Najważniejsze zapowiedzi Wydawnictwa Sonia Draga na pierwsze półrocze 2023 roku

16 stycznia 2023

Wydawnictwo Sonia Draga podzieliło się z nami swoimi propozycjami czytelniczymi na najbliższe miesiące. Wśród nich znajdą coś dla siebie zarówno wielbiciele kryminałów, jak również literatury pięknej i faktu.

Jens Liljestrand „Nawet jeśli wszystko się skończy”, tłum. Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, premiera: 18 stycznia

Opis: Ludzkie dramaty w obliczu katastrofy klimatycznej. Wciągający i poruszający ekothriller! Kolejne ciepłe lato, kolejna historyczna fala upałów. Jednak tym razem życie Didrika i jego rodziny radykalnie się zmienia. Rozległe obszary północnej Szwecji ogarniają pożary, miasta i wsie są ewakuowane, rodziny gubią się w chaosie, jaki powstaje, a planowana podróż do Tajlandii staje się płonnym marzeniem.

„W książce staram się zadawać pytania o los człowieka w świecie, który gwałtownie traci równowagę. Jak się zachowasz, gdy kryzys zapuka do twoich drzwi? Jaka jest twoja odpowiedzialność? Wobec przyszłych pokoleń? Wobec społeczeństwa? Twojej rodziny? Siebie samego? Siebie samej? 'Nawet jeśli wszystko się skończy’ skupia się w istocie wokół wielkiego dylematu kryzysu klimatycznego: ludzie mają tylko jedną planetę, ale każdy człowiek ma tylko jedno życie. Co chcesz z nim zrobić?” – pisze Jens Lilestrand.

Cilla i Rolf Börjlindowie „Gangrena”, tłum. Inga Sawicka, premiera: 18 stycznia

Opis: Genialny thriller, który zmusza czytelnika do przemyśleń i refleksji. Tom Stilton, były policjant i dawny bezdomny, wyprawia się do północnej Tajlandii, aby na podstawie jednego niewielkiego zdjęcia odszukać mężczyznę o nieznanej tożsamości. Podobno przebywa on na starej barce na jednej z rzek Złotego Trójkąta. Niebezpieczna podróż doprowadzi Stiltona do ujawnienia mrocznej tajemnicy, ale stanie się też okazją do rachunku sumienia w związku z popełnionym przez niego zabójstwem.

W tym czasie Olivia Rönning i pani komisarz Mette Olsäter pracują nad wyjaśnieniem zamachu bombowego, który wstrząsa Szwecją. Policja aresztuje zamachowca, ten staje przed sądem, jednak Olivia ma wątpliwości, czy rzeczywiście jest winny tej zbrodni i mimo wyroku skazującego prowadzi własne dochodzenie. Także Mette podejrzewa, że doszło do pomyłki sądowej. Okazuje się, że drugim dnem tej sprawy są nadużycia seksualne popełniane przez ludzi gotowych na wszystko, byle by utrzymać swoją pozycję. „Gangrena” jest piątą powieścią, której głównymi bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rönning.

Elena Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”, tłum. Lucyna Rodziewicz-Doktór, premiera: 18 stycznia

Opis: Niezwykła powieść o dojrzewaniu i towarzyszącym mu zagubieniu. Serialowa ekranizacja dostępna na platformie Netflix. Giovanna dorasta w szczęśliwym inteligenckim domu w Neapolu. Dziewczynka coraz bardziej zaczyna się interesować swoim pochodzeniem i krewnymi, z którymi rodzina nie utrzymuje kontaktu. Do tej pory tylko słyszała o istnieniu siostry ojca, Vittorii. Początkowo niechętni pomysłowi odnowienia relacji rodzice w końcu ulegają córce.

Od spotkania ze zrzędliwą ciotką dorastająca Giovanna inaczej spogląda na siebie i otaczający ją świat. Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi uroczą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym a drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo zarówno na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.

Karine Tuil „Oskarżony”, tłum. Marta Turnau, premiera: 18 stycznia

Opis: Powieść uhonorowana nagrodą Interallié oraz zwyciężczyni w konkursie Goncourt des lycéens. Ekranizacja filmowa z udziałem m.in. Charlotte Gainsbourg.

Farelowie tworzą silną rodzinę. Jean jest popularnym francuskim dziennikarzem politycznym; jego żona, Claire, eseistką znaną ze swoich feministycznych zobowiązań. Ich syn Alexandre studiuje na prestiżowej amerykańskiej uczelni. Wydaje się, że ich życie to pasmo sukcesów, jednak oskarżenie o gwałt zachwieje tą misterną konstrukcją społeczną.

Seks i pokusa destrukcji, seks i jego dziki impuls są sercem tej potężnej powieści, w której Karine Tuil kwestionuje współczesny świat, rozkłada na czynniki pierwsze bezlitosną machinę prawną i konfrontuje nas z naszymi własnymi lękami. Bo czy jest ktoś, kto z pewnością może się uchronić przed wpadnięciem w tę spiralę?

Chris Bohjalian „Czerwony lotos”, tłum. Adam Olesiejuk, premiera: 18 stycznia

Opis: Zagadkowe zniknięcie amerykańskiego turysty na wiejskich drogach Wietnamu. Pierwsze spotkanie Alexis i Austina przebiegło w bardzo nietypowy sposób – ona, lekarka z oddziału ratunkowego, musiała zszyć ranę postrzałową na jego ramieniu. Sześć miesięcy później jadą razem na wycieczkę rowerową do Wietnamu, na której Austin nie tylko planuje zarazić Alexis swoją pasją do rowerów, ale także odwiedzić miejsce, gdzie jego ojciec i wujek walczyli wiele lat temu na wojnie. Pewnego dnia Austin nie wraca z solowej przejażdżki. Znika bez śladu, a jedyną wskazówką, jaką znajduje Alexis, jest upuszczone na drogę jasnożółte opakowanie żelu energetycznego.

Nie mogąc się pogodzić ze stratą, Alexis zaczyna odkrywać serię dziwnych kłamstw, które tylko prowadzą do kolejnych pytań. Dokąd pojechał Austin? Dlaczego naprawdę przywiózł ją do Wietnamu? I jak wielkie grozi jej teraz niebezpieczeństwo?

Iny Lorentz „Miłość aptekarki”, tłum. Barbara Niedźwiecka, premiera: luty

Opis: Druga część nowej historycznej sagi o przygodach wędrownej aptekarki uznanego duetu pisarskiego występującego pod pseudonimem Iny Lorentz. Turyngia, XVIII wiek. Klara wraz z mężem Tobiasem i synem Martinem wiedzie spokojne życie w Königsee. Para spodziewa się kolejnego dziecka. Nieoczekiwanie małżonkowie dowiadują się, że w Rübenheim został aresztowany jeden z wędrownych aptekarzy, którego oskarżono o otrucie miejscowego burmistrza. Tobias wyrusza w podróż, żeby wyjaśnić sprawę, i sam zostaje posądzony o wytworzenie trującego leku. Teraz Klara musi zatroszczyć się o interesy rodzinnej firmy, ale także wyjaśnić intrygę związaną z zabójstwem burmistrza i tym samym uratować Tobiasa. Zarzuty ciążące na jej mężu nie są kwestią przypadku. Okazuje się, że rodzina Justów ma wrogów, których istnienia nawet nie podejrzewała, a którzy są gotowi na wszystko.

Samuel Bjørk „Wilk”, tłum. Milena Skoczko-Nakielska, premiera: luty

Opis: Jest rok 2001, Mia Krüger studentka akademii policyjnej jest zdeterminowana, by zostać pierwszą kobietą, która dołączy do norweskiej drużyny SWAT. Ma zarówno siłę psychiczną, jak i fizyczną, by to zrobić, ale jej plany zmieniają bieg, gdy przystępuje do testu, który pokazuje, że ma wyjątkowy talent do patrzenia na sprawy w niekonwencjonalny sposób. Kobieta otrzymuje ofertę nie do odrzucenia od Holgera Muncha, który właśnie został szefem nowej jednostki dochodzeniowej i skompletował zespół najlepszych norweskich detektywów. Mia nie wie, że ta decyzja strąci ją do świata ciemności.

Jednostka zostaje szybko wystawiona na próbę, gdy ciała dwóch jedenastoletnich chłopców zostają znalezione na polu na przedmieściach Oslo. Scena jest dziwna i niepokojąca, z czerwonym wilkiem starannie umieszczonym między nimi. Przypomina to nierozwiązaną sprawę ze Szwecji, gdzie w podobny sposób odnaleziono dwóch chłopców w tym samym wieku, a zabójca wciąż jest na wolności.

Zegar tyka, a nowa elitarna jednostka Muncha wkrótce zostaje wzmocniona przez Patricka Olssona, czterdziestoletniego szwedzkiego psychiatrę i kryminalistę, który pracował nad nierozwiązaną szwedzką sprawą. Mię pociąga charyzmatyczna osobowość i niezwykły intelekt Patricka. Razem zagłębiają się w umysł zabójcy, próbując rozszyfrować prawie niewidoczne wskazówki, które im zostawił. Kiedy znikają kolejni jedenastolatkowie, Mia dokonuje szokującego odkrycia…

Defne Suman „Milczenie Szeherezady”, tłum. Agnieszka Erdogan, premiera: luty

Opis: Wrzesień 1905 rok. Brytyjski szpieg indyjskiego pochodzenia Avinash Pillai przypływa do portu w Izmirze. Nie wie jeszcze, że zakocha się tu w Edith Lamarck, z którą pozo­stanie związany do końca życia… 1919 rok. Serce łopocze w piersi młodej Greczynki Panagioty… Dziewczyna nawet nie przypuszcza, że chłopak, będący jej pierwszą miłością, zaciągnie się do przybyłej do Izmiru greckiej armii i będzie walczył w Anatolii… 1926 rok. Szeherezada uratowana z wielkiego pożaru Izmiru przez pułkownika Hilmie­go Rahmiego milczy. Pamięta swoją przeszłość, ma do opowiedzenia wielką historię, ale nie jest jeszcze gotowa, by przemówić…

Edith, Panagiota i Szeherezada… Tylko hinduski szpieg wie, jak silna więź łą­czy ze sobą te trzy kobiety… I gorący, zniszczony Izmir wraz z Lewantyńczy­kami w Bornovie, Grekami w europejskiej dzielnicy i Ormianami w Havnots, w którym rozgrywa się ta rozciągająca się na całe stulecie historia…

Defne Suman w swojej powieści „Milczenie Szeherezady” spaceruje ulicami dawnego Izmiru, bacznie mu się przyglądając i otwiera przed czytelnikami drzwi do starego świata wraz z wszystkimi jego możliwościami i cierpienia­mi.

Viola Ardone „Oliva Denaro”, tłum. Mateusz Kłodecki, premiera: luty

Opis: Powieść o dojrzewaniu dziewczyny, która pragnie wolności w czasach, kiedy urodzić się kobietą oznaczało wyrok. Jest rok 1960. Oliva Denaro ma piętnaście lat, mieszka w małym miasteczku na Sycylii i od dziecka wie, że – jak obsesyjnie powtarza jej matka – „kobieta to misa, jak ją kto stłucze, ma ją wziąć”. Lubi chodzić do szkoły, uczyć się trudnych słówek, biegać „aż jej się płuca rozpękną”, rysować po kryjomu w specjalnym zeszycie portrety gwiazd kina (choć do kina chodzić nie może, bo „od tego się w głowie przewraca”), zbierać ślimaki z ojcem i strzelać kamykami z procy w tych, którzy wyśmiewają się z jej przyjaciela Sara. Nie podoba jej się za to myśl o „ciotce”, bo kiedy ta się wreszcie zjawi, Oliva nie będzie już mogła robić tych wszystkich rzeczy, które tak lubi, będzie za to musiała bronić się przed mężczyznami, żeby dotrwać do ślubu nietknięta.

Kiedy system milczącego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet, w którym przyszło jej żyć, zmusza ją do pogodzenia się z gwałtem, dziewczyna się buntuje i podejmuje walkę o prawo do wyboru. Wypowiada „nie”, za które przychodzi jej słono zapłacić.

Paolo Cognetti „Szczęście wilka”, tłum. Tomasz Kwiecień, premiera: marzec

Opis: Fausto schronił się w górach, bo chciał zniknąć, Silvia szuka w nich siebie, by móc ruszyć dalej, choć jeszcze nie wie, dokąd. On ma czterdzieści lat, ona dwadzieścia siedem: zbliżają się do siebie, gdy w Fontana Fredda trwa zima. Jest jeszcze Babette i jej restauracja, jest alpejskie schronisko na wysokości trzech i pół tysiąca metrów, jest Santorso, który wie wszystko o tym zagubionym kawałku gór, i są rozległe, zapierające dech w piersiach przestrzenie. Powraca nawet wilk, który znikł z tych okolic przed niemal stu laty. On też szuka swego szczęścia.

Marc Lévy „Zdarzyło się nocą”, tłum. Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak, premiera: marzec

Opis: To przestępcy, ale działają w imię dobra. Jest ich 9. Przyjaźnią się, zwierzają się sobie ze swoich tajemnic, stawiają czoło tym samym niebezpieczeństwom. A jednak nigdy się nie widzieli. „Zdarzyło się nocą” to szaleńcza przerażająca gonitwa ulicami Oslo, Madrytu, Paryża, Tel Awiwu, Stambułu, Londynu. I niebezpieczne wyzwanie: godzić w podłość świata.

Maria Duenas „Sira”, tłum. Barbara Bardadyn, premiera: marzec

Opis: „Sira” – nowa powieść Maríi Dueñas, autorki „Krawcowej z Madrytu”. Druga wojna światowa dobiegła końca i świat rozpoczyna trudną odbudowę. Sira, współpracowniczka brytyjskiego wywiadu, po wypełnieniu swoich zadań spogląda w przyszłość, pragnąc spokojnego życia. Nie zdoła go jednak znaleźć. Los okrutnie się z nią obejdzie i zmusi do odkrycia siebie na nowo, przejęcia kontroli nad własnym życiem i zaciekłej walki o swoją przyszłość.

Sira znajdzie się w Jerozolimie, Londynie, Madrycie i Tangerze, w samym środku historycznych wydarzeń, które naznaczą całą tużpowojenną epokę. Będzie się musiała zmierzyć z bólem po stracie i stawić czoło ponownym spotkaniom, ryzykownym zadaniom i macierzyństwu.

Emelie Schepp „W imię syna”, premiera: marzec

Opis: Któregoś letniego wieczoru sześcioletni Jonathan dzwoni do ojca. Przerażony opowiada, że ktoś włamał się do ich domu w Norrköpingu. Zaraz potem chłopiec znika bez śladu. Prokuratorka Jana Berzelius rozpoczyna dochodzenie w tej skomplikowanej sprawie. Razem z komisarzem Henrikiem Levinem i aspirantką Mią Bolander szukają przyczyny zaginięcia Jonathana. Im bliżej prawdy, tym bardziej osobiste dla Jany staje się całe dochodzenie. Mają mało, wręcz bardzo mało czasu, by znaleźć chłopca.

Tymczasem bezlitosny Danilo Peña żąda spotkania z Janą w areszcie. Gdy prokuratorka w końcu się zgadza, zostaje wrzucona w przerażający wir walki na śmierć i życie, w której na szali leży dosłownie wszystko i niczego nie może być pewnym.

„W imię syna” to czwarta część serii Emelie Schepp o prokuratorce Janie Berzelius. W krótkim czasie cała seria odniosła międzynarodowy sukces i została sprzedana do ponad trzydziestu krajów.

Juli Zeh „O ludziach”, tłum. Dariusz Guzik, premiera: marzec

Opis: Nowa książka Juli Zeh opowiada o bliskiej nam teraźniejszości oraz zanurzonych w niej ludziach. O ich uprzedzeniach, słabościach i lękach. A także o ich mocnych stronach, które się ujawniają, gdy mają odwagę być ludźmi.

Dora razem ze swoim pieskiem przeprowadziła się na wieś. Koniecznie chciała wyrwać się z miasta, choć wcale nie wiedziała, przed czym właściwie ucieka. Metropolia, lockdown, stresująca praca, nadgorliwy chłopak, a do tego Donald Trump, brexit i prawicowy populizm – kiedy to wszystko aż tak się pogmatwało? Dora miała świadomość, że Bracken, niewielka wioska na brandenburskim pustkowiu, nie jest idyllą, o której marzy niejeden mieszczuch. Wszyscy przestrzegali ją przed wyjazdem na prowincję. A mimo to osiadła w starym domu na zapuszczonej działce, mając za sąsiada łysola, który zdaje się rozbudzać wszelkie uprzedzenia. Potem jednak dzieją się rzeczy, które wstrząsają jej światopoglądem. Spotyka ludzi, którzy nie pasują do żadnego z utartych schematów, i staje przed wyzwaniem, domagającym się odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę liczy się w życiu.

Erik Axl Sund „Niewczas”, tłum. Wojciech Łygaś, premiera: marzec

Opis: Młoda dziewczyna o nieznanym imieniu i nazwisku wsiada w północnej Szwecji do pociągu towarowego i przyjeżdża nim do Sztokholmu. W czasie wywołanej przez siebie bójki zostaje zatrzymana przez policję, która w związku z tym zdarzeniem wszczyna śledztwo, a przy okazji stara się ustalić tożsamość dziewczyny. W dochodzenie angażują się doświadczeni śledczy: komisarz policji kryminalnej Jeanette Kihlberg, inspektor Jimmy Schwarz i inspektor Nils Åhlund. Sprawa wymaga wielkiego wysiłku. Bardzo szybko pojawiają się wątki, które łączą dziewczynę z dwoma zabójstwami na przedmieściach…

Marta Barrio „Suche gałązki”, tłum. Barbara Bardadyn, premiera: marzec

Opis: Rozdzierająca historia przedwczesnej straty. Młoda kobieta nie posiada się ze szczęścia, gdy potwierdza się, że jest w ciąży. Razem z mężem rozpoczyna snucie planów, przystosowują mieszkanie do dziecka, zastanawiają się nad imieniem, wyobrażają sobie życie we trójkę. Pewnego poranka w drodze do pracy zdarza się niewielki wypadek: kiedy kobieta przecina park, zostaje zaatakowana przez psy, zanim właścicielka zdąży je powstrzymać. W szpitalu badania potwierdzają, że płód nie został uszkodzony, lecz doświadczony lekarz widzi na USG coś dziwnego, co powinno się wykryć znacznie wcześniej.

Juliusz Machulski „Wisząca małpa”, premiera: maj

Opis: Znakomita powieść szpiegowsko-detektywistyczna osadzona w realiach komunistycznej Polski lat sześćdziesiątych. Narratorem jest dwudziestojednoletni Jeremi Felicki, podchorąży z Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie, w SB od jedenastu miesięcy, który w niedzielę, 13 sierpnia 1961 roku, zostaje niespodziewanie oddelegowany do szczególnego zadania. Nieświadomie rozpoczyna również swoją prywatną misję zwaną „Tandem”. Młody funkcjonariusz, jako kierowca i ochroniarz swoich przełożonych, pułkownika Jana Henke i majora Stefana Poletyło, zmierza czarną wołgą do siedliska Gadastruga na Pomorzu, do dawnej siedziby Abwehry, dziś willi recepcyjnej KC PZPR. Mieszkający w siedlisku Karol Podkalicki, sekretarz Biura Politycznego KC PZPR, ma otrzymać z rąk pułkownika „zaległy” Order Budowniczego Polski Ludowej, dzień po swoich urodzinach, hucznie obchodzonych w siedlisku.

David de Jong „Nazi Billionaires: The Dark History of Germany’s Wealthiest Dynasties”, premiera: maj

Opis: Przełomowe śledztwo dotyczące współpracy nazistów z niemieckimi potentatami biznesu, którzy zarobili miliardy na potwornościach popełnianych przez Trzecią Rzeszę w czasie drugiej wojny światowej. Wyjaśnia również, dlaczego Stany Zjednoczone pozwoliły, by ludzie ci nie ponieśli żadnych konsekwencji.

W roku 1946 Günther Quandt – założyciel najbardziej kultowego niemieckiego imperium przemysłowego i protoplasta dynastii, która do dzisiaj kontroluje firmę BMW – został aresztowany pod zarzutem kolaboracji z nazistami. Quandt twierdził przed sądem, że do wstąpienia do NSDAP zmusił go jego arcyrywal, minister propagandy Joseph Goebbels. Zapadł wyrok uniewinniający. Jednakże biznesmen kłamał; pokolenia jego spadkobierców, a także spadkobierców innych nazistowskich miliarderów jeszcze bardziej się wzbogaciły dzięki nazistom, podczas gdy ich rozrachunek z mroczną przeszłością należało (w najlepszym razie) uznać za niekompletny. Wiele tych osób dalej kontroluje sporą część światowej gospodarki jako właściciele powszechnie znanych, dostępnych na całym globie marek. Potworne dziedzictwo dynastii, które dominowały w takich przedsiębiorstwach jak Daimler-Benz, współzakładały firmę Allianz i nadal zarządzają spółkami Porsche, Volkswagen czy BMW, długo ukrywano przed opinią publiczną – aż dotąd.

Książka Davida de Jonga, przełomowe osiągnięcie dziennikarstwa śledczego, opisuje prawdziwą historię gromadzenia przez najbogatsze niemieckie dynastie biznesowe szemranych pieniędzy i władzy dzięki uczestnictwu w potwornościach Trzeciej Rzeszy. Sięgając do bogatych, niewykorzystywanych dotąd źródeł, de Jong pokazuje przejmowanie przez niemieckich magnatów finansowych spółek żydowskich, ich starania o niewolniczą siłę roboczą oraz intensyfikację produkcji broni na potrzeby hitlerowskiej armii w okresie, gdy płonęła prawie cała Europa. Co jednak najbardziej szokujące, autor ujawnia polityczny oportunizm Stanów Zjednoczonych, dzięki któremu nazistowscy miliarderzy mogli uniknąć konsekwencji swoich zbrodni i ukryć krew, która po dziś dzień plami tuzy gospodarki niemieckiej i światowej.

Elena Ferrante „Okruchy”, premiera: maj

Opis: Ta książka skierowana jest do tych, którzy przeczytali, pokochali bądź skrytykowali „Obsesyjną miłość” (1992) i „Czas porzucenia” (2002), dwie pierwsze powieści Eleny Ferrante. Z biegiem lat debiutancka książka stała się kultową pozycją, Mario Martone na jej podstawie nakręcił przepiękny film, a niechęć autorki do pokazania się światu zaczęła budzić ciekawość. Druga powieść poszerzyła grono miłośników, bardzo przypadła do gustu czytelniczkom i czytelnikom, a pytania o tożsamość Eleny Ferrante stały się nagminne.

„Aby zaspokoić ciekawość wymagającej i zarazem nieszczędzącej zainteresowania publiczności, postanowiliśmy zebrać listy, jakie autorka wymieniła z Edizioni e/o, jej wywiady oraz korespondencję z wybranymi czytelnikami. Jak liczymy, prezentowane teksty ostatecznie rozwieją wątpliwości dotyczące przyczyn, które od dziesięciu lat skłaniają autorkę do pozostania poza medialną logiką i wymogami” – piszą wydawcy Sandra Ozzola i Sandro Ferri.

[edm]

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi