Przeczytaj po raz pierwszy w polskim przekładzie dziecięce opowiadania H.P. Lovecrafta i wesprzyj poszkodowanych po nawałnicy na Pomorzu

22 sierpnia 2017


Z okazji 127. urodzin Howarda Phillipsa Lovecrafta, które obchodziliśmy w minioną niedzielę, portal Lubię Grozę i Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru przygotowały prawdziwą gratkę dla największych fanów Samotnika z Providence. W sieci udostępniono e-booka zawierającego dziecięce opowiadania pisarza, które powstały mniej więcej między 6 a 12 rokiem życia Lovecrafta.

Na zbiorek zatytułowany „Dziecięce koszmary i fantazje” składają się cztery opowiadania (jedno w dwóch różnych przekładach) oraz wiersz datowane na lata 1898-1902. Wbrew panującym legendom, trudno je uznać za przejaw geniuszu przyszłego autora mitologii Cthulhu. Raczej stanowią ciekawostkę dla wielbicieli jego twórczości.

„Większość napisanych przez małego Lovecrafta opowiadań można zaliczyć do infantylnej literatury przygodowej, ale zdecydowanie widać w nich zamiłowanie do makabry i tajemnic, które w pełni rozkwitło w jego dojrzałej, dorosłej twórczości. To już samo w sobie jest niesamowite. Czy typowy siedmiolatek pisze liczące niemal dwie strony maszynopisu opowiadanie, w którym w toku fabuły umiera siostra protagonisty, a ten jest zmuszony przedzierać się na łódce przez podziemną, tonącą w ciemności rzekę, z jej stygnącym trupem na pokładzie?” – pisze we wstępie do zbiorku jeden z tłumaczy, Mikołaj Kołyszko.

Pierwsze dwie strony manuskryptu opowiadania „Mała szklana butelka” 6-letniego Lovecrafta.

Publikacja dostępna jest w formie e-bookowa. Można ją pobrać za darmo w formacie mobi, epub lub pdf w księgarni internetowej Woblink i na stronie Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru. Choć zbiorek dostępny jest nieodpłatnie, twórcy upraszają, by potraktować go jako dystrybuowanego na licencji donationware. Oznacza, to że zrzekają się oni wszelkiego wynagrodzenia i proszą, by w zamian dokonać wpłaty na wskazany przez nich cel charytatywny.

„Niecałe 9 dni temu przez północną Polskę przeszedł straszliwy kataklizm na niespodziewaną skalę. Żywioł siał zniszczenie niczym Wędrowiec na Wietrze, Ithaqua z utworów Augusta Derletha. 6 osób nie żyje, a ponad 50 zostało rannych, zniszczone są budynki, zerwane linie energetyczne, ok. 30 hektarów lasu 'zniknęło zupełnie’? Ofiarom śmiertelnym nie możemy już pomóc, ale mieszkańcom Rytla i okolic ? jak najbardziej. Jeśli doceniacie naszą pracę, prześlijcie, prosimy, min. 10 złotych na rzecz ofiar nawałnicy” – czytamy w komunikacie.

Środki można wpłacić na konto PCK (przez stronę https://pomagam.zrzutka.pl/na-ratunek-po-burzy-guab73), na rzecz Caritasu (wysyłając 4 płatne SMS-y pod numer 72052 z treścią WICHURA) lub bezpośrednio na konto (koniecznie z dopiskiem „NAWAŁNICA”): Bank Spółdzielczy w Czersku, Numer konta: 30 8147 0002 0008 1953 2000 0010, STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY RYTLA I OKOLIC ? „NASZYM DZIECIOM” (KRS: 0000306310, NIP: 5552085540).

rys. Lovecrafta: juhoham/deviantart CC BY 3.0

Tematy: , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi