„Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary” – biografia ikony kontrkultury pod patronatem Booklips.pl!

16 października 2015

osaczylem-ameryke-premiera
Nakładem wydawnictwa Officyna ukazuje się kolejna arcyciekawa pozycja z serii „Twarze kontrkultury”. Tym razem otrzymujemy biografię Timothy’ego Leary’ego, jednej z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem wpływowych postaci drugiej połowy XX wieku, uznanej przez prezydenta Nixona za wroga publicznego numer jeden.

Timothy Leary uważany jest za ojca chrzestnego ruchu hippisowskiego w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. To właśnie on, propagując i rozprowadzając silny psychodelik o nazwie LSD, wpłynął na stan umysłu całego tamtego pokolenia. Nieprzebrane rzesze pisarzy, muzyków, ale też naukowców dokonywało swych największych objawień pod wpływem kwasu. „Każdy, kto brał kwas, a nie wie, kim był Timothy Leary, powinien się wstydzić” – mówiła jakiś czas temu aktorka Susan Sarandon, nazywając naukowca „prorokiem”.

„LSD zmieniło kulturę, muzykę, sztuki wizualne. Psychodeliczni podróżnicy (psychonauci) byli już, oczywiście, od zarania, a dziewiętnastowieczne miasta, Londyn i Paryż, to centra haszyszowych konwentykli i opiumowych podróży” – pisze w posłowiu do książki Kamil Sipowicz. „Jednak w XX wieku LSD trafiło nie tylko do zamkniętych klubów dla wybranych, poszło też w masy. Miało wpływ na wielkie odkrycia naukowe. Robert Crick pod wpływem kwasu odkrył podwójną helisę DNA, budulec wszechświata. Przykłady można mnożyć. Do dzisiaj nie wszyscy się do tego przyznają”.

Urodzony 22 października 1920 roku jako jedyne dziecko irlandzkiego dentysty, Leary początkowo szedł drogą, która zdawała się mieć niewiele wspólnego z kontrkulturą. Zanim udało mu się uzyskać licencjat z psychologii, wybuchła II wojna światowa i trafił jako sierżant do korpusu medycznego. Ze służby ojczyźnie został jednak wydalony, gdy okazało się, że upił się whisky, a potem kłamał na ten temat, łamiąc kodeks honorowy tej instytucji. Później oświadczył, że sąd wojenny był jedynym sprawiedliwym procesem, w jakim brał udział.

Leary zdobył doktorat na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i przez kilka lat był adiunktem na tej uczelni. W 1959 roku zaczął wykładać psychologię na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zainteresował się wpływem substancji psychoaktywnych na leczenie pacjentów z zaburzeniami osobowości. W 1960 roku nastąpił jednak zwrot, który sprawił, że z teoretyka Leary przemienił się w praktyka. Podczas podróży do Meksyku po raz pierwszy spróbował grzybków halucynogennych. Jak potem zapewniał, przez pięć godzin po zażyciu grzybków nauczył się więcej o możliwościach mózgu niż w trakcie piętnastu lat studiów i prowadzenia badań. Po powrocie z wakacji zaczął prowadzić na uczelni nowe projekty badawcze, które analizowały efekty syntetycznej psylocybiny na studentach, więźniach, ale też znanych artystach. W eksperymentach wziął udział m.in. Allen Ginsberg wraz ze swym partnerem Peterem Orlovskym.

Można jedynie domyślać się, w jaki sposób społeczeństwo skorzystałoby na badaniach Leary’ego, gdyby władze nie wprowadziły w 1963 roku zakazu stosowania w medycynie i nauce substancji psychoaktywnych, tym samym powodując zejście Leary’ego do podziemia.

W biografii „Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary” autor skupia uwagę na najważniejszych wydarzeniach z życia „szalonego naukowca”, opisując na przykład jego brawurową ucieczkę z więzienia czy śmiałe eksperymenty na Harvardzie. Książkę czyta się jak pełną napięcia i zwrotów akcji powieść – trochę thriller, trochę historię miłosną, trochę gawędę o wzlotach i upadkach bujającego w obłokach psychologa, który chciał się przysłużyć… no właśnie, komu? Ludzkości, własnemu ego?

Ta biografia to jednak coś znacznie więcej niż świetna proza z arcyciekawym bohaterem w roli głównej. To także barwny obraz pewnej epoki – ery bitników i dzieci kwiatów, a ponadto przystępny opis niezwykle inspirujących i ciągle prowokacyjnych idei Leary’ego, takich jak teoria wdruków czy tuneli rzeczywistości.

Słusznie kojarzony z rewolucją narkotykową, Leary był przy tym w dużej mierze idealistą i utopistą, człowiekiem nieustannie poszukującym, który usiłował poszerzyć ludzką świadomość, wzmóc nasz twórczy potencjał, wyjrzeć poza „tu i teraz”.

We wstępie do książki aktorka Winona Ryder, jego chrześniaczka, wspominała go tak: „Nauka, jaką odebrałam od Tima, nie miała nic wspólnego z narkotykami, ale miała wiele wspólnego z 'byciem na haju’. W jego uporczywej fascynacji ludzkim mózgiem nie chodziło tylko o to, by mózg zmienić, ale by go w pełni wykorzystać. Pokazał nam, że najważniejszy jest właśnie ten proces, ta podróż”.

Biografia „Osaczyłem Amerykę. Timothy Leary” autorstwa Johna Higgsa, brytyjskiego pisarza i publicysty, który napisał też entuzjastycznie przyjętą książkę o nieco już zapomnianym, anarchistyczno-popowym zespole KLF, ukazała się w przekładzie Andrzeja Appela. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.

[am]
źródło: Officynka, WebUrbanist

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi