Najważniejsze zapowiedzi Wydawnictwa Marginesy na 2022 rok

28 grudnia 2021

Wydawnictwo Marginesy ujawnia zapowiedzi na pierwszy kwartał 2022 roku oraz przedstawia najważniejsze tytuły znajdujące się w planach na kolejne miesiące. Tradycyjnie przygotowywany jest ciekawy wybór lektur zarówno dla miłośników literatury gatunkowej, jak i pięknej.

Ellery Lloyd „Influencerka”, tłum. Aga Zano – premiera: 12 stycznia

Thriller psychologiczny poruszający aktualną kwestię ekshibicjonizmu w social mediach. Nowe spojrzenie na zagrożenia, które niesie ze sobą działalność na Instagramie.

Miliony ludzi na całym świecie pokochały Emmy Jackson za pokazywanie macierzyństwa bez upiększeń. Autentyczna i szczera do bólu Najnajmama stała się dla wielu kobiet wsparciem i inspiracją, a jej profil na Instagramie codziennie jest zasypywany pełnymi uwielbienia komentarzami. Emmy dostaje też liczne propozycje intratnych kontraktów reklamowych, sesji zdjęciowych i wywiadów.

To pozornie prawdziwe życie okazuje się jednak pieczołowicie zaplanowanym działaniem marketingowym, którego koszty ponoszą często najbliżsi Emmy. W dodatku okazuje się, że obok fanów obserwuje ją pałająca żądzą zemsty kobieta, gotowa zamienić życie influencerki w koszmar. Czy mąż Emmy i jej agentka zdołają zapobiec tragedii? Jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla popularności? Kogo i co poświęcić? Gdzie leży granica internetowego ekshibicjonizmu i czy ona w ogóle istnieje?

Ellery Lloyd to literacki pseudonim Colette Lyons i Paula Vlitosa, małżeństwa mieszkającego w Londynie. Ona jest dziennikarką i redaktorką, pracowała m.in. w „Elle”, „The Guardian” i „The Telegraph”. On jest pisarzem i wykładowcą na Uniwersytecie Surrey.

Sylwia Trojanowska „Łabędź” – premiera: 26 stycznia

Poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzi, o woli życia, nadziei i miłości, trwających nawet w obliczu okrucieństw wojny. Rok 1938, podbydgoski Fordon. Młodziutka Anna Łabędź przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w warszawskiej szkole pielęgniarskiej. Dziewczyna ma ambitne plany i jest zdecydowana walczyć o marzenia, dlatego zatrudnia się w kawiarni, by zarobić pieniądze na nowy etap życia. Początkowo wszystko układa się po jej myśli, ale fortuna bywa ślepa.

Anna musi stawić czoła sytuacjom, na które żaden człowiek nie jest w stanie się przygotować, oraz dokonać wyboru między wiernością wobec więzów krwi a zakazaną miłością. Na jej drodze staje bowiem tajemniczy Niemiec. Dziewczyna, znając przywiązanie swojego ojca do wartości narodowych, czuje się podczas spotkań z ukochanym tak, jakby zdradzała rodzinę. Mężczyzna natomiast wie, że naziści zabiliby go, gdyby dowiedzieli się o jego relacji z Polką. Wiszące w powietrzu widmo wojny postawi ich oboje w obliczu dramatycznego wyboru.

To pierwsza książka w Marginesach Sylwii Trojanowskiej – pisarki, autorki sztuk teatralnych, coacha i trenerki biznesu, która zadebiutowała w 2015 roku powieścią „Szkoła latania”. Od tamtej pory ukazało się jeszcze dziesięć innych jej książek. „Łabędź” stanowi początek dylogii. Drugą część przeczytamy jesienią 2022 roku.

Krzysztof Umiński „Trzy tłumaczki” – premiera: 19 stycznia

Opowieść o Marii Skibniewskiej, Joannie Guze i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej – trzech wielkich i wybitnych polskich tłumaczkach. Obok opisania losów, autor podejmuje temat pracy tłumaczy, ich roli w przybliżaniu nam twórczości najważniejszych pisarzy tworzących w językach obcych. Jest to więc też opowieść o wybitnych przekładach: „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena (Skibniewska), „Upadku” oraz „Człowieka zbuntowanego” Alberta Camusa (Guze), „Wściekłości i wrzasku” Williama Faulknera (Przedpełska-Trzeciakowska).

Ta książka powstała z kilku powodów: z wdzięczności dla nich i podziwu. Oraz z ciekawości: żeby poznać życiorysy skryte za przekładami.
To także opowieść o warsztacie tłumaczy, ich wyborach, walkach – nie tylko o przekład, zlecenie czy o autora, ale także o przetrwanie, na przykład, kiedy tłumaczenie zabiera więcej czasu niż się zakładało. O tym, jak wyglądało życie tłumaczki w czasach PRL-u i w wolnorynkowej Polsce. To opowieść o tych, którzy zazwyczaj pozostają w cieniu.

„Trzy tłumaczki” to debiut książkowy Krzysztofa Umińskiego, tłumacza książek m.in. Alberta Cohena, Sorena Gaugera, Rohintona Mistry’ego, Arundhati Roy i George’a Saundersa oraz francuskich komiksów. Jego przekład reportażu „Masakra w El Mozote” Marka Dannera znalazł się w finale Nagrody Kapuścińskiego.

Lucy Maud Montgomery „Anne z Zielonych Szczytów”, tłum. Anna Bańkowska – premiera: 19 stycznia

Pierwsza część niezwykle popularnego cyklu powieści o przygodach rudowłosej Anne Shirley w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu. Akcja powieści toczy się na Wyspie Księcia Edwarda w latach 70. XIX wieku. Losy Anne to wiele zabawnych i zaskakujących sytuacji, które do dziś wywołują uśmiech na twarzach starszych i młodszych czytelniczek. Pierwszy tom przygód Anne Shirley ukazał się w 1908 roku. Wielkim wielbicielem powieści był między innymi Mark Twain.

Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe i inne opowiadania” – premiera 26 stycznia

Wydanie klasycznego dzieła Brunona Schulza wzbogacone o cztery późniejsze i mniej znane opowiadania. Kiedy w 1934 roku Towarzystwo Wydawnicze „Rój” dzięki rekomendacji Zofii Nałkowskiej opublikowało „Sklepy cynamonowe”, Bruno Schulz, do tej pory znany wyłącznie w rodzinnym Drohobyczu prozaik i malarz, uczący rysunku w miejscowym gimnazjum, z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych pisarzy polskich.

Wizyjne, oniryczne opowiadania w poetycki sposób pokazują życie rodziny kupieckiej w przedwojennym Drohobyczu. Nieistniejący już świat widziany oczami dziecka, zafascynowanego drobnymi elementami rzeczywistości i ojcem, błąkającym się na granicy jawy i snu.

Książka przed wojną wywołała sprzeczne reakcje: od krytyki ze strony politycznej prawicy po zachwyty takich twórców jak Zofia Nałkowska czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W czasach stalinowskich twórczość Schulza była oficjalnie zwalczana, a po 1956 roku za sprawą Jerzego Ficowskiego została odkryta na nowo. Do dziś opowiadania te przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, a jedno z nich, „Ulica Krokodyli”, zostało zekranizowane przez braci Quay.

Eric Jager „Ostatni pojedynek. Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji” – premiera: 26 stycznia

W kinach film w reżyserii Ridleya Scotta, w którym zagrali Matt Damon, Ben Affleck oraz Jodie Comer i Adam Driver. Prawdziwa historia „pojedynku, który zakończył wszystkie pojedynki”. Świetnie udokumentowana opowieść ożywia burzliwą epokę i trzy niezapomniane postacie uwięzione w fatalnym trójkącie zbrodni, skandalu i zemsty. To jednocześnie poruszający ludzki dramat i wciągająca opowieść kryminalna.

Opowieść o zdradzie i zemście rozgrywająca się w czternastowiecznej Francji podczas wojny stuletniej. Szaleństwo nawiedza francuski dwór, schizma dzieli Kościół, armie muzułmańskie zagrażają chrześcijaństwu, a bunt i zaraza dziesiątkują życie obywateli. Jean de Carrouges, normański rycerz, powraca z walki w Szkocji. Jego żona Marguerite oskarża Jacquesa LeGrisa, starego przyjaciela i giermka jej męża, o brutalny gwałt. Rycerz występuje ze swoją sprawą przed królem Karolem VI, najwyższym sędzią Francji. LeGris przekonuje jednak o swojej niewinności i stara się uwolnić od zarzutów ciężarnej Marguerite. Proces staje w martwym punkcie. Sąd orzeka „sąd boży”, pojedynek na śmierć i życie, który na szali stawia również los kobiety. Bo jeśli jej mąż przegra pojedynek, zostanie skazana na śmierć za krzywoprzysięstwo.

Jürgen Thorwald „Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych” – premiera: 9 lutego

Autor „Stulecia chirurgów”, „Stulecia detektywów” i „Ginekologów” bada jedną z najbardziej tajemniczych i podstępnych chorób w dziejach. Choroba ta charakteryzuje się szczególnym przebiegiem procesu dziedziczenia. Zapadają na nią jedynie męscy członkowie rodzin. Kobiety są nosicielkami, same jednak nie przejawiają symptomów. Najsłynniejszą nosicielką była królowa Anglii Wiktoria. To ona nieświadomie, poprzez mariaże swych dzieci, przyczyniła się do rozpowszechnienia choroby na europejskich dworach.

Bohaterami „Krwi królów” są trzej książęta, a zarazem trzy najbardziej znane przypadki hemofilii w Europie. Losy wydziedziczonego następcy tronu hiszpańskiego Alfonsa, księcia pruskiego Waldemara, walczącego o życie podczas ostatnich dni II wojny światowej, oraz carewicza Aleksego, leczonego przez demonicznego Rasputina, układają się we wstrząsającą kronikę wydarzeń, które w dużym stopniu zaważyły na losach Europy przełomu XIX i XX wieku.

Fredrik Backman „Niespokojni ludzie” – premiera: 9 lutego

Autor „Mężczyzny o imieniu Ove” powraca ze swoją prawdopodobnie najbardziej awanturniczą powieścią. Na podstawie książki powstał serial, który zostanie wyemitowany na platformie Netflix.

„Niespokojni ludzie” to zakręcona komedia o zakładnikach pojmanych w trakcie oglądania mieszkania na sprzedaż – obok porywacza trafiają tam: agentka nieruchomości, zgorzkniałe małżeństwo uzależnione od zakupów w Ikei, złośliwa multimilionerka, przygnębiona staruszka, kobieta w zaawansowanej ciąży i jej wkurzająca partnerka oraz typ z głową królika. Kiedy zakładnicy zostają uwolnieni, policja wpada do mieszkania, ale okazuje się ono… puste.

Podczas serii trudnych przesłuchań poznajemy różne wersje wydarzeń – policji stopniowo udaje się rozwikłać zagadkę tajemniczego napadu, a czytelnik na podstawie różnych kawałków tej układanki może odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co się naprawdę stało, lecz także, dlaczego ludzie bywają tacy wściekli i co jest dzisiaj z nimi nie tak.

Knud Rasmussen „Wielka podróż psim zaprzęgiem” – premiera: 16 lutego

Dokładnie 100 lat temu rozpoczęła się jedna z najbardziej spektakularnych wypraw polarnych. Przez trzy lata – od 1921 do 1924 roku – Duńczyk grenlandzkiego pochodzenia Knud Rasmussen wędrował psim zaprzęgiem z Grenlandii przez północne wybrzeża kontynentu amerykańskiego aż po Alaskę i Czukotkę. Podczas podróży spotykał społeczności inuickie, spisywał ich mity i wierzenia oraz zbierał eksponaty etnograficzne do Muzeum Narodowego w Kopenhadze. Jego relacja z podróży wydana drukiem w 1927 roku stała się bogatym źródłem informacji dla kolejnych pokoleń badaczy kultur inuickich.

Wojciech Chmielarz „Królowa głodu” – premiera: 23 lutego

Wznowienie powieści Wojciecha Chmielarza, będącej połączeniem westernu, science fiction i powieści postapokaliptycznej. Fundamentem i pierwszym filarem świata „Królowej głodu” jest wojna – nie wzięła się znikąd, jest pokłosiem chaosu zrodzonego po apokalipsie.

Minęło 20 lat od chwili, kiedy żołnierze Korporacji zdobyli Kuźnię Zachodu i dokonali rzezi jej mieszkańców, oraz 10 lat od dnia, w którym wojska Federacji przegnały najeźdźców. Teraz tereny dawnego księstwa to ziemia niczyja, zamieszkała przez opanowanych gorączką żywmetalu awanturników. Założone przez nich miasto Kaźń rozrasta się z każdym dniem, a poszukiwaczy nie odstrasza ani epidemia tajemniczej choroby, ani błąkające się po okolicznych lasach potwory.

Do takiego miejsca przybywa młody Holender Bram Huygens. Powierzono mu misję, od której zależy przyszłość dawnego księstwa i jego mieszkańców. Wkrótce Bram przekona się, że w Kaźni każdy ma swoje sekrety, a niektóre z nich są śmiertelnie groźne. Tymczasem w głębi lasów budzi się nowa siła – potężna, obłąkana, żądna ludzkiego mięsa i zemsty.

Kate Murphy „W ogóle mnie nie słuchasz” – premiera: 23 lutego

W pracy nieustannie wymaga się od nas rozmów. W mediach społecznościowych ciągle snujemy osobiste narracje. Na imprezach opowiadamy wyłącznie o sobie. Podobnie zachowują się politycy. Mimo że żyjemy w świecie, w którym technologia umożliwia ciągłą komunikację i nieustanne podtrzymywanie łączności, prawie nikt tak naprawdę nie słucha.

Murphy wyjaśnia, dlaczego nie słuchamy, jaki to ma wpływ na nas samych i jak możemy to zmienić. Przywołuje badania z zakresu psychologii, neuronauki i socjologii, żeby zrekonstruować przyczyny tego, że większość z nas woli mówić, wypowiadać się i wyrażać swoje opinie niż uważnie słuchać innych. Wysłuchała znakomitych słuchaczy, m.in. agenta CIA, barmana, dziennikarza i najlepszych sprzedawców mebli, i od nich próbuje się dowiedzieć, na czym polega sztuka uważnego słuchania.

Ta książka to zaskakująca obserwacja kulturowa, prezentacja stanu badań i porywające wezwanie do działania, pełne praktycznych rad, jak lepiej słuchać i rozumieć innych.

Alessandro Barbero „Dante” – premiera: 23 lutego

Monumentalna biografia najwybitniejszego włoskiego poety. „Boska Komedia” od ponad 700 lat określa sposób, w jaki ludzie wyobrażają sobie i przedstawiają niebo i piekło. Kim był jej twórca?

Genialny autor „Boskiej Komedii” po raz pierwszy zostaje pokazany jako człowiek swojej epoki, dzielący ze współczesnymi wartości i mentalność. Alessandro Barbero kreśli pełnowymiarowy portret Dantego na tle najważniejszych wydarzeń, polityki i obyczajowości jednego z najbardziej fascynujących okresów w historii.

Barbero ożywia Włochy legendarnego autora, opisując polityczne intrygi, bitwy, Florencję i społeczeństwo, które ukształtowały jego życie i twórczość.

Jarosław Iwaszkiewicz „Książka moich wspomnień” – premiera: 2 marca

Pamiętnik opisujący dzieciństwo i młodość na Ukrainie, lata wojny, okres odzyskiwania niepodległości, wreszcie wspomnienia, obraz świata artystycznego epoki międzywojennej, jej wybitnych przedstawicieli od Szymanowskiego poprzez Tuwima, Lechonia, Staffa i innych.

Wielbiciele twórczości pisarza poznają okoliczności powstawania niektórych jego dzieł, a w szczególności źródła, z których czerpał wzory dla swoich powieściowych bohaterów. Iwaszkiewicz w swych wspomnieniach jawi się jako wrażliwy obserwator otaczającej go rzeczywistości. Potrafi podejść do siebie z dystansem, ujawniając swoje słabostki i ambicje.

Będzie to wydanie bez cenzury, najbliższe rękopisowi Iwaszkiewicza i wzbogacone o trzy teksty, które dotąd ukazały się jedynie w prasie.

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”, tłum. Kaja Gucio – premiera: 9 marca

Opowiadanie amerykańskiego pisarza pisane podczas pobytu na Kubie, opublikowane w 1952 roku. W 1953 roku utwór został uhonorowany Nagrodą Pulitzera za fikcję, przyczynił się do uzyskania przez Hemingwaya w 1954 roku literackiej Nagrody Nobla. To ostatnie wielkie dzieło fabularne Hemingwaya. Opowiadanie odniosło natychmiastowy sukces i zostało uznane za jedno z najlepszych dzieł autora.

Fascynacją Hemingwaya była pomysłowość ludzi, którzy udowadniali swoją wartość poprzez stawienie czoła i pokonanie wyzwań natury. Uznawany za klasycznego przedstawiciela literatury amerykańskiej, pisał, stosując się do zasady nazywanej górą lodową: „Jeśli autor wie wystarczająco dużo na temat, o którym pisze, może pominąć to, co wie. Jeśli tak będzie, czytelnik będzie miał poczucie, jakby autor to napisał” – uważał.

„Stary człowiek i morze” inauguruje projekt Marginesów „Hemingway w nowych przekładach”. Kolejne książki, które się ukażą, to: „Słońce też wschodzi” (tłum. Maciej Potulny), „49 opowiadań” (tłum. Hanna Pustyła-Lewicka), „Kolejne opowiadania” (tłum. Tomasz S. Gałązka), „Komu bije dzwon” (tłum. Rafał Lisowski), „Pożegnanie z bronią” (tłum. Martyna Tomczak), „Rajski ogród” (tłum. Ewa Borówka) i „Ruchome święto” (tłum. Krzysztof Umiński).

Mercè Rodoreda „Diamentowy plac”, tłum. Anna Sawicka – premiera: 16 marca

Pierwszy tom trylogii wybitnej katalońskiej pisarki przetłumaczony na ponad 30 języków – teraz w nowym przekładzie z katalońskiego oryginału. Piękna opowieść o bohaterstwie, za które nie otrzymuje się orderów, tylko szansę na życie. O wielkich marzeniach i jeszcze większych rozczarowaniach.

Ze względu na styl oraz jakość opisów powieści Rodoredy były porównywane do twórczości Virginii Woolf, uwielbianej przez katalońską pisarkę. Głównymi bohaterkami jej książek są kobiety, a styl narracji jest poetycki, symboliczny i bardzo oryginalny – stał się inspiracją
dla wielu późniejszych autorów. Opisuje zdumiewające tajemnice, wielkie namiętności i zmagania z własnym przeznaczeniem, a wszystko to w magicznym klimacie Barcelony lat 30.

Ewa Zadrzyńska-Głowacka „Arka Noego na Manhattanie” – premiera: 23 marca

Po latach Ewa Zadrzyńska-Głowacka powraca do wspaniałych i sentymentalnych chwil, które spędziła w Nowym Jorku z byłym mężem, pisarzem Januszem Głowackim, i córką Zuzanną. Ich przystanią było piękne mieszkanie na Manhattanie, które zawsze stało otworem dla ludzi kultury i sztuki.

Autorka, oprowadzając czytelnika po pokojach i korytarzach, snuje opowieści i przywołuje anegdoty, a za przewodników służą jej obrazy, rzeźby czy fotografie. Pamiątki są katalizatorami wspomnień i historii, które sięgają daleko w przeszłość, ale też odcisnęły swoje piętno na współczesnej sztuce, filmie i literaturze.

Piotr Rogoża „Konwersja” – premiera: 23 marca

Thriller, którego akcja osadzona jest we współczesnej Warszawie, pokazujący, że kształtowanie opinii publicznej w dobie mediów społecznościowych jest zaskakująco proste.

Dziennikarka tropi niebezpieczny spisek z udziałem polskich influencerów, a młody pracownik agencji artystycznej odkrywa, że jego wspomnienia są sztucznie wytworzoną kreacją. Co, jeśli ktoś naprawdę manipuluje społeczeństwem dla osiągnięcia swoich celów?

Głównymi bohaterami powieści są dziennikarka Helena oraz Adrian, pozycjoner zatrudniony w agencji artystycznej, która w rzeczywistości zajmuje się pozycjonowaniem idei w świadomości zbiorowej społeczeństwa, wykorzystując do tego specjalnie kreowane persony influencerów.

Carsten Henn „Spacerujący z książkami” – premiera: 30 marca

W „Spacerującym z książkami” Carsten Henn snuje wzruszającą opowieść o tym, co łączy ludzi i sprawia, że książki są takie cudowne. Klienci, którym księgarz Carl Christian Kollhoff po godzinach podczas cowieczornego spaceru malowniczymi uliczkami starego miasta przynosi zamówione książki, są wyjątkowi. Bowiem dla niego są oni prawie jak przyjaciele, a on jest ich najważniejszym łącznikiem ze światem. Kiedy Kollhoff niespodziewanie traci pracę, dopiero za sprawą książek i pewnej nietuzinkowej dziewięciolatki oni wszyscy, w tym także sam Kohlhoff, zdobywają się na odwagę, żeby porzucić dotychczasową bezpieczną anonimowość i zbliżyć się do siebie nawzajem…

Paulina Wilk „Lalki w ogniu” – premiera: 30 marca

Nowe wydanie, poprawione i uzupełnione niedostępnej już książki, w której dziennikarka i podróżniczka daje czytelnikom zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony medialny symbol azjatyckiego boomu – indyjski tygrys – zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Z drugiej to społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących, rządzone przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy. To kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. W „Lalkach w ogniu” te dwa światy się przenikają.

Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej. Ta książka dzięki sugestywnemu stylowi zapiera dech swą obrazowością i magią. Równocześnie dla wszystkich, którzy wybierają się eksplorować ten egzotyczny kraj, stanie się nieocenionym przewodnikiem po meandrach tej fascynującej kultury.

Plany Wydawnictwa Marginesy na kolejne miesiące nie są jeszcze zamknięte, ale poznaliśmy już najważniejsze tytuły, które ukażą się do końca 2022 roku.

Tanya Talaga „Seven Fallen Feathers” – ważny głos w dyskusji na temat równouprawnienia rdzennych narodów w Kanadzie; autorka zgłębia historie studentów rdzennego pochodzenia, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

Isabel Allende „Kobiety mojej duszy” – autobiograficzna opowieść o niecierpliwej miłości, długim życiu i dobrych czarownicach.

Simone de Beauvoir „Nierozłączne” – napisana w 1954 roku – pięć lat po „Drugiej Płci” – powieść, która nie została opublikowana za życia Simone de Beauvoir; to pierwsze polskie wydanie zawiera wstęp Margaret Atwood, fotografie przedstawiające przyjaciółki, których relacja zainspirowała autorkę, oraz posłowie przybranej córki Simone, Sylvie le Bon de Beauvoir, która odkryła rękopis powieści ukryty w szufladzie.

Matthew McConaughey „Greenlights” – miejscami boleśnie szczera, inspirująca i zabawna autobiografia Matthew McConaugheya, jednego z najbardziej cenionych aktorów amerykańskich współczesnego kina, laureata Oscara za rolę w filmie „Witaj w klubie”.

Jaume Cabré „Consumits pel foc” (z kat. „Spaleni w ogniu”) – najnowsza, długo oczekiwana powieść wybitnego pisarza katalońskiego.

Izolda Kiec, Jarema Jamrożek „Wesoły rajski ptak” – książka biograficzna o Wiktorze Baterze, dziennikarzy i korespondencie wojennym, ekspercie i komentatorze spraw wschodnich.

Anna Kańtoch „Jesień zapomnianych” – kolejna odsłona kryminalnego cyklu, w skład którego wchodzą powieści „Wiosna zaginionych” i „Lato utraconych”.

Sylwia Góra „Kobiety, których nie ma” – pierwsza książka o bezdomności kobiet w Polsce.

Wojciech Chmielarz – nowy tom z serii z Jakubem Mortką.

Ryszard Jamka „Panów piłą” – powieść biograficzna o Jakubie Szeli.

Max Cegielski „Czogori” – nowa powieść.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi