banner ad

„Ostatni dzień lata” ? powieść byłej partnerki J. D. Salingera w sierpniu w księgarniach

29 lipca 2014

ostatni-dzien-lata-premiera
13 sierpnia w księgarniach pojawi się książka „Ostatni dzień lata” Joyce Maynard. To wciągająca powieść o miłości i dorastaniu, pokazująca że niecodzienne, z pozoru tragiczne okoliczności, mogą być szansą na miłość i szczęście. Na podstawie książki Jason Reitman nakręcił film „Długi, wrześniowy weekend” z zapadającymi w pamięć kreacjami aktorskimi Kate Winslet (Adele) i Josha Brolina (Frank).

Długi, wrześniowy weekend, ostatnie dni lata w amerykańskim miasteczku Holton Mills. 13-letni Henry wraz z mamą Adele robi zakupy w supermarkecie. Nagle tajemniczy ranny mężczyzna prosi chłopca o udzielenie mu pomocy. Okazuje się, że to zbiegły więźnień, który zmusza rodzinę, aby go ukryła. Kolejne wspólne spędzone godziny pokazują jednak, że Frank nie jest brutalnym porywaczem, zaś niespodziewane spotkanie staje się dla Adele szansą na miłość. Czy jednak Henry zdoła zaakceptować nową sytuację i czy zgodzi się, aby nieznajomy mężczyzna zastąpił mu ojca, którego tak mu brakuje?

„Ostatni dzień lata” Joyce Maynard to przejmująca opowieść o dojrzewaniu i rodzącej się miłości opowiedziana z perspektywy wrażliwego nastolatka. Powieść pozostaje na granicy powieści obyczajowej i sensacyjnej, jednak na próżno szukać w niej zarówno erotycznych porywów, jak i mrożących krew w żyłach opisów. Walka o uczucie rozgrywa się w głowach bohaterów: Adele musi pokonać obawy przed nowym związkiem, Frank uwolnić się od przeszłości a Henry zrozumieć, że dobro tych, których kochamy, bywa ważniejsze od naszego własnego.

Zapadający głęboko w pamięć i w serce obraz okresu dojrzewania oraz historia rodzącej się miłości sprawiają, że jest to powieść, od której nie można się oderwać. Może stanowić idealną lekturę na wakacje i pierwsze jesienne dni. Joyce Maynard z subtelnością i wdziękiem uświadamia czytelnikom dyskretne prawdy o pięknie życia rodzinnego oraz sekretach ludzkiego serca.

Joyce Maynard jest autorką sześciu powieści i czterech pozycji niebeletrystycznych. Jej bestsellerowe wspomnienia „At Home in the World”, w których opisuje między innymi swój związek z J.D. Salingerem, zostały przełożone na kilkanaście języków. Mieszka w Mill Valley w Kalifornii.

fot. Larry D. Moore

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi