Nowe wydanie „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego pod patronatem Booklips.pl

4 listopada 2014

bracia-karamazow-premiera
Nakładem wydawnictwa MG ukazało się nowe wydanie genialnej powieści Fiodora Dostojewskiego ?Bracia Karamazow?. Książka uważana za jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Ostatnia i powszechnie uważana za najważniejszą powieść Dostojewskiego miała ogromny wpływ na wielu pisarzy i filozofów. Do miłośników ?Braci Karamazow? zaliczali się m.in. Albert Einstein, Martin Heidegger, Franz Kafka, James Joyce, Cormac McCarthy i Kurt Vonnegut. Ten ostatni zawarł w swej głośnej powieści ?Rzeźnia numer pięć? zdanie, że jest to książka, która ?może cię nauczyć wszystkiego o życiu, co powinieneś wiedzieć?. Zygmunt Freud nazwał ?Braci Karamazow? „najwspanialszą powieścią, jaką kiedykolwiek napisano”, i korzystał z niej w swoich rozważaniach na temat kompleksu Edypa.

Notatki Dostojewskiego do jednego z rozdziałów "Braci Karamazow".

Notatki Dostojewskiego do jednego z rozdziałów „Braci Karamazow”.

?Bracia Karamazow? to mistrzowska analiza najmroczniejszych zakątków ludzkiej duszy i targających człowiekiem namiętności. Dostojewski roztrząsa w niej odwieczne dylematy ludzkości: istnienie wolnej woli, Boga, zła i miłości. Książka opowiada historię ojcobójstwa, w którą w różny sposób zamieszani są trzej synowie zamordowanego. Każdy z nich, dręczony poczuciem winy, stara się znaleźć swoje miejsce w mrocznym świecie Karamazowów.

Mimo że powieść została napisana w XIX wieku, znajdziemy w niej szereg współcześnie stosowanych technik literackich (m.in. zróżnicowane style wypowiedzi poszczególnych bohaterów mające wyrazić ich osobowość), które sprawiły, że dawnym krytykom literackim dzieło wydało się niechlujne. Dzisiaj uchodzi za kulminację talentu Dostojewskiego i najdojrzalsze dzieło, jakie wyszło spod jego palców.

Edycja wydawnictwa MG ukazała się w twardej oprawie i oparta została na pierwszym polskim tłumaczeniu ?Braci Karamazow? dokonanym przez Barbarę Beaupré w 1913 roku.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi