Nowe, rozszerzone wydanie „Wigilijnych psów” Łukasza Orbitowskiego od 17 lutego w księgarniach

9 lutego 2016

wigilijne-psy-premiera
Oficyna SQN postanowiła przypomnieć zbiór opowiadań Łukasza Orbitowskiego zatytułowany „Wigilijne psy”. Jak zapowiada wydawca, nowa edycja została gruntownie zredagowana oraz wzbogacona o trzy dodatkowe utwory.

W czasach, kiedy ukazało się pierwsze wydanie „Wigilijnych psów”, Orbitowski był jeszcze młodym gniewnym pisarzem, który ? jak sam mówi ? miał tylko jedno marzenie: chciał, żeby świat spłonął. Wprawdzie daleko mu było do nobilitacji pod postacią Paszportu Polityki czy nominacji do Nagrody Literackiej Nike, ale proza, którą tworzył, już wyraźnie odróżniała się na tle innych twórców szeroko pojętej grozy. W sposób, w jaki nie zrobił tego nikt przed nim, Orbitowski pokazywał świat, w którym rodziły się współczesne polskie koszmary: świat blokowisk, miejskiego brudu, pierwszych poważnych związków, porannej wódki.

Orbitowski, wówczas autor dwóch niskonakładowych tomików i kilkunastu opowiadań w gazetach, chciał, żeby „Wigilijne psy” ukazały się z kolorową okładką w dużym wydawnictwie. Prowadził na ten temat rozmowy z Fabryką Słów, negocjacje spełzły jednak na niczym. Napisał wtedy do pewnego młodego pisarza, który miał już na koncie książkę wydaną w tej lubelskiej oficynie. Spotkali się, wymienili doświadczeniami i poglądami na literaturę. Tym młodym pisarzem był Szczepan Twardoch, który pracował wówczas w wydawnictwie zajmującym się drukowaniem podręczników. Wpadł więc na pomysł, aby przekonać swojego szefa do założenia imprintu, w którym wydano by tomik Orbitowskiego. „Książka zebrała świetne recenzje, otwierając drzwi do dalszej kariery. Mówiąc po ludzku, była komercyjną katastrofą. Wydawnictwo nie wydało już żadnej beletrystyki” ? wspomina po latach we wstępie do nowego wydania Łukasz Orbitowski.

Od tego czasu pozycja autora na rynku literackim diametralnie się zmieniła. Stąd też nie dziwi zainteresowanie niedostępną od lat książką, która cieszy się w środowisku czytelników grozy (i nie tylko) zasłużonym szacunkiem. Teraz, dzięki wydawnictwu SQN, mamy szansę poznać zawarte w „Wigilijnych psach” utwory w zredagowanej na nowo formie. Zbiór uzupełniają trzy opowiadania pochodzące mniej więcej z tego samego okresu.

Niewyjaśnione samobójstwa taksówkarzy. Droga widziana tylko przez nielicznych. Spalony blok z lokatorem, którego nie powinno w nim być. Przekręt wystawiający przyjaźń na próbę. Przesyłka na zawsze odmieniająca życie doręczyciela? Krwisty, podszyty czarnym humorem język tych opowieści, a także niezwykła wyobraźnia autora sprawiają, że „Wigilijne psy” hipnotyzują i niepokoją od pierwszych stron.

Premiera „Wigilijnych psów” zapowiedziana została na 17 lutego. Autor będzie promował zbiór podczas dwóch najbliższych spotkań z czytelnikami, które odbędą się w Krakowie (11 lutego o godz. 18:00 w Pasażu) i w Warszawie (18 lutego o 19:00 w Klubie MiTo).

Książka ukaże się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi