Nowa powieść Eshkola Nevo ? współczesna baśń o miłości i samotności pod patronatem Booklips.pl

10 lutego 2016

samotne-milosci-premiera
„Samotne miłości” ? powieść o miłości, samotności, potrzebie przynależności i absurdach życia ? już 10 lutego znajdziecie w księgarniach. Jej autor, Eshkol Nevo, uznawany jest w Izraelu za jeden z najważniejszych głosów swojego pokolenia.

Mosze Ben Cuk, wychowanek kibucu i były oficer tajnej jednostki wojskowej, po poważnym kryzysie odnalazł wewnętrzny spokój. Wraz z żoną i dwoma synkami mieszka w niewielkim mieście, gdzie prowadzi ortodoksyjnie religijne życie i pracuje jako asystent burmistrza. Jest przekonany, że znalazł swoje miejsce na ziemi. Jego spokój zakłóca tylko jedno ? powracające wspomnienie młodzieńczej miłości Ajelet, choć od ich rozstania minęło siedem lat.

Pewnego dnia Mosze otrzymuje od burmistrza zlecenie wybudowania rytualnej łaźni. Jej fundatorem jest zamożny amerykański Żyd. Jako lokalizację łaźni wybrano osiedle zamieszkałe przez emigrantów z Rosji. Mosze jeszcze nie wie, że to zadanie rozpali w jego sercu dawny ogień. Czy dla tego uczucia będzie gotowy poświęcić rodzinę?

W swojej pełnej pasji powieści Eshkol Nevo splata wiele wątków miłosnych, które spotykają się w jednym kulminacyjnym momencie. Autorowi udaje się uchwycić wiele aspektów izraelskiej rzeczywistości, jej absurdów, skandali i komicznych sytuacji, o których opowiada z melancholią i sentymentem, ale też często ironicznie. Jest to kraj widziany wieloma oczami: Mosze Ben Cuka ? Żyda, który uważa się za człowieka religijnego, choć w głębi serca jest kimś całkiem innym, Naima ? Araba, miłośnika ornitologii, niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo, czy Katii i Antona ? pary rosyjskich imigrantów, którzy zamiast rytualnej łaźni woleliby klub szachowy. Wszyscy oni mają poczucie, że są nieodpowiednimi osobami w nieodpowiednim miejscu. „Samotne miłości” to również uniwersalna historia o samotności i zagubieniu. Dzięki niezwykłej narracji powieść Eshkola Nevo czyta się jak mądrą baśń.

Urodzony w 1971 roku w Jerozolimie Eshkol Nevo to autor powieści, opowiadań i książek non-fiction. Studiował reklamę w Tirza Granot School i psychologię na uniwersytecie w Tel Awiwie. Obecnie jest właścicielem i managerem największej prywatnej szkoły pisania w Izraelu. Krytycy stawiają go na równi z takimi pisarzami, jak David Grossman, Abraham Jehoszua i Amos Oz. Jest laureatem m.in. platynowej i złotej Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Książek, nagrody FFI-Raymonda Walliera, nagrody ADEI-WIZO. Nakładem wydawnictwa Muza ukazały się już w Polsce dwie jego powieści: „Do następnych mistrzostw” i „Neuland”.

Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania „Samotnych miłości”. Książka ukazała się w przekładzie Magdaleny Sommer.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi