Nowości wydawnictwa Muza

12 grudnia 2011

Wydawnictwo Muza przygotowało na koniec roku kilka nowości wartych zainteresowania.

Meir Shalev „Moja babcia z Rosji i jej odkurzacz z Ameryki”

Moja babcia z Rosji i jej odkurzacz z Ameryki jest nostalgiczną, miejscami wręcz poetycką, pełną ciepła i humoru sagą rodzinną. To opowieść o idyllicznej krainie dzieciństwa, wspomnienie smaku ogonków śledziowych, śmietany podkradanej z babcinej spiżarni, zapachu rozgrzanej upałem ziemi. Meir Shalev opowiada o swojej rodzinie, zwłaszcza zaś o charakternej babci Toni, terroryzującej nie tylko domowników, ale i gości swoją manią sprzątania. Pewnego dnia na progu jej skromnego królestwa pojawia się ultranowoczesny odkurzacz. Ten przybysz ze znienawidzonej, choć fascynującej krainy kapitalizmu wkrótce rozpali wyobraźnię każdej z opisywanych postaci i stanie się pełnoprawnym bohaterem powieści? (więcej o książce)

Alexander McCall Smith „Świat według Bertiego”

Kamienica przy 44 Scotland Street i przygody jej mieszkańców po raz pierwszy pojawiły się w formie codziennych odcinków w ?Scotsmanie? w 2004 roku, i od tamtego czasu okolice edynburskiego Nowego Miasta i postaci je zaludniające fascynują coraz większe zastępy czytelników. 44 Scotland Street to nie taki sobie zwykły adres. Nie wszędzie znajdzie się chłopczyk podobny do Bertiego, sześcioletniego saksofonisty obdarzonego wieloma talentami. A sąsiedzi w tej eleganckiej, trochę artystycznej okolicy Edynburga? Cyril to pies o złotych zębach; jego pan to Angus Lordie, ekscentryczny malarz portrecista, ich wspólni znajomi to między innymi Matthew, młody człowiek wiecznie poszukujący miłości oraz Duża Lou, dostarczająca wszystkim kawy i… (więcej o książce)

Vladimir Nabokov „Blady ogień”

Blady ogień to jedno z niekwestionowanych arcydzieł Vladimira Nabokova, książka oparta na niepowtarzalnym pomyśle formalnym. Rzecz składa się z poematu napisanego przez fikcyjnego dwudziestowiecznego poetę amerykańskiego oraz przedmowy do niego, komentarza i indeksu pióra również fikcyjnego edytora, który wykorzystał okoliczności, by przejąć kontrolę nad rękopisem. Czytelnik szybko orientuje się, że teksty komentatora nie przystają do komentowanego przezeń utworu. Edytor opowiada przede wszystkim własną historię, historię ostatniego, zdetronizowanego wskutek rewolucji władcy nieistniejącej na mapach krainy o nazwie Zembla oraz zamachu na króla-emigranta. Fabuła wyłaniająca się z komentarza jest jasna, wyraźna, pełna szczegółów i… (więcej o książce)

Carlos Ruiz Zafón „Światła września”

Jest rok 1936, Simone Sauvelle po śmierci męża zostaje praktycznie bez środków do życia. Dzięki pomocy sąsiada udaje jej się dostać pracę jako ochmistrzyni normandzkiej rezydencji Lazarusa Janna, wynalazcy i właściciela fabryki zabawek. Pani Sauvelle wraz z dziećmi: 14-letnią Irene i młodszym Dorianem wyjeżdża do Normandii. Podczas pierwszej wizyty u gospodarza rodzina Sauvelle zostaje oprowadzone po części domu pełnego przedziwnych mechanicznych zabawek. Dowiaduje się również o dziwnej chorobie żony Lazarusa. Po pewnym czasie Irene zaprzyjaźnia się z Hannah, kucharką wynalazcy, dzięki której poznaje Ismaela. Kiedy Hannah zostaje odnaleziona martwa, Irene i Ismael postanawiają zgłębić tajemnicę jej śmierci. Aby tego dokonać, będą musieli… (więcej o książce)

Gabriel García Márquez „Nie wygłoszę tu mowy”

?Nie wygłoszę tu mowy? to wyjątkowy zbiór mów jednego z najbardziej znaczących i wpływowych twórców literatury światowej. Zebrane w tej książce teksty zostały napisane z zamiarem wygłoszenia ich publicznie i powstawały przez całe życie pisarza, począwszy od pierwszego, napisanego w wieku lat siedemnastu na pożegnanie kolegów z ostatniej klasy w Zipaquirá w roku 1944, a skończywszy na przeczytanym przed członkami Akademii Języka i hiszpańską parą królewską w 2007 roku.
W motywach Márqueza odnajdujemy nie tylko główne motywy jego literackiej twórczości, ale też ślady pomocne w głębszym zrozumieniu życia kolumbijskiego noblisty.
(więcej o książce)

Roberto Bola?o „Trzecia Rzesza”

Młody Niemiec Udo Berger ma jedną pasję, która pochłania mu cały czas wolny: strategiczne gry wojenne. Nawet gdy wraz z dziewczyną wyjeżdża na wakacje do Katalonii, ma zamiar doskonalić technikę w grze Trzecia Rzesza. Rozmaite niepokojące zdarzenia, które przytrafiają mu się na urlopie, nowo poznani ludzie, intrygująca właścicielka pensjonatu ? wszystko to sprawi, że po powrocie Udo Berger nie będzie już tą samą osobą. Czy w Trzeciej Rzeszy drzemie jakaś niepoznana siła? Co się dzieje z człowiekiem, który całym sobą oddaje się grze? (więcej o książce)

 

Tematy: ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi