banner ad

Ostatnie dni Stefana Zweiga na kartach komiksu

6 marca 2013


Wydawnictwo Komiksowe zapowiedziało na 25 marca publikację biograficznego albumu Laurenta Seksika i Guillaume Sorela przedstawiającego ostatnie dni życia austriackiego pisarza Stefana Zweiga.

23 lutego 1942 roku Stefan Zweig wraz z żoną Lotte zostali znalezieni martwi w domu, w którym mieszkali po przeprowadzce do Petrópolis w południowo-wschodniej Brazylii. Leżeli na łóżku, trzymając się za ręce. Do samobójstwa doprowadziło ich poczucie beznadziejności, nietolerancji i utracona wiara w przyszłość ludzkości. Przerażeni widmem ogarniającego Europę faszyzmu (pisarz urodził się w rodzinie pochodzenia żydowskiego) zdecydowali się na śmierć poprzez przedawkowanie barbituranów.

Co szczególnie porusza badaczy literatury, to metodyczne przygotowania, jakie pisarz oraz jego małżonka poczynili przed podjęciem tak drastycznego kroku. Przez pięć albo sześć ostatnich dni zaplanowali każdy drobny szczegół: opłacili czynsz, rozliczyli się z pracownikami pomagającymi przy obejściu, przygotowali ostatnie teksty do publikacji, sporządzili instrukcję, które z ich ubrań mają trafić do pracowników, a które do ubogich, napisali listy pożegnalne do przyjaciół, a następnie umieścili w ostemplowanych i zaadresowanych kopertach. Z dokumentów można się było nawet dowiedzieć, kto miał zaopiekować się ich małym pieskiem.

„Ostatnie dni Stefana Zweiga” próbuje zrekonstruować wydarzenia ostatnich miesięcy, od czasu przyjazdu pisarza do Brazylii we wrześniu 1941 roku aż do samobójczej śmierci. Komiks powstał w oparciu o bestsellerową powieść biograficzną Laurenta Seksika, która przetłumaczona została na siedem języków. Autor zaprosił do współpracy Guillaume Sorela, twórcę wielu serii komiksowych, jak i pojedynczych albumów. Efekt ich wysiłków to wzruszająca historia biograficzna, która dzięki delikatnemu, wręcz intymnemu rysunkowi przejmująco ilustruje tragizm sytuacji, w której znalazł się jeden z najwybitniejszych humanistów XX wieku i jego żona.

Polska premiera komiksu zapowiedziana została na 25 marca 2013 roku. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć przykładowe plansze z komiksu.

Poniżej prezentujemy animowany zwiastun „Ostatnich dni Stefana Zweiga”:

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi