Nowa książka ze świata Wiedźmina już 8 listopada! Autorami opowiadań są fani twórczości Sapkowskiego

2 listopada 2017


8 listopada do sprzedaży trafi najnowsza książka osadzona w świecie Wiedźmina. Zebranych w niej opowiadań nie napisał jednak Andrzej Sapkowski, lecz miłośnicy jego prozy, a w szczególności ? postaci Geralta z Rivii.

Antologia opowiadań pod tytułem „Wiedźmin. Szpony i kły” to pokłosie konkursu literackiego, zorganizowanego w minionym roku przez czasopismo „Nowa Fantastyka”. Pragnąc uczcić 30 urodziny słynnego łowcy potworów, zaproponowano wszystkim chętnym ożywienie świata i bohaterów z książek Sapkowskiego. W centrum wydarzeń nowych historii nie jest więc wyłącznie Geralt, ale też inne postacie zamieszkujące wiedźmińskie uniwersum. „Będzie kilka takich, gdzie powróci sam Geralt, będą opowieści o innych wiedźminach, pojawi się Triss, wpadnie Jaskier, będą i nowe postacie, wiele nowych postaci. Raz się wzruszycie, nieraz zaśmiejecie. Ja, czytając te opowiadania, na chwilę powróciłem do wspaniałego świata wiedźminów i czarodziejek” ? zdradza na swoim profilu na Facebooku redaktor „Nowej Fantastyki” i autor przedmowy do książki, Marcin Zwierzchowski.

„No tak. Trzydzieści lat. Wiedźmin do wynajęcia za trzy tysiące orenów. Gdy pojawił się w Wyzimie, w karczmie 'Pod Lisem’ nie był młodzieniaszkiem. Pobielałe włosy, szrama na twarzy i ten charakterystyczny, paskudny uśmiech. Zaczął od górnego C: trzech oprychów, potem strzyga i kolejne stwory ? ludzkie bądź nieludzkie ? niegodne żyć w świecie, który został nam dany. A potem Biały Wilk poszedł własną drogą. Ciernistą, tak bym to ujął, ale cóż, każdy uczy się na błędach. Gdzieś w oddali łypie do mnie znacząco Hollywood, ale na razie cieszmy się tym, co wyłowiła z wiedźmińskiego konkursu 'Nowa Fantastyka’ i superNOWA: jedenaście opowieści zainspirowanych losami Geralta oraz jego przyjaciółek i kamratów. Czytałem je z uwagą, nie ingerując. Są wśród uczestników konkursu na 'trzydziestkę’ wiedźmina ludzie bardzo utalentowani. Wkrótce stworzą własne światy bądź zanegują istniejące. Nie straćmy ich z oczu!” ? pisze w oficjalnej zapowiedzi Andrzej Sapkowski.

Oprócz zwycięzcy konkursu, czyli Piotra Jedlińskiego i jego „Kresu cudów”, w zbiorze znajdzie się również większość autorów tekstów zakwalifikowanych do ścisłego finału, czyli Przemysław Gul („Lekcja samotności”), Andrzej W. Sawicki („Dziewczyna, która nigdy nie płakała”), Sobiesław Kolanowski („Ironia losu”), Michał Smyk („Ballada o Kwiatuszku”), Barbara Szeląg („Bez wzajemności”), Jacek Wróbel („Szpony i kły”) oraz Tomasz Zliczewski („Nie będzie śladu”). Kto jeszcze? Marcin Zwierzchowski podaje kolejne nazwiska: Beatrycze Nowicka („Krew na śniegu. Apokryf Koral”), Nadia Gasik („Co dwie głowy”) i Katarzyna Gielicz („Skala powinności”). Premiera zapowiedziana jest na 8 listopada. Przynajmniej tego dnia książka będzie dostępna w salonach sieci Empik. Żaden inny sklep nie ma jej jeszcze w ofercie, co znaczy, że prawdopodobnie do pozostałych księgarń trafi z tygodniowym lub dwutygodniowym poślizgiem.

Zgoda Sapkowskiego na publikację zbioru „Wiedźmin. Szpony i kły” nie jest podyktowana względami komercyjnymi. Jak informuje Marcin Zwierzchowski, twórca Geralta „na tej antologii nie zarobił nawet grosza”. Należy więc to potraktować jako ukłon w stronę fanów, którzy z niecierpliwością oczekują na kolejną odsłonę serii pisaną przez samego autora, bo, jak już wiemy, taka książka na pewno się pojawi.

[am]
Ilustracja Geralta zamieszczona powyżej pochodzi z anglojęzycznego wydania tomu „Krew elfów”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Orbit.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi