Poznajcie najgorszą kreaturę literacką od czasów Patricka Batemana ? „Brud” Irvine’a Welsha już w księgarniach

21 października 2014

brud-premiera
Wydawnictwo Replika opublikowało kolejną szokującą powieść Irvine’a Welsha. „Brud” zdecydowanie nie jest pozycją dla wrażliwców, podobnie zresztą jak ekranizacja książki, która weszła w miniony piątek do polskich kin.

Welsh pisze zwykle o ćpunach, chuliganach, raversach i przestępcach reprezentujących niziny społeczne Edynburga. „Brud” jest jednak najbardziej antyestablishmentową książką pisarza, a jej bohater, detektyw Bruce Robertson, bardziej podły od wszystkich bandytów i narkomanów, których mieliśmy dotąd okazję poznać na kartach jego powieści. Krytyka okrzyknęła go najgorszą kreaturą literacką od czasów Patricka Batemana z „American Psycho”, a Harvey Keitel ze „Złego gliniarza” wydaje się przy nim niewinny niczym Crockett lub Tubbs z „Policjantów z Miami”.

Robertson to rasista, narkoman i psychopata, któremu łuszczy się skóra na genitaliach i dolega egzema. Nie przeszkadza mu to jednak uprawiać seks z prostytutkami, żonami przyjaciół, kolegów oraz z młodymi dziewczętami przyłapanymi na posiadaniu narkotyków. Kiedy w mieście dochodzi do morderstwa, a szef żąda natychmiastowych wyników, jest gotów popełnić najgorsze świństwo, byleby uzyskać awans. Dręczony przez chorobę i tasiemca, osaczony przez własne fobie i obsesje daje się nieść wirowi wydarzeń, na którego dnie czai się szaleństwo w czystej postaci.

„Pamiętam, że kiedy mieszkałem w Amsterdamie, spotykałem mnóstwo gliniarzy, którzy przyjeżdżali tam z Wielkiej Brytanii” – mówi Welsh. „Jest duża subkultura gliniarzy, którzy udają się do Amsterdamu za narkotykami i prostytucją – spędzają tam szalone weekendy. Uderzyło mnie, jakie to ironiczne, że gliniarze są zmuszeni do dręczenia ludzi w Wielkiej Brytanii za rzeczy, których sami się dopuszczają. To rodzaj ogromnej hipokryzji, która przenika do społeczeństwa”.

„Brud” nie przypadł do gustu organom ścigania w rodzimym kraju pisarza. Policja konfiskowała między innymi plakaty reklamujące powieść, ponieważ na jej okładce przedstawiony był wieprz w policyjnej czapce. „Książki są jakieś 20 lat za muzyką” – kpił wówczas z tego Welsh. „Sex Pistols robili to już 20 lat temu. To niesamowite, że można jeszcze spotkać takie reakcje”.

Kontrowersyjny „Brud” Welsha (w przekładzie Jacka Spólnego) jest już dostępny w księgarniach. Patronat medialny nad książką objął Booklips.pl. Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment powieści.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi