Nowości Zysk i S-ka w październiku

6 października 2011

Prezentujemy najciekawsze nowości wydawnictwa Zysk i S-ka z października – przedostatnia powieść Normana Mailera, ostatnia część trylogii Angela Wagensteina, kryminał Richarda Zimlera, XIX tom Kronik Brata Cadfaela Ellis Peters, dwie książki Olivera Sacksa oraz podróże w stylu retro Ryszarda Sługockiego.

Norman Mailer „Ewangelia według syna”

Norman Mailer często w sposób kontrowersyjny i na pograniczu publicystyki i literackiej fikcji portretował ikony swoich czasów. W ?Ewangelii według syna? w powieściowej formie ukazuje kluczowe wydarzenie dla całej historii Zachodu ? o swoim życiu i działalności, marzeniach i nadziejach opowiada, już po śmierci, sam Chrystus. Bezpośrednia relacja, demitologizująca przeróżne przeinaczone przez późniejszych ewangelistów fakty, odsłania prawdziwy charakter Chrystusa, niepozbawionego poczucia humoru i dysponującego niezwykłym zmysłem analitycznym żydowskiego mędrca dojrzewającego do boskości. Mailer podejmuje temat w sposób niezwykle subtelny, ale równocześnie pełen świeżości i (…)
(więcej o książce)

Richard Zimler „Anagramy z Warszawy”

Powieść kryminalna noir rozgrywająca się w warszawskim getcie.
Jesień 1940. Hitlerowcy izolują 400.000 Żydów na niewielkim obszarze polskiej stolicy, tworząc wyspę odciętą od świata zewnętrznego. Erick Cohen, starszy wiekiem psychiatra, musi przeprowadzić się do niewielkiego mieszkanka, zajmowanego przez swoją siostrzenicę i ukochanego siostrzeńca, dziewięcioletniego Adama. Pewnego zimowego dnia Adam znika. Nazajutrz jego zwłoki zostają odnalezione w kolczastym drucie otaczającym getto. Chłopcu ucięto nogę, a w ustach ma kawałek linki. Kiedy niedługo potem zostaje odnalezione ciało dziewczynki bez jednej dłoni… (więcej o książce)

Ryszard Sługocki „Od Wisły do Rzeki Perłowej”

Marzeniem ściętej głowy wydawała się w 1957 roku w PRL wyprawa samochodem dookoła świata. To, że mimo wielu przeciwności udało się ją zorganizować zakrawało na cud a to, że jej dwaj uczestnicy wrócili cali i zdrowi na cud do kwadratu. Jak to się stało możliwe, że wyprodukowana w FSO warszawa przebyła najeżoną trudnościami drogę przez Bałkany i Turcję, przetrwała burzę piaskową na Wielkiej Pustyni Słonej w Iranie, pokonała bezdroża i pułapki Afganistanu i Pakistanu, wyszła zwycięsko z walki z żywiołami Indii, przejechała przez birmańską dżunglę i niedostępną część Chin ? Jak udało się dwóm dziarskim podróżnikom przekroczyć tyle granic, odnaleźć się w różnych kulturowo miejscach i wyjść cało z wielu opresji? (więcej o książce)

Angel Wagenstein „Pożegnanie z Szanghajem”

Tuż przed drugą wojną światową około dwadzieścia tysięcy austriackich i niemieckich Żydów w obliczu śmiertelnego zagrożenia poszukało ratunku w ostatnim na świecie mieście otwartym ? Szanghaju. Miasto to było wówczas pod okupacją japońską i stanowiło ośrodek różnych legalnych i nielegalnych nurtów politycznych, siedlisko wielkiego biznesu i drobnych interesów, niewyobrażalnego luksusu i najstraszliwszej nędzy. Żydowscy uchodźcy ? w dużej części intelektualiści, artyści, uczeni ? osadzeni w przeludnionych, najbiedniejszych dzielnicach, z trudem zdobywali kawałek chleba i choćby iluzoryczny dach nad głową. Doznawali wielu upokorzeń, z trudem walczyli o zachowanie godności, o obronę ducha solidarności… (więcej o książce)

Ellis Peters „Świątobliwy złodziej”

XIX tom Kronik Brata Cadfaela. Chłodną i deszczową jesienią 1144 roku w opactwie Świętych Piotra i Pawła goszczą dwaj bracia z innego domu benedyktyńskiego ? subprzeor Herluin wraz młodym, utalentowanym muzycznie bratem Tutilonem ? oraz prowansalski trubadur ze swym służącym i dziewczyną o anielskim głosie. Wszyscy oni będą uczestnikami niezwykłego zamieszania. Oto opactwu zagraża fala powodziowa i benedyktyni muszą przenieść swe cenne relikwie na wyżej położony teren. Opadająca woda ujawnia kradzież największego skarbu klasztoru ? trumny ze szczątkami świętej Winifredy. Brat Cadfael znów ma okazję do wykorzystania swych niezwykłych umiejętności i podejmuje się wyjaśnienia okoliczności przestępstwa… (więcej o książce)

Oliver Sacks „Oko umysłu”

W ?Oku umysłu? Oliver Sacks przedstawia historie ludzi, którzy radzą sobie w świecie i komunikują się z innymi, choć częściowo utracili albo pewne umiejętności intelektualne, przez wielu z nas uważane za nieodzowne, albo zdolność postrzegania zmysłowego. Pisze więc o ludziach tracących na przykład mowę, umiejętność rozpoznawania twarzy, zdolność postrzegania trójwymiarowej przestrzeni, umiejętność czytania lub zmysł wzroku. Wszyscy oni stają przed wyzwaniem polegającym na konieczności dostosowania się do zupełnie odmiennego istnienia w świecie. Oto Lilian, pianistka, która traci umiejętność czytania nut i powoli… (więcej o książce)

Oliver Sacks „Stanąć na nogach”

Książka wybitnego angielskiego neurologa i psychiatry Olivera Sacksa, badacza chorób psychicznych i zaburzeń rozwojowych. Dzieli się w niej swoimi doświadczeniami z kilkumiesięcznego pobytu w szpitalu spowodowanego urazem nogi. Niezwykle plastyczna opowieść o tym, co czuje lekarz, który znalazł się w położeniu pacjenta zdanego na fachową, ale bezduszną opiekę medyczną.
(więcej o książce)

 

 

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi