banner ad

„Niechciani” – mrożący krew w żyłach kryminał Yrsy Sigurdardóttir już 10 września w księgarniach

22 sierpnia 2014

niechciani-zapowiedz
Yrsa Sigurdardóttir, skandynawska autorka kryminałów, powraca. Na islandzkim pustkowiu Ódinn prowadzi dochodzenie w sprawie wydarzeń w dawnym ośrodku wychowawczym dla chłopców. Na pozór zwykła sprawa okazuje się dla niego bardzo osobista i dramatyczna w skutkach. Książka „Niechciani” trafi do rąk czytelników już 10 września.

Ódinn, urzędnik państwowy, zajmuje się kontrolą warunków w byłych domach poprawczych, których wychowankowie domagają się odszkodowania za złe traktowanie. Po tym, jak jego żona ginie po upadku z okna, mieszka sam z jedenastoletnią córką Run. Nie potrafi jednak się z nią porozumieć. Dodatkowo Ódinn otrzymuje w pracy nowe zadanie, ma ustalić, co wydarzyło się wiele lat temu w położonym na pustkowiu zamkniętym ośrodku Krókur. Bada między innymi sprawę dwóch chłopców, którzy w tajemniczych okolicznościach udusili się spalinami w samochodzie. Im bardziej Ódinn zagłębia się w to dochodzenie, tym częściej wydaje mu się, że dopadają go upiory z przeszłości. Zaczyna też wątpić, czy śmierć jego żony była rzeczywiście zwykłym wypadkiem i czy nie miał on w nim swojego udziału.

Wstrząsające tajemnice ośrodka poprawczego czytelnik odkrywa poprzez historię Aldís, byłej pracownicy Krókur. Dziewczyna rozpoczęła tam pracę w 1974 roku i stopniowo poznawała sekrety małżeństwa prowadzącego ośrodek. Jej opowieść będzie miała ogromne znaczenie dla śledztwa, które wiele lat później przeprowadzi Ódinn.

Tajemnice skrywane przez lata w domu wychowawczym, makabryczne odkrycia, gęstniejąca atmosfera. „Niechciani” to książka dla czytelników o stalowych nerwach, którą powinno się czytać tylko przy szczelnie zamkniętych oknach. Niespodziewane zwroty akcji, nieprawdopodobne wątki, które splatają się w najmniej oczekiwanym momencie i przeszywający chłód Islandii to tylko niektóre cechy wyróżniające pisarstwo Yrsy Sigurdardóttir.

Yrsa Sigurdardóttir urodziła się w 1963 roku w Reykjaviku. Jest absolwentką inżynierii budowlanej na Uniwersytecie Islandzkim. Pracowała na budowie największej tamy w Europie (Karahnjukur). Napisała serię kryminałów, której główną bohaterką jest prawniczka Thora. Jej książki przetłumaczono na trzydzieści języków. Szwedzki tygodnik „Allas” nazwał ją nową królową powieści kryminalnej. Nakładem wydawnictwa Muza SA ukazały się m.in. „Trzeci znak”, „Weź moją duszę”, „Pamiętam cię” i „Statek śmierci”.

fot. Sigurion Ragnar

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi