Nowe Wydawnictwo Komiksowe prezentuje zapowiedzi na 2013 rok

4 stycznia 2013


Portal Gildia.pl uruchomił nowe Wydawnictwo Komiksowe. Pierwsze ogłoszone przez oficynę zapowiedzi wydawnicze prezentują się imponująco. Do Polski trafią wreszcie albumy Raymonda Briggsa, Setha czy legendarny „Amerykański splendor” Harveya Pekara.

Wydawnictwem Komiksowym będzie kierował Wojciech Szot, który dał się już wcześniej poznać jako wydawca komiksów (jego Abiekt współwydał wraz z Timofem „Fun Home” Alison Bechdel oraz albumy Ralfa Königa).

„Zamierzamy wydawać jeden komiks miesięcznie (z wyjątkiem lipca i listopada). Wyjątkiem będą miesiące 'festiwalowe’, czyli maj i październik, gdzie można spodziewać się od nas dwóch tytułów. Mamy przyjemność już dziś ogłosić większość zapowiedzi na 2013 rok. Pracujemy już nad planem wydawniczym na rok 2014” ? czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Wśród komiksów, które zostaną wydane w 2013 roku są zarówno tytuły francuskie, belgijskie, amerykańskie, brytyjskie jak i polskie. Co ciekawe, wiele z tych pozycji powinno zainteresować również tych, którzy na co dzień nie interesują się z komiksem.

Pierwszym tytułem będzie zaplanowana na miesiąc marzec komiksowa adaptacja „Ostatnich dni Stefana Zweiga” Laurenta Seksika z ilustracjami Guillaume?a Sorela. Jest to efekt badań, jakie Seksik przeprowadził, poszukując materiałów o ostatnich miesiącach życia jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych humanistów.

Szczególnym przedsięwzięciem ma być seria „Dawny komiks polski”, w której publikowane będą polskie komiksy przedwojenne, które ukazywały się w prasie ? satyrycznej, ale i tej brukowej czy narodowo-katolickiej. Redaktorem serii jest badacz polskiego komiksu, Adam Rusek. Pierwszy zeszyt serii ukaże się już w kwietniu i zawierać będzie dwa tytuły – „Warszawa w roku 2025” (z lat 1924-25) oraz „Pan Hilary i jego przygody” (1929 rok).

W maju pojawi się nowy album Mateusza Skutnika pt. „Tetrastych”, czyli pięćdziesiąt dwie jednoplanszówki z komiksowymi historyjkami przepełnionymi liryczną nutą i purnonsensowym humorem autora „Rewolucji”.

We wrześniu poznamy „Oczko w głowie” – tragiczną opowieść o życiu córki Jamesa Joyce?a, Lucii, która większość życia spędziła w szpitalach psychiatrycznych. Jest to pierwszy w czterdziestoletniej historii komiks, który był nominowany do Costa Book Award w kategorii najlepszej książki biograficznej.

W październiku ukaże się „Życie jest piękne jeśli nie wymiękasz” Setha ? jedno z najważniejszych autobiograficznych, czy raczej autograficznych dzieł sztuki komiksowej lat 90., koncentrujące się na prywatnej historii Ameryki.

Grudzień to „Ethel i Ernesta” Raymonda Briggsa, książka nagrodzona British Book Awards. Prosta i prawdziwa historia życia tytułowej pary, 50 lat historii Wielkiej Brytanii widzianej zza przydomowego ogródka, herbaty o piątej i wyrazistego podziału klasowego. Wielki Kryzys lat 30- tych, II wojna światowa, narodziny telewizji i inne wydarzenia w prywatnej perspektywie.

Wiadomo również, że w 2014 roku Wydawnictwo Komiksowe planuje opublikować kultowy „Amerykański splendor”, czyli historię rysowaną przez ponad dwadzieścia lat przez Harveya Pekara, opowiadającą o smutnej monotonii codziennego życia, opartą na jego własnym życiu w Cleveland. Komiks nie tylko zrewolucjonizował kulturę obrazkową, ale również doczekał się nominowanej do Oscara adaptacji filmowej ze świetnym Paulem Giamatti w roli głównej oraz przedstawień teatralnych granych na deskach scen teatrów w Los Angeles, Waszyngtonie i Pensylwanii.

Szczegółowy plan wydawniczy na 2013 rok można poznać na stronie Gildii.

Tematy: , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi