Portret psychologiczny zaginionego i poszukującego. Premiera powieści „Zamieć” Adama Cioczka

12 listopada 2018


14 listopada nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukaże się powieść psychologiczna z kryminalną akcją zatytułowana „Zamieć”. To druga już książka w dorobku Adama Cioczka, zawodowego scenarzysty, który pracował przy kilku polskich serialach telewizyjnych. Autor porusza w niej problem zaginięć.

Liczba zaginionych w Polsce od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie, rocznie sięga ok. 19-20 tysięcy osób. Według najnowszych danych Komendy Głównej Policji w okresie trzech kwartałów 2018 roku liczba zaginięć wyniosła 14 393 (wobec 15 197 osób w tym samym okresie 2017 roku), co oznacza niewielki, bo 5% spadek rok do roku. W całym 2017 roku zaginęło 19 563 osób.

„Najwięcej zaginięć od lat odnotowują województwa: mazowieckie i śląskie. Dominującą grupą zaginionych są mężczyźni. Wśród wszystkich zaginionych najliczniejszą grupą są osoby, które dobrowolnie zrywają kontakty z najbliższymi” ? mówi Adam Cioczek, autor powieści „Zamieć”, która traktuje o zaginionych.

„Zaginięcia najczęściej kojarzą nam się ze sprawami kryminalnymi, jednak w rzeczywistości najwięcej zaginionych stanowią osoby, których zniknięcie nie jest związane z zagrożeniem życia. Według kategoryzacji policyjnej są przypisane do tzw. poziomu III. Są to często ludzie, którzy chcą zerwać kontakt z rodziną, bliskimi np. w wyniku nieporozumień, rozczarowań swoim dotychczasowych życiem, długów, których nie mogą spłacić. Liczną część tych zgłoszeń stanowią tzw. zaginięcia zagraniczne osób wyjeżdżających do pracy, którym się nie powiodło i z tego powodu zerwali kontakt z rodziną. W powieści 'Zamieć’ odsłaniam losy trzech osób, które zniknęły bez śladu i przybliżam przeżycia ich bliskich” ? wyjaśnia Adam Cioczek.

Według danych Fundacji Itaka ? Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, około 1/4 zgłoszeń to zaginięcia zagraniczne. Statystyki Fundacji pokazują, że zaginieni to głównie mężczyźni, sytuacja zmienia się jedynie w kwestiach związanych z ucieczkami nieletnich. Ucieka więcej dziewcząt niż chłopców. „Zaginięcie bliskiej osoby to niezwykle traumatyczna sytuacja. To ciągłe oczekiwanie na jakąkolwiek informację, na znak życia, ciągłe poczucie zawieszenia. Mijające dni, tygodnie, lata i niegasnąca nadzieja” ? mówi Anna Jurkiewicz, Wiceprezes Zarządu Fundacji Itaka.

Powieść Adama Cioczka odsłania losy trzech osób, które nagle znikają bez śladu, lecz łączy jest wspólna nić. Autor stara się rozszyfrować powody zniknięcia zaginionych i portretuje losy ich bliskich. Piotr wraz z policją i jasnowidzem poszukuje syna-studenta, który nie wrócił z nocnej imprezy. Po dwudziestu latach małżeństwa Basia tropi życie męża, odkrywając czyny i postawy, których przed jego zniknięciem nie podejrzewała. Janek, wnuk słynnego alpinisty, na kilka dni przed maturą znika z domu. Dlaczego narzuca sobie tę przedwczesną, pełną zagrożeń inicjację w dorosłe życie?

Książka jest misternym portretem psychologicznym zaginionego i poszukującego. Lustrem, w którym przegląda się złudna i powierzchowna wiedza o naszych najbliższych. Opisane historie oparte zostały m.in. na autentycznych relacjach przedstawicieli Fundacji Itaka, która od lat poszukuje zaginionych i pomaga ich bliskim.

Książka ukaże się 14 listopada nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi