Najważniejsze zapowiedzi Wydawnictwa Ha!art na 2023 rok

20 stycznia 2023

W 2023 roku Wydawnictwo Ha!art będzie kontynuować publikację ciekawych tytułów w swoich seriach: przekładów, eseju i prozatorskiej. Możecie spodziewać się m.in. książek Derka Jarmana, Mariana Pilota, Łesia Bełeja, Iceberga Slima, Nicol Hochholczerovej, Barbory Hrínovej i Adama Kaczanowskiego.

Łeś Bełej „Plan naprawy Ukrainy”, tłum. Ziemowit Szczerek, Maciej Piotrowski, Aleksandra Brzuzy, premiera: 6 lutego

Ukraińska rzeczywistość może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych czytelników i bywalców wschodniej części kontynentu. Teksty Beleja stanowią próbę opisu tego wschodniosłowiańskiego tworu. „Plan naprawy Ukrainy” to żywe odzwierciedlenie owej rzeczywistości w duchu realizmu absurdalnego. Co więcej, nie chodzi tu o absurdalność rzeczywistości, ale właśnie o realizm absurdu. Książka jest przeznaczona dla tych, którzy wciąż rozróżniają te dwa pojęcia.

Autor książki to ukraiński poeta, prozaik i reportażysta. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i Użhorodzkiego. Pracuje w Instytucie Językoznawstwa im. O. Potebni Ukraińskiej Akademii Nauk.

Nicol Hochholczerová „Tego pokoju nie da się zjeść”, tłum. Rafał Bukowicz, premiera: 27 lutego

Ona ma lat dwanaście, on – pięćdziesiąt. Ona jest uczennicą, on – jej nauczycielem rysunku. Między nimi rozwija się relacja, z której trudno się później wyplątać. Książka do połknięcia w jeden wieczór, znacznie dłużej potrwa jej przetrawienie.

„Tego pokoju nie da się zjeść” to debiut literacki autorki urodzonej w 1999 roku w środkowej Słowacki. Książka znalazła się w finałowej piątce najważniejszej słowackiej nagrody literackiej Anasoft Litera 2022. Wkrótce ukaże się w przekładzie na język węgierski, czeski, bułgarski oraz polski.

Wojciech Jóźwiak „Nasze zwierzęta mocy”, premiera: 27 lutego

Dawni ludzie żyli wśród zwierząt i tylko dzięki nim mogli przeżyć. Zwierzęta – te łowne, te hodowane, jak i te, które po prostu cieszyły swoim widokiem lub śpiewem – były także symbolami, poprzez które ludzie oglądali i pojmowali świat. To nam zostało do dziś: zauważmy, jak często nasze rozmowy schodzą na temat zwierząt. Nowa książka symbolisty Wojciecha Jóźwiaka przedstawia właśnie zwierzęta jako symbole, jako mieszkańców naszej wyobraźni. Autor śledzi ich obecność w popularnych skojarzeniach, w literaturze, filmach i malarstwie. Łączy zwierzęce archetypy z symbolami astrologii, magii, tarota, enneagramu. W książce przewijają się nasze współczesne zwierzęta mocy, jak Bocian, Dzik, Gołąb, Jaskółka, Jeleń, Kret, Kruk, Niedźwiedź, Orzeł, Pająk czy Żubr. Warto zwrócić się do nich, by zrozumieć symboliczny ekosystem, w którym wciąż żyją nasze umysły.

Derek Jarman „Współczesna natura”, przeł. Paweł Świerczek, premiera: kwiecień

„Współczesna natura” to dziennik Dereka Jarmana, brytyjskiego twórcy awangardowego: reżysera filmowego, scenografa i malarza, autora takich filmów jak „Caravaggio”, „Sebastian” czy „Edward II”. Dziennik obejmuje okres od stycznia 1989 roku do września 1990 roku. Chorujący na AIDS artysta uprawiał w tamtym czasie postmodernistyczny ogród w Prospect Cottage, który do dziś pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej osobliwych dzieł jego życia. „Współczesna natura” to zarazem dziennik ogrodniczy, jak i medytacja Jarmana nad własnym życiem, sztuką oraz sytuacją społeczno-polityczną w Wielkiej Brytanii i Europie. W dzienniku znalazło się również miejsce na sprawozdanie z wizyty w Warszawie, którą Jarman odbył przy okazji retrospektywy jego filmów w 1990 roku.

Sándor Jászberényi „Diabeł to czarny pies”, tłum. Karolina Wilamowska, premiera: marzec

„Nigdy nie chciałem rozsądnej śmierci” – wyznaje Maros, węgierski korespondent wojenny, który na kartach książki „Diabeł to czarny pies” przemierza Afrykę i Bliski Wschód. Pojawia się wszędzie tam, gdzie konflikt zbrojny nierozłącznie splata się z codziennym życiem, a dotknięci tragedią ludzie tracą rozum, wiarę, wolę życia. Reporterski obiektyw Marosa zawsze jest bowiem wycelowany w jednostkę – doprowadzonego do obłędu żołnierza Legii Cudzoziemskiej, nastoletniego męczennika, zrutyniałych pracowników organizacji humanitarnych, walczącego z przesądem imama, pogodzoną ze śmiercią reporterkę, świątobliwego muzułmanina, który nagle wyrzeka się Boga… I w niego samego, w korespondenta wojennego, który stopniowo osuwa się w amoralność i apatię. Jak informuje Ha!art, powstałe z połączenia faktów i fikcji opowieści zachwycają pełnokrwistym językiem, świetnie skrojoną fabułą i wyczuloną na szczegół narracją. Kto z nich przemawia? Czy fikcyjny fotoreporter Maros? Czy pisarz Sándor Jászberényi? A może po prostu człowiek, który pewnego dnia ujrzał oblicze zła.

Autor książki – Sándor Jászberényi – to pisarz, poeta i dziennikarz, główny reprezentant nurtu gonzo na Węgrzech. Jako korespondent relacjonował wydarzenia z różnych frontów i stref wojennych Afryki i Bliskiego Wschodu: od walk w Bengazi przez rewolucję w Egipcie aż po nękany wewnętrznymi konfliktami Jemen.

Barbora Hrínová „Jednorożce”, tłum. Olga Stawińska, premiera: kwiecień

Osiem opowiadań o inności i odkrywaniu własnej tożsamości. „Nawet to, co oryginalne i wyjątkowe, może występować powszechnie” – tak z queerowością opowiadań Barbory Hrínovej próbowali sobie radzić twórcy i twórczynie opisów wydawniczych. „Autorka 'Jednorożców’ nie spełnia oczekiwań dyktowanych wprost lub subtelnie sugerowanych przez przestrzeń kulturową, w której żyje. A jednak, potrafi precyzyjnie i trafnie odwzorować tę przestrzeń, niezależnie od tego, czy znajduje się ona w kawiarni, wiejskim domu, wynajętym mieszkaniu, czy oddziale psychiatrycznym, i niezależnie od tego, czy jesteśmy w Bratysławie, Tbilisi, czy na wsi we wschodniej Słowacji” – pisano. „Ta książka jest introwertyczna, w najlepszym znaczeniu tego słowa” – twierdzi słowacka poetka Mária Ferenčuhová.

Marian Pilot „Zakaz zwałki”, premiera: marzec

Wznowienie po latach książki laureata Nagrody Nike za „Pióropusz”. Nie jest to prosta, jednolita powieść, tylko dziki zbiór opowieści, uczuć i nieokiełznanej energii językowej. Wszystko wiąże ze sobą enigmatyczna, tylko z pozoru niezborna postać narratora, czyli intelektualisty pochodzącego ze wsi. Jak pisze Filip Matwiejczuk, w trakcie lektury można zdać sobie sprawę, że ma się do czynienia ze świadectwem poszukiwania siebie pośród kulturowej, tożsamościowej i językowej „zwałki”. „Zakaz zwałki” to ekscytujący eksces literatury i polszczyzny.

Marcin Czub „Objawienie bogini świni”, premiera: maj

Ezoteryczna powieść o międzygatunkowym opętaniu. Wrocław, początek naszego wieku. Konstanty zostaje opętany przez ducha świni. Jest to starożytne świńskie bóstwo, które objawia się ludziom, aby odmienić los nierogacizny.

Adam Kaczanowski „Ze Słowackiego”, premiera: październik

Folk horror w realiach Żoliborza autorstwa Adama Kaczanowskiego, laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Poza tym w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Ha!art ukażą się m.in. książki: „Alfons. Historia mojego życia” Iceberga Slima w tłum. Teresy Tyszowieckiej blasK!, „Republika” Joosta de Vriesa w tłum. Jana Pędzińskiego, „Dobry dzień dla demokracji” Kacpera Wodiczki oraz „Na coś trzeba umrzeć. Kolejna książka o raku” Adrianny Alksnin.

[edm]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi