banner ad

„Płyń z tonącymi” Larsa Myttinga – premiera pierwszej w Polsce powieści autora „Porąb i spal”

8 czerwca 2016

Plyn-z-tonacymi-premiera
Nakładem wydawnictwa Smak Słowa ukazała się „Płyń z tonącymi” Larsa Myttinga, pierwsza w Polsce powieść autora znanego czytelnikom za sprawą bestsellera „Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie”, który od stycznia sprzedał się w nakładzie ponad 30 tysięcy egzemplarzy. Pisarz przyjechał już do Warszawy, gdzie spotka się z czytelnikami 11 czerwca.

„Płyń z tonącymi” to opowieść o tragicznych wyborach, porywach namiętności, dumie i chciwości, które popychają bliskich sobie ludzi do okrutnych, bezmyślnych i nieodwracalnych w skutkach działań. To dramatyczna i zaskakująco uniwersalna historia rodziny, w której bracia stają do walki po przeciwnych stronach wojennej barykady.

Lars Mytting sięga do najbardziej wstydliwych kart XX-wiecznych dziejów Norwegii i Europy i na czynniki pierwsze rozkłada zawiłe rodzinne relacje. Wszystko po to, by opowiedzieć o poszukiwaniu tożsamości i skrzętnie skrywanych sekretach. Bohater powieści, 23-letni Edvard, w dniu śmierci dziadka rozpoczyna śledztwo, które budzi demony z przeszłości. Chłopak wraca myślami do 1971 roku, gdy jako trzylatek wyjechał z rodzicami w podróż na północ Francji. Jego matka i ojciec zginęli po tym, jak wtargnęli na ogrodzone, pełne niewybuchów pole bitwy z czasów I wojny światowej. Ciała rodziców odnaleziono, ale Edvard przez kilka dni uznawany był za zaginionego. Wreszcie, ni stąd ni zowąd, pojawił się w gabinecie lekarskim, w portowym miasteczku oddalonym o 100 km od miejsca tragedii. Nikt nigdy nie wyjaśnił co działo się z nim przez ten czas.

Poznając własne dzieje, Edvard odkrywa zagmatwane losy kilku pokoleń członków rodziny, m.in. dziadka Sverrego i jego brata Einara, którzy w wojennej zawierusze walczyli przeciwko sobie ? jeden w pro-Nazistowskich szeregach, drugi w norweskim ruchu oporu. To czego dowiaduje się prowadząc śledztwo, układa się w przejmującą opowieść o losach ludzi uwikłanych w wir najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku ? I i II wojny światowej. Ich tropem Edvard podąża m.in. na Szetlandy, a we Francji, nad Sommą, elementy rodzinnej układanki wreszcie zaczynają się układać.

„Płyń z tonącymi” to uniwersalna opowieść o historii i fatalnych wyborach podejmowanych w obliczu bolesnych wydarzeń. To również powieść o ludzkich słabostkach, małostkowości, przegranych miłościach i zmorach przeszłości, które nie dają spokoju.

Autor powieści, Lars Mytting, z wykształcenia jest dziennikarzem, pracował także jako redaktor w jednym z norweskich wydawnictw. Zadebiutował w 2006 roku powieścią „Hestekrefter”, która została przetłumaczona na kilka języków i jest jednym z najlepiej sprzedających się norweskich debiutów wszech czasów. Mytting jest także autorem światowego bestsellera „Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie”, który rozszedł się na świecie w nakładzie blisko 300 tysięcy egzemplarzy i zachwycił również polskich czytelników (ponad jedna dziesiąta nakładu sprzedała się w naszym kraju). Powieść „Płyń z tonącymi” została uhonorowana w 2014 roku prestiżową Nagrodą Norweskich Księgarzy.

Premiera książki zbiega się z pierwszą wizytą Larsa Myttinga w Polsce. W sobotę 11 czerwca o godzinie 12:00 Lars Mytting spotka się z czytelnikami, odpowie na ich pytania i będzie podpisywał egzemplarze książek. Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach festiwalu Big Book w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2) i poprowadzi je Paweł Goźliński.

Lars_Mytting_w_Polsce_11_czerwca

fot. Erik Lindholm Hansen

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi