banner ad

Oszustwa związane z nieruchomościami w fabule thrillera „Na progu zła” Louise Candlish

12 marca 2020


15 kwietnia Wydawnictwo Muza opublikuje thriller psychologiczny brytyjskiej autorki Louise Candlish opowiadający o ludziach ogarniętych obsesją posiadania. Nagrodzone British Book Awards 2019 „Na progu zła” wciąga czytelnika w sam środek zastraszająco rzeczywistego koszmaru, w którym w jednej chwili cały na pozór dobrze znany porządek świata wali się w gruzy.

Główną bohaterką książki jest Fiona Lawson, która po powrocie z kilkudniowego wyjazdu zastaje obcych ludzi wprowadzających się do jej wartego miliony funtów domu na przedmieściach Londynu. Kobieta wierzy, że zaszło nieporozumienie. Gdzie się podziały rzeczy jej rodziny? Co z meblami i ubraniami? Fiona nie może uwierzyć, że cały ich dobytek rozpłynął się w powietrzu. Zrozpaczona na oczach nowych właścicieli bez powodzenia próbuje dodzwonić się do męża. Wszystko wskazuje na to, że Bram, z którym żyje w separacji, przepadł bez wieści, a wraz z nim zniknęli ich synowie.

Usiłując zapanować nad tą niewyobrażalnie absurdalną sytuacją, Fiona stopniowo odkrywa kłamstwa męża i przekonuje się, jak słabo go znała. Jednak nie tylko Bram ma coś do ukrycia i bohaterka uświadamia sobie, że niektóre tajemnice nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Czy każde z nich potrafi stawić czoła przerażającej prawdzie, że istnieją rzeczy o wiele gorsze niż utrata domu?

„To jest powieść ku przestrodze” ? mówi autorka książki Louise Candlish. W czasach, gdy ceny nieruchomości w dużych miastach pokroju Londynu rosną coraz bardziej, ludzie przestają postrzegać swoje domy jako miejsca zamieszkania, lecz myślą o nich raczej jako o wartościowym majątku. „Bardzo szybko i dość niebezpiecznie zaczęliśmy podejmować decyzje w oparciu o wartość domu, a nie inne rzeczy, takie jak 'Powinniśmy się przeprowadzić, ponieważ to będzie dobre dla dzieci’ lub 'Może warto się przeprowadzić, ponieważ mogę otrzymać świetną ofertę pracy’. Wydaje się, że wszystkie decyzje koncentrują się na tym, ile wart jest dom i czy jest to najlepszy czas na spieniężenie tej cennej własności” ? komentuje pisarka.

A trzeba pamiętać, że tam, gdzie są duże pieniądze, niedaleko muszą też być przestępcy. Pojawiła się cała gałąź zorganizowanych gangów zajmujących się wyłącznie nieruchomościami. W intrydze swojej książki Louise Candlish nie chciała jednak umieszczać nieznanych sprawców bez twarzy. „Pomyślałam, że powieść byłaby o wiele bardziej interesująca, gdyby przestępcą był ktoś, kogo ofiara faktycznie znała. A potem zaczęłam myśleć o małżeństwie ? parze będącej w separacji ? i okolicznościach, które postawią ich w sytuacji, w której jedno z nich zostanie narażone na przestępcze działania drugiego” ? wyjaśniła Louise Candlish. „O ile mi wiadomo, to pierwszy thriller poświęcony oszustwom związanym z nieruchomościami” ? dodała.

Thriller „Na progu zła” to przewrotna historia małżeństwa, które rozpada się pod ciężarem winy, podejrzeń i sekretów. Louise Candlish przekonuje, że jeden błąd potrafi wywołać lawinę fatalnych zdarzeń i całkowicie odmienić życie całej rodziny. Autorka nie wzdryga się przed zadawaniem kłopotliwych pytań o współczesne małżeństwo. Tylko w Wielkiej Brytanii książka sprzedała się w nakładzie ponad dwustu tysięcy egzemplarzy i otrzymała nagrodę British Book Awards 2019 w kategorii thriller i kryminał, w finale pokonując znane bestsellery, m.in.: „Kobietę w oknie”, „Żonę między nami” czy „Kto porwał Daisy Mason?”. Wkrótce na jej podstawie powstanie serial telewizyjny.

Książka ukaże się 15 kwietnia nakładem Wydawnictwa Muza.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi