banner ad

Ostatni tom trylogii „Dochodzenie” Davida Hewsona pod patronatem Booklips.pl

14 lipca 2014

dochodzenie-3-premiera
Trzecia i ostatnia część serii kryminalnej o uwielbiającej wełniane swetry Sarze Lund trafiła do księgarń nakładem wydawnictwa Marginesy. Jakiego tym razem zadania będzie musiała podjąć się przenikliwa i bezkompromisowa komisarz?

Listopad. Dania pogrążona jest w kryzysie. Od pamiętnej sprawy Nanny Birk Larsen, o której mogliśmy przeczytać w pierwszym tomie „Dochodzenia”, minęło sześć lat. Troels Hartmann ? ówczesny zwycięski kandydat na burmistrza ? jest już premierem. Przed nim finisz kolejnej kampanii wyborczej. Nowe niełatwe koalicje. I trudne rozmowy z właścicielami wielkiej rodzimej korporacji Zeeland.

Tymczasem z pilnie strzeżonej posiadłości właściciela Zeelanda, Roberta Zeuthena, znika jego dziewięcioletnia córeczka Emilie. Czy Sarah Lund i jej dawny chłopak zdołają ocalić dziewczynkę? Wiele śladów prowadzi do Christiansborgu, gdzie karty rozdają dbający o pozory bezwzględni ministrowie i doradcy premiera, a kłamstwo i milczenie prowadzi do niejednej tragedii.

„Nie istnieje wygodne miejsce pomiędzy dobrem a złem. Trzeba wybrać między jednym a drugim” ? przypomina Sarah Lund, której wciąż kojarzy się sprawa Nanny i jej rodziców. Tym razem o swoją córkę walczyć będzie rodzina z pierwszych stron gazet. Czy dzięki temu zadanie będzie łatwiejsze?

A co z samą Sarą? Czy medal wpięty w klapę i propozycja pracy w OPA (Wydziale Operacji, Planowania i Analiz) odmienią jej życie? Czy nadszedł czas segregowania spinaczy na uporządkowanym biurku i małego domku z ogródkiem na przedmieściach? Czy też kolejny raz trzeba będzie wyjąć wełniane swetry z Wysp Owczych, zapomnieć o własnej rodzinie, by ratować inną? Bezkompromisowa, odklejona od rzeczywistości, a przecież widząca więcej niż inni, przenikliwa Sarah Lund staje po stronie dobra ? płacąc za to najwyższą cenę. „Nie robiąc nic, też można stać po stronie zła” –  mówi Sarah Lund.

Fabuła „Dochodzenia” oparta została na święcącym triumfy duńskim serialu kryminalnym „Dochodzenie” („Forbrydelsen”), który doczekał się nawet amerykańskiego remake?a pt. „The Killing”. Książki brytyjskiego pisarza Davida Hewsona nie są jednak zwykłą nowelizacją serialu, bardziej przypominają adaptację. Oznacza to, że jeśli widzieliście serial w telewizji, oczekujcie mnóstwa niespodzianek, zmienionej „obsady” i zupełnie innego zakończenia. Powód tego typu zmian autor tłumaczy w następujący sposób: „Ekran telewizora jest szefem. Publiczność nie przypomina czytelnika. Jest w niewoli, kontrolowana, przeważnie pasywna. Publiczność rzadko cofa się o kilka 'stron’, aby spróbować zrozumieć coś lepiej. W pędzącym naprzód serialu nie ma na to czasu. Historia rozgrywa się przed twoimi oczami, a następnie zatrzymuje się w ustalonym momencie. Zupełnie inaczej niż w książce, gdzie czytelnik jest szefem – decydując, ile on lub ona przeczyta w dowolnym czasie, przerzucając kartki do przodu i do tyłu, jeśli uzna za stosowne”.

Dzięki takiemu podejściu autora powstał jeden z najlepszych cykli literackich opartych na filmowych produkcjach. Jak zauważył Mirosław Skrzydło w naszej redakcyjnej recenzji poprzednich tomów, „brytyjski pisarz wręcz wzorcowo nakreślił portret psychologiczny poszczególnych postaci. Sarah to bezkompromisowa, zdeterminowana i przenikliwa śledcza, której nie straszne są konfrontacje ze światem przestępczym, skorumpowanymi politykami czy psychopatycznymi wojskowymi. To bohaterka z krwi i kości uwikłana w złożone życie osobiste, pełna słabości, lęków i uzależnień. Przede wszystkim w jej przypadku otrzymujemy studium pracy kryminologa, prowadzącego szczegółowe, częstokroć jałowe, choć w konsekwencji zakończone zaskakującym rozwiązaniem, śledztwo”.

Trzeci tom „Dochodzenia” Davida Hewsona ukazał się nakładem wydawnictwa Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment książki.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi