„Nie gódź się” – tom piosenek i wierszy Patti Smith w styczniu w Biurze Literackim

13 grudnia 2018


Biuro Literackie zapowiada na styczeń książkę „Nie gódź się” z przekładami siedemdziesięciu piosenek i wierszy Patti Smith. Autorem wyboru i tłumaczenia jest Filip Łobodziński. Publikacja będzie zawierać także dwadzieścia rękopisów oraz portrety artystki wykonane przez Stevena Sebringa. Całość uzupełnią komentarze do poszczególnych tekstów przygotowane przez tłumacza, muzyków i artystów współpracujących z Patti Smith oraz przez nią samą. Przybliżą one czytelnikowi kontekst powstania utworów.

Patti Smith nazywana jest jedną z największych poetek rocka. W połowie lat 70. znalazła się w centrum punkowej rewolucji i stała się jedną z ikon nowojorskiego rocka za sprawą swego przełomowego debiutu płytowego „Horses”. W wieloletniej karierze artystka nie poprzestała jedynie na tworzeniu piosenek, ma też w dorobku książki prozatorskie („Obłokobujanie”), wspomnienia („Poniedziałkowe dzieci”) i tomy wierszy.

„Tworzenie poezji to samotniczy proces. Nie pisze się poezji dla mas. Poezja jest zajęciem wzniosłym, skupionym na sobie” – mówi Patti Smith. „Oczywiście zawsze pisze się pewną ilość poezji dla mas. Kiedy Allen Ginsberg napisał 'Skowyt’, nie zrobił tego dla siebie. Napisał go, żeby się wypowiedzieć. Aby wykonać ruch, obudzić ludzi. Myślę, że rock & roll, jako nasz kulturowy głos, wziął tę energię i uczynił ją jeszcze bardziej dostępną. Kiedy jednak siadam do pisania wiersza, nie myślę o nikim. Nie myślę o tym, jak zostanie odebrany. Czy uszczęśliwi ludzi lub ich zainspiruje. Jestem w zupełnie innym świecie. Świecie całkowitej samotności. Ale kiedy piszę piosenkę, wyobrażam sobie, że ją wykonuję. Wyobrażam sobie, że ją daję. To inny aspekt komunikacji. Piosenki są dla ludzi”.

Obie formy poetyckie artystki będziemy mogli zestawić już w styczniu za sprawą zbioru „Nie gódź się”. Zapowiedzią książki był wydany w sierpniu 2017 roku niewielki tomik „Tańczę boso”, który został opublikowany z okazji koncertu Patti Smith w Dolinie Charlotty. Jak informuje Biuro Literackie, książka do tego stopnia przypadła do gustu artystce, że uznała ją za najlepiej wydaną publikację swoich utworów. Miejmy nadzieję, że „Nie gódź się” jej dorówna.

Książkę rozpocznie zestaw tekstów z lat 1970-1975: od „Przysięgi” („Oath”) po „Wytwórnię sików” („Piss Factory”). Następnie otrzymamy osiem piosenek z płyty „Horses” (1975), sześć z albumu „Radio Ethiopia” (1976) i dziesięć z „Easter” (1978) oraz „Wave” (1979). „Dream of Life” (1988) reprezentować będzie pięć utworów, podobnie jak „Gone Again” (1996). Kolejne płyty: „Peace and Noise” (1997), „Gung Ho” (2000), „Trampin'” (2004) i „Banga” (2012) dostarczą łącznie 18 tekstów. Całość uzupełniają utwory rozproszone z lat 1989-2016.

Steven Sebring, autor portretów Patti Smith, które znajdą się w książce, przyjaźni się i współpracuje z artystką od wielu lat. Mają w dorobku wspólne filmy, wystawy fotografii, instalacje artystyczne, a jednak „Nie gódź się” to ich pierwsza wspólna książka. „Nie potrafię jej z nikim porównać” – mówi Sebring o Patti Smith. „To nasz narodowy skarb, ikona. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to Arthur Rimbaud naszych czasów. Jest prawdziwą artystką. Chcę, by była inspiracją dla innych”. W 2018 roku odbyła się premiera wyreżyserowanego przez Sebringa dokumentu „Horses: Patti Smith and her Band”.

„Nie gódź się” to kolejna książka uznanego muzyka, która zostanie wydana przez Biuro Literackie. Wcześniej ukazały się publikacje Laurie Anderson, Nicka Cave’a, Boba Dylana i Grzegorza Ciechowskiego. Autor przekładu „Nie gódź się”, Filip Łobodziński, rozpoczął także prace nad dwiema obszernymi antologiami z tekstami m.in.: Björk, Davida Byrne’a, Leonarda Cohena, Elvisa Costello, Briana Eno, George’a Harrisona, PJ Harvey, Joego Jacksona, Micka Jaggera, Johna Lennona, Paula McCartneya, Joni Mitchell, Vana Morrisona, Paula Simona, Joego Strummera, Bruce’a Springsteena, Pete’a Townshenda, Suzanne Vegi i Toma Waitsa. Można oczekiwać, że i te książki opublikowane będą nakładem kołobrzeskiej oficyny.

[am]
fot. Jesse Smith
źródło: Biuro Literackie, Literary Hub

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi