcja i jej zwroty to jednak tylko część prawdy o „Bella, ciao”. Równie ważne są w tej powieści psychologiczne rysy bohaterów – a zwłaszcza bohaterek – ich uwikłania, skrajne uczucia i przemiany w tyglu sytuacji ostatecznych. Powieść rozdrapuje rany: te dawne i te dzisiejsze.

„Bella, ciao” to przebrana w wilczą skórę rzecz o powszechnej zagładzie i mimowolnym, choćby tylko cząstkowym ocaleniu świata, a zarazem bezlitosne spojrzenie na Polskę i Europę nie tylko ubiegłego wieku.

W 2022 roku Wydawnictwo Filtry ma w planach wydać również:

  • „Historię głupich idei” Macieja Górnego,
  • „Zamordowanego Beatlesa” – debiut powieściowy Kamili Janiak,
  • powieść „Pasja według G.H.” Clarice Lispector w tłum. Wojciecha Sawali,
  • „Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej” urugwajskiego pisarza Eduarda Gaelana w tłum. Barbary Jaroszuk,
  • „Rewolucję seksualną” Ewy Wanat – o tym, dlaczego w Polsce owa rewolucja się nie wydarzyła,
  • książkę Marie NDiaye – francusko-senegalskiej powieściopisarki i dramatopisarki w tłum. Magdaleny Kamińskiej-Maurugeon,
  • „Poeta chileno” – książkę Alejandry Zambry, jednego z najważniejszych współczesnych poetów i pisarzy chilijskich w tłum. Carlosa Marrodana Casasa,
  • „Kobietę osobną i miasto” Vivian Gornick w tłum. Łukasza Witczaka,
  • „The Darkening Age” autorstwa Catherine Nixey o destrukcji kultury antycznej przez chrześcijaństwo w tłum. Jakuba Jedlińskiego,
  • kolejną rozprawę Briana Portera-Szucsa o relacji państwo-kościół w Polsce w tłum. Jana Dzierzgowskiego,
  • książki Sharona Rotbarda, Shaloma Auslandera, Mikhaila Elizarova.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi