Nowa powieść autora „Poradnika pozytywnego myślenia” w październiku w księgarniach

8 października 2013

Niezbędnik obserwatorów gwiazd - premiera
Nakładem wydawnictwa Otwartego ukaże się nowa powieść Matthew Quicka, autora bestsellerowego „Poradnika pozytywnego myślenia”. „Niezbędnik obserwatorów gwiazd” znajdziemy w księgarniach już 23 października.

„Niezbędnik obserwatorów gwiazd” to kolejna książka najnowszej gwiazdy amerykańskiej literatury popularnej. Rozchwytywany przez hollywoodzkich filmowców, hołubiony przez wydawców, ma rzesze czytelników na całym świecie, którzy pokochali go za jedyne w swoim rodzaju słodko?gorzkie powieści. „Niezbędnik obserwatorów gwiazd” wpisuje się w ten charakter jego prozy. To wzruszająca opowieść o sile marzeń, przyjaźni i zaletach gwieździstego nieba.

Finley nie mówi zbyt wiele. Na „tryb milczący” przeszedł kilka lat wcześniej. To wiele ułatwia, zwłaszcza w Bellmont, ponurym mieście, którym rządzi irlandzka mafia. Jego dziadek nie ma nóg, ojciec pracuje w budce biletowej na nocną zmianę, o śmierci matki nikt nie wspomina. Finley ma dwie miłości i jedno marzenie. Dziewczyna Erin i gra w kosza, pozwalają mu znosić upiorną rzeczywistość z nadzieją na wyrwanie się z beznadziei miasteczka. Wszystko idzie zgodnie z planem do momentu, gdy trener poprosi Finley?a o pewną przysługę. Tajemniczy nieznajomy, z którym Finley się zaprzyjaźni, odmieni jego życie.

Według zapowiedzi „Niezbędnik obserwatorów gwiazd” to surowa opowieść o zmaganiu się z własnymi demonami i poszukiwaniu zwyczajnego szczęścia. Matthew Quick z niezwykłą autentycznością i wrażliwością dotyka bolesnych, ciemnych stron życia, tworząc wielowymiarową, pełną emocji fabułę. Oszczędny styl, pełnokrwiste postacie i szczególna mieszanka prawdy, wzruszenia oraz emocji to główne zalety twórczości autora „Poradnika pozytywnego myślenia”.

„Wielu marzy o tym, żeby poczytać i porozmawiać o emocjach, zdrowiu psychicznym oraz potrzebie wyrwania się z domu i odniesienia sukcesu” – mówi Matthew Quick. O tym wszystkim opowiada „Niezbędnik obserwatorów gwiazd”, ale równie dobrze – historia samego autora.

Zdaniem niektórych życie Quicka mogłoby posłużyć za scenariusz filmowego przeboju o literackim Kopciuszku, który odważył się spełnić swoje marzenie o byciu pisarzem. W jaki sposób depresyjny chłopak z New Jersey stał się literacką gwiazdą uwielbianą przez czytelników na całym świecie?

Przez wiele lat Matthew Quick wiódł prozaiczne życie, w którym nie zapowiadało się na spektakularny happy end. Dorastał w robotniczej dzielnicy New Jersey, gdzie emocje i rodzinną czułość okazywało się podczas wspólnego kibicowania lokalnej drużynie futbolowej. Dla emocjonalnego wrażliwca ucieczką z surowego świata była literatura i wiersze pisane w wielkiej tajemnicy. Literatura miała się też stać jego sposobem na życie. Po ukończeniu studiów z literatury angielskiej na La Salle University rozpoczął pracę jako nauczyciel. I tak mogłoby pozostać. W końcu był uwielbianym nauczycielem jednej z lepszych szkół średnich w New Jersey. Do głosu doszła jednak tłumiona depresja, z którą Quick zmagał się od dawna i pragnienie zmiany. Postanowił postawić wszystko na jedną kartę i przestać żyć marzeniami o innym życiu.

„Nie mogłem robić rzeczy, które naprawdę chciałem robić. Nie dbałem o zdrowie. Nie mówiłem głośno o swoich emocjach, więc po części wykrzyczałem je na kartkach książki. Ludzie zawsze mówią do mnie: 'To bardzo odważne, że porzuciłeś posadę nauczyciela. Zaryzykowałeś wszystko dla sztuki’. Wtedy im odpowiadam: 'To nie było odważne. To była ostatnia deska ratunku’. Nie byłbym teraz w tym miejscu, gdybym nie oddał się całkowicie pisaniu” ? wyjaśnił w wywiadzie dla „Entertainment Weekly”.

„Niezbędnik obserwatorów gwiazd” pojawi się w polskich księgarniach już 23 października.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi