Neurotyczny „Portret trumienny” Kuby Wojtaszczyka pod patronatem Booklips.pl

12 maja 2014

portret-trumienny-premiera
Nakładem nowo powstałego wydawnictwa Simple Publishing ukazała się debiutancka powieść Kuby Wojtaszczyka „Portret trumienny”. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Bohaterem „Portretu trumiennego” jest Aleks, homoseksualista, pierwszej wody neurotyk i egocentryk, który powraca po latach do rodzinnego miasteczka na urodziny matki i musi zmierzyć się z koszmarami, przed którymi uciekł do Poznania. Książka ta jest opowieścią o „wyrośnięciu z domowego ciepełka, które staje się domowym piekiełkiem”. Aleks udowadnia, że pokrewieństwo to czysto umowna kategoria i w pewnym momencie rodzina to już tylko grupa obcych jemu ludzi.

Kuba Wojtaszczyk jest wyznawcą Woody?ego Allena i ? jak sam przyznaje ? twórczość neurotycznego nowojorczyka wpłynęła na jego debiutancką powieść. Nie oczekujmy jednak wiernego naśladownictwa. Aleks z „Portretu trumiennego” radzi sobie z rozładowaniem negatywnych emocji inaczej niż typowy bohater Allena. Neurotyczne rozgadanie prowokuje go do coraz większych aktów agresji, przez co historia, która początkowo wydaje się zabawna z czasem zaczyna budzić przerażenie.

Autor książki, Kuba Wojtaszczyk, urodził się w 1986 roku. Jest kulturoznawcą i absolwentem Gender Studies UAM. Lubi absurd. Dla kontrastu interesuje się Shoah. Chociaż „Portret trumienny” to debiutancka książka, jego teksty mogliście już przeczytać m.in. w „Lampie”, „Czasie Kultury” i „Wakacie”.

„Portret trumienny” następującymi słowami rekomenduje Bartosz Żurawiecki: „’Rodziny, nienawidzę was!’ – krzyknął kiedyś André Gide. Książka Kuby Wojtaszczyka dowodzi, że ten okrzyk wciąż jest aktualny”.

na podst. mat. prasowe, Robert Pruszczyński (Xięgarnia.pl), Gazeta Wyborcza

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi