Premierowa książka Łukasza Orbitowskiego do przeczytania tylko w Wolnych Lekturach

24 lutego 2020


Do grona współczesnych pisarzy i pisarek publikujących swoje premierowe teksty w Wolnych Lekturach dołączył właśnie Łukasz Orbitowski. Tylko na stronie biblioteki można przeczytać nową powieść tego wyśmienitego pisarza. „#manto” dostępne już jest dla Przyjaciół i Przyjaciółek Wolnych Lektur. Za dwa miesiące będą mogli przeczytać je wszyscy.

Cóż niezwykłego mogłoby się przydarzyć kelnerowi po pięćdziesiątce mieszkającemu z nadopiekuńczą matką na warszawskiej Pradze? Złote lata wysokich zarobków i sutych napiwków w Kameralnej ma dawno za sobą. W latach dziewięćdziesiątych zamknięto lokal i bohater powieści znalazł się na bruku, bo nikt już nie potrzebował zawodowych kelnerów. Teraz pracuje w swoim fachu na zmiany, po kilkanaście godzin dziennie, dorabiając drobnymi remontami, i czeka. Nigdy się nie poddaje i cierpliwie czeka na swoją wielką szansę. Przypadkiem w jego ręce trafia telefon komórkowy pozostawiony przy stoliku przez stałego klienta i nagle sprawy przybierają nieoczekiwany obrót…

„Droga, jaką przebyło '#manto’ okazała się długa i kręta. Ważne, że kończy się tutaj” – pisze na swoim profilu na Facebooku autor książki, Łukasz Orbitowski. „#manto” specjalnie dla Wolnych Lektur zilustrował Jacek Świdziński, autor takich komiksów jak „Zdarzenie 1908” czy „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”. Ciekawostką jest być może fakt, że ilustracje przygotowane do „#manta” można w pełni podziwiać tylko w formatach elektronicznych.

„#manto” od 24 lutego przez najbliższe dwa miesiące dostępne będzie tylko dla członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur – inicjatywy zrzeszającej darczyńców wspierających finansowo działania biblioteki. Potem będą mogli przeczytać je wszyscy.

Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur dołączyć może każdy, kto przekazał darowiznę na Wolne Lektury. Po dokonaniu wpłaty otrzymuje się e-mail z linkiem, dzięki któremu można się zarejestrować w Towarzystwie i zalogować do biblioteki. Dostęp do przedpremierowych książek uzyskuje się po zalogowaniu. Darowizna jednorazowa uprawnia do 1 miesiąca dostępu. Darowiznę na Wolne Lektury można przekazać także przez aplikację mobilną dostępną na systemy Android i iOS.

Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur ma na celu częściowe uniezależnienie biblioteki od dotacji ze środków publicznych i zapewnić jej możliwości utrzymania i poszerzenia dostępnych nieodpłatnie zbiorów. Osoby wspierające Wolne Lektury dotychczas uzyskały wcześniejszy dostęp do utworów napisanych przez Pawła Sołtysa, Julię Fiedorczuk, Magdalenę Tulli i Subcomandante Marcosa w przekładzie Katarzyny Okrasko. Biblioteka zamierza kontynuować ten zwyczaj i co dwa miesiące udostępniać darczyńcom kolejne atrakcyjne nowości.

Łukasz Orbitowski zaczynał swoją pisarską karierę od historii pisanych w konwencji fantastyki i grozy, ale jego ostatnie książki to powieści realistyczne mocno osadzone w realiach Polski końca XX wieku. Był kilkukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla przyznawanej najlepszym utworom w dziedzinie fantastyki. W 2016 roku za powieść „Inna dusza” otrzymał Paszport Polityki oraz został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i do Nagrody Literackiej Gdynia.

Jacek Świdziński jest członkiem grupy Maszin oraz autorem sześciu albumów komiksowych. Jako twórca komiksów i grafik współpracował m.in. z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Bunkrem Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerią Arsenał w Białymstoku, Festiwalem Warszawska Jesień, Off Festivalem, Korporacją Ha!art, Klubem Komediowym w Warszawie. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Przekrój”.

[am]
źródło: Wolne Lektury

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi