banner ad

„Niepełnia” – nowy kryminał nieoczywisty Anny Kańtoch już w sprzedaży!

29 września 2017


29 września 2017 roku nakładem wydawnictwa Powergraph ukazała się nowa powieść Anny Kańtoch. „Niepełnia” to kryminał nieoczywisty. Tajemnicza i nastrojowa, szkatułkowa, pełna ukrytych znaczeń podróż do tożsamości płci.

Ta historia zaczyna się od śmierci. Wczesnym rankiem policja otrzymuje anonimowe zawiadomienie. W zasypanym białym śniegiem białym domu na odludziu znaleziono dwie młode osoby. To rodzeństwo – brat i siostra. To drugie nie żyje. Starsza aspirant zabiera brata zmarłej na komisariat. W zasadzie skończyła już dyżur, ale śnieg zablokował drogi, więc postanawia porozmawiać z delikatnym chłopakiem i poznać okoliczności zdarzenia. Ten zaczyna snuć opowieść, która najwyraźniej nie ma żadnego związku ze sprawą. Jedynym wspólnym elementem wydaje się tylko ów dom na odludziu. Jaką tajemnicę kryje budynek? Kto w nim mieszka (mieszkał), kto w nim jest (był) więziony i kto w nim umiera (umarł)?

Lektura „Niepełni” przypomina wędrówkę pokojami opuszczonego domostwa. W miarę otwierania kolejnych drzwi rośnie napięcie, a związek między bohaterami nabiera nowych znaczeń. Kolejne opowieści otwierają nowe interpretacje, stawiają nowe pytania, pokazują nowe sytuacje.

„Niepełnia” określana jest jako kryminał nieoczywisty. W twórczości Ani Kańtoch elementy kryminału są obecne prawie zawsze. „Kryminał jest dla mnie w jakimś sensie podstawową formą opowieści. Przy czym 'kryminał’ to oczywiście uproszczenie, mam na myśli historie, w których ważnym elementem jest zagadka” – tłumaczy autorka.

Ale „Niepełnia” to także tajemnicza i nastrojowa, szkatułkowa, pełna ukrytych znaczeń literacka podróż do tożsamości płci. Co stało się z dzieckiem, które nie chce zdecydować, czy jest dziewczynką, czy chłopcem? Dziewczyna niepełna dziewczęcości czy chłopak niepełny chłopięcości – kim się czują i kim tak naprawdę są bohaterowie? Anna Kańtoch, zapytana czy w każdym z nas drzemie i kobiecość, i męskość, odpowiada: „Nie w każdym, bo pewnie są kobiety i mężczyźni identyfikujący się w stu procentach z własną biologiczną płcią. Jednak podejrzewam, że dla wielu osób wcale nie jest to takie proste”.

Anna Kańtoch to pisarka i publicystka, autorka m.in. „Miasta w zieleni i błękicie” (2004), cyklu „Przedksiężycowi” (2009?2013), powieści „Czarne” (2012) i kryminałów „Łaska” (2016) oraz „Wiara” (2017). Jest wielokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, laureatką Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy ? Encouragement Award. Mieszka i pracuje na Śląsku.

Powieść „Niepełnia” została wydana w serii „Kontrapunkty”, w której wcześniej ukazały się m.in. „Tak jest dobrze” Szczepana Twardocha (nominowana do Nagrody Gdynia), „W odbiciu” Jakuba Małeckiego i „Sto lat bez słońca” Wita Szostaka (nominowana do Paszportu Polityki). „Kontrapunkty” to polska proza wymykająca się ze schematów, uciekająca z szufladek. Łączy walory literackie z niekonwencjonalnymi fabułami. „Kontrapunkty” tworzą przestrzeń do mówienia o rzeczach ważnych, oczarowując czytelnika piękną frazą i niejednoznacznością interpretacji.

Książka ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

fot. Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi