„Obłęd” – pierwszy tom szwedzkiej trylogii kryminalnej „Oblicza Victorii Bergman” już w księgarniach

16 stycznia 2014

obled-premiera
Wczoraj do księgarń trafił pierwszy tom bestsellerowej szwedzkiej trylogii kryminalnej „Oblicza Victorii Bergman”, która wyszła spod pióra elektropunkowego muzyka i jego producenta. „Obłęd” ukazał się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Policja znajduje w Sztokholmie zwłoki kilku chłopców. Noszą one ślady ciężkiego pobicia, są na nich dziwne znaki, jakby nakłuwano je igłami, a we krwi ofiar odkryto obecność środków odurzających. Do tego dwóm chłopcom sprawca obciął przed śmiercią genitalia, jednemu wydłubał oczy, obciął wargi i nos, a także powyrywał włosy z głowy. Śledztwo w sprawie zabójstw prowadzi komisarz policji, Jeanette Kihlberg. Ponieważ awansowała na to stanowisko niedawno, bardzo chce się wykazać. Jednak dochodzenie idzie jak po grudzie, bo sprawca nie zostawił żadnych śladów. Pani komisarz zdołała jedynie ustalić, że jeden z chłopców pochodził z Białorusi, a jeden z Afryki. Wiele wskazuje na to, że mogli paść ofiarą pedofila albo gangu przemycającego dzieci z Europy Wschodniej lub Afryki. W tym czasie z Chin przybywa nielegalny imigrant. Ma kilkanaście lat i nazywa się Gao Lin. W Szwecji ma się skontaktować z kimś, kto się nim zaopiekuje. Jednak po drodze na umówione spotkanie poznaje kobietę, która prowadzi go do swojego mieszkania?

Debiut, który stał się wielkim sukcesem na skalę światową i wyróżniony został nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej, porównywany jest często do trylogii „Millennium” Stiega Larssona. Nie bez przyczyny, ponieważ pomiędzy książkami można zauważyć kilka podobieństw – występują młode kobiety w niebezpieczeństwie, pojawiają się spiski i nagłe zwroty akcji, a dwie główne postacie są w dość złożonej i czasami bardzo bliskiej relacji ze sobą. Szwedzcy krytycy są jednak zgodni, że o epigoństwie nie ma tutaj mowy, czego może dowodzić również ogromne zainteresowanie wydawców i czytelników na całym świecie – prawa do publikacji książki sprzedano do 35 krajów.

Widniejący na okładce Erik Axl Sund to w rzeczywistości pseudonim, pod którym ukrywa się dwóch współautorów – Jerker Eriksson i H?kan Axlander Sunquist. H?kan jest dźwiękowcem, muzykiem i artystą. Jerker wyprodukował jego elektropunkową płytę, a obecnie pracuje w więziennej bibliotece. Czyżby Szwecja doczekała się kolejnego duetu na miarę Sjöwall i Wahlöö? O tym możecie przekonać się już od wczoraj. „Obłęd” dostępny jest już w polskich księgarniach dzięki wydawnictwu Sonia Draga.

Poniżej możecie zobaczyć polski zwiastun książki:

fot. Per Hemstrom

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi