Przeczytamy kontynuację przygodowej serii Alfreda Szklarskiego! „Tomek na Alasce” zapowiedziany na 19 maja

6 maja 2021

Tomek Wilmowski, stworzony przez Alfreda Szklarskiego bohater jednej z najsłynniejszych serii książek dla młodzieży, wybiera się na jeszcze jedną przygodę. 19 maja do księgarń trafi książka „Tomek na Alasce”, którą napisał Maciej J. Dudziak.

Książki Alfreda Szklarskiego czytali nasi dziadkowie, rodzice, czytamy my i nasze dzieci. Seria o warszawskim gimnazjaliście to prawdziwy fenomen. Łączny nakład sagi wyniósł prawie 10 milionów egzemplarzy, a powieści przetłumaczono na kilkanaście języków.

Początek serii sięga roku 1948, kiedy Szklarski opublikował pod pseudonimem Fred Garland powieść „Tomek w tarapatach”. Głównym bohaterem tej książki był tytułowy Tomek, wtedy jeszcze nie Wilmowski, który podobnie jak autor postanowił przypłynąć ze Stanów Zjednoczonych do kraju swych przodków – do Polski. W odróżnieniu od Szklarskiego nie dotarł jednak na ląd w Europie, lecz w Afryce, gdzie spotkały go liczne przygody. Książka odniosła sukces i skłoniła autora do zajęcia się literaturą młodzieżową.

Bazując na koledze z dawnych lat, Szklarski stworzył postać Tomka Wilmowskiego. Pierwsza książka z serii – „Tomek w krainie kangurów” – ukazała się w 1957 roku. Fabuła drugiej – „Przygody Tomka na Czarnym Lądzie” – bazowała częściowo na „Tomku w tarapatach”. Tomek zdobywał serca czytelników powoli. Dopiero, gdy zmieniono szatę graficzną, a powieści zilustrował Józef Marek, cykl okazał się ogromnym przebojem.

„Wymyślam książki, które sam chciałem czytać w dzieciństwie” – zwykł mawiać Alfred Szklarski. Chociaż jego bohaterowie udawali się do najdalszych zakątków świata, on sam unikał podróży i rzadko opuszczał ukochany Śląsk. Do pisania wystarczył mu skromny pokój w kamienicy w Katowicach, ogromna wyobraźnia oraz książki i egzemplarze „National Geographic”, które przesyłał mu ze Stanów Zjednoczonych ojciec. Jego książki były dla młodych czytelników oknem na świat. Szklarski spełniał marzenia obywateli PRL-u – o podróżach, przygodach, wolności.

Ostatni, dziewiąty tom serii nosił tytuł „Tomek w grobowcach faraonów”. Szklarski nie zdążył go ukończyć przed śmiercią w 1992 roku. Za zgodą rodziny uczynił to ks. Adam Zelga, opierając się na notatkach pisarza. Książka ukazała się w 1995 roku nakładem nowo powstałego Wydawnictwa Muza, które wcześniej zajmowało się publikacją i dystrybucją czasopisma „Burda”.

Wiadomo było, że Szklarski od lat planował też napisanie dziesiątego tomu, pod tytułem „Tomek na Alasce”. Przez długi czas rodzina nie chciała jednak, by ktokolwiek napisał ją za autora. „Cudze pióro to jednak inny styl, inny klimat” – przekonywali w wywiadzie udzielonym w 2002 roku portalowi Katowice.NaszeMiasto.pl. Jak widać, przez blisko dwie dekady spadkobiercy Szklarskiego zmienili zdanie.

Wydawnictwo Muza, które od czasu opublikowania „Tomka w grobowcach faraonów” zdążyło wypuścić ponad 3800 tytułów, sprzedanych w ponad 42 milionach egzemplarzy, zapowiedziało właśnie na 19 maja premierę „Tomka na Alasce”. Zakończenia historii, na której wychowały się kolejne pokolenia, podjął się Maciej J. Dudziak, bazując na notatkach pozostawionych przez Alfreda Szklarskiego.

Jak zapowiada Wydawnictwo Muza, „Tomek na Alasce” to kwintesencja tego, co czytelnicy pokochali w powieściach Szklarskiego – charyzmatyczni bohaterowie, odległe lądy oraz przygoda. Tomek, kapitan Nowicki oraz Sally przybywają na Alaskę jako uczestnicy wspólnej naukowej wyprawy amerykańskiego uniwersytetu w Chicago oraz Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Wyprawę finansuje znany milioner i filantrop – John Davison Rockefeller. Na miejscu okazuje się jednak, że wcześniejsza grupa geologów i kartografów, do której mieli dołączyć Polacy, zniknęła bez śladu w tajemniczych okolicznościach… Tomek, Sally oraz kapitan Nowicki ruszają na północ z wyprawą ratunkową.

Wydawnictwo Muza przygotowuje dużą kampanię promującą dziesiąty tom cyklu. W dniu premiery, 19 maja, tradycyjne canoe z okładki książki zmaterializuje się i stanie w centrum Warszawy, pod Pałacem Kultury. Tego dnia egzemplarze najnowszego Tomka będzie można znaleźć w 100 miejscach miasta – wśród kwiatów, na ławkach, w parkach, kawiarniach i komunikacji miejskiej. Każdy warszawiak będzie miał szansę upolować egzemplarz „Tomka na Alasce”.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi