Od niechęci do ludobójstwa – „Maria Panna Nilu” Scholastique Mukasongi

3 października 2016

maria-panna-nilu-premiera
Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona powieść „Maria Panna Nilu” to spojrzenie na Rwandę końca lat 70. XX wieku i wydarzenia, które doprowadziły do pamiętnego ludobójstwa w 1994 roku.

Jest rok 1979. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu, kształcącym żeńską elitę kraju, rozpoczął się nowy rok szkolny. Większość uczennic należy do będącego u władzy plemienia Hutu. Veronica i Virginia, pochodzące z plemienia Tutsi, muszą zmierzyć się z niechęcią i prześladowaniami ze strony swoich koleżanek, które nie dają im zapomnieć, że dyplom Tutsi, to nie to samo co dyplom Hutu. Pozorny spokój szkolnego życia mąci coraz bardziej nasilająca się atmosfera wzajemnej wrogości, walki politycznej i spisków. Veronica i Virginia poznają strażnika legendy Tutsi, który twierdzi, że Tutsi pochodzą od egipskich faraonów i wplątuje dziewczęta w tajemnicze obrzędy w cieniu królowej z zamierzchłych czasów. Jej kości zakopane pod czerwonym kwiatem koralokrzewu strzegą pytony. Kiedy dojdzie do tragedii jedyna droga ucieczki będzie prowadziła w góry, gdzie mieszkają goryle, które kiedyś były ludźmi.

Autorka książki, Scholastique Mukasonga, sama pochodzi z plemienia Tutsi, ale wyemigrowała do Francji w 1992 roku, na dwa lata przed ludobójstwem, w którym zginęło 27 członków jej rodziny, w tym matka. „Często mówię, że to ludobójstwo Tutsi w Rwandzie w 1994 roku uczyniło ze mnie pisarkę. Pisanie było sposobem na przejście żałoby, a swymi książkami utkałam całun dla tych, których straciliśmy na zawsze, gdy ich ciała pochowano w masowych grobach lub rozrzucono w ossuariach” – mówi. Na początku Mukasonga pisała książki autobiograficzne. „W końcu zaczęłam tworzyć beletrystykę, ponieważ czułam, że to da mi dystans, jakiego potrzebowałam do opowiedzenia rzeczy, których nie mogłam wyrazić w typowej autobiografii”.

Prozatorski debiut pisarki, „Maria Panna Nilu”, został uhonorowany prestiżową francuską Nagrodą Renaudot, którą wcześniej otrzymali m.in. Alain Mabanckou, Frédéric Beigbeder, Virginie Despentes i Emmanuel Carr?re. Książka ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

fot. C. Hélie/Gallimard

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi