PIW zapowiada publikację niewydanych utworów Mirona Białoszewskiego

9 sierpnia 2016

niepublikowane-utwory-bialoszewskiego
Pod koniec roku, po ponad trzydziestu latach od śmierci poety, Państwowy Instytut Wydawniczy opublikuje nieznane, rozproszone po czasopismach i nigdy wcześniej niepublikowane utwory Mirona Białoszewskiego.

Teksty pochodzić będą z wczesnego i dojrzałego okresu twórczości poety ? począwszy od młodzieńczych utworów pisanych podczas okupacji, poprzez dzieła z czasów debiutu książkowego i późniejszych radykalnych eksperymentów językowych, aż po nasycone żywiołem dziennikowości wiersze z lat 60. Białoszewski z różnych powodów nie włączył ich do swoich tomów poetyckich. Niektóre ukazały się przed laty jedynie w czasopismach, inne nie były publikowane w ogóle. Przekopując się przez archiwa Państwowego Instytutu Wydawniczego, Muzeum Literatury i Biblioteki Narodowej, a także zbiory prywatne, udało się zebrać ponad 800 ukończonych utworów. Tekstów niekompletnych, szkiców i utworów, które autor definitywnie odrzucił, nie uwzględniono.

Wiersze uzupełniają obraz twórczości poety o wątki obecne dotychczas tylko marginalnie. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić należy wyrazisty wątek miłosny odnoszący się do burzliwych relacji Białoszewskiego z Adamem, mężczyzną, z którym związał się po rozpadzie relacji miłosnej z Leszkiem Solińskim. Jak poinformował w rozmowie z PAP Maciej Byliniak, który zajmuje się opracowywaniem materiałów, „dotychczas nie były znane wiersze Białoszewskiego o tak intymnym charakterze”.

Państwowy Instytut Wydawniczy planuje opublikować utwory w dwóch osobnych woluminach w porządku chronologicznych. Premiera pierwszego z nich, trzynastego tomu „Utworów zebranych”, zapowiedziana jest na późną jesień 2016 roku.

fot. Wojciech Stan

Tematy: , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi