Najważniejsze zapowiedzi Wydawnictwa Cyranka na 2022 rok

22 stycznia 2022

Kolejna młoda i prężna oficyna zaprezentowała nam swoje plany wydawnicze na 2022 rok. Co ukaże się w najbliższym czasie nakładem Wydawnictwa Cyranka? Zobaczcie!

Cyranka mocno zaczęła rok. Łukasz Barys otrzymał właśnie Paszport „Polityki” za powieść „Kości, które nosisz w kieszeni”, a 18 stycznia ukazała się nowa powieść nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia Agnieszki Jelonek pt. „Trzeba być cicho” – i od razu została zauważona przez krytyków.

21 lutego w serii nowych klasyczek ukaże się „Twoja kaczka jest moją kaczką” (tłum. Kaja Gucio i Krzysztof Majer), książka Debory Eisenberg, jednej z najważniejszych amerykańskich pisarek – mistrzyni krótkiej formy, o której George Saunders napisał tak: „Każda linijka prozy Eisenberg przypomina nam o jej cnotach, o poczuciu humoru, szalonej inteligencji, wielkim sercu i wspaniałym, na wskroś ludzkim, dociekliwym głosie. Skoro nasza kultura zrodziła tak wspaniałą pisarkę, to chyba musi być w nas coś pięknego. 'Twoja kaczka jest moją kaczką’ to proza o naszych udrękach, szaleństwach, miłościach i o tych momentach, w których niespodziewanie zdajemy sobie sprawę, że naprawdę jest już za późno. Poznajemy bohaterów, których nawiedza przeszłość, i którzy obawiają się nieuchronnej zmiany: dziewczynę, która trafia pod opiekę psychiatrów z powodu trudnych do wyjaśnienia krótkotrwałych omdleń; grupę hollywoodzkich aktorów rozdrażnionych publikacją o ich przeszłości czy malarkę, która przyjmuje od zamożnych znajomych zaproszenie do domu nad oceanem, gdzie miast pięknych krajobrazów zobaczy zwiastun katastrofy”.

21 marca na rynku ukaże się książka Bryana Washingtona, nowej literackiej gwiazdy ze Stanów. „Upamiętnienie” (tłum. Maciej Świerkocki) opowiada o rozpadzie związku dwóch chłopaków z Teksasu. Benson i Mike mieszkają w Houston. Mike jest Amerykaninem japońskiego pochodzenia; pracuje jako kucharz w meksykańskiej restauracji. Jego czarnoskóry chłopak, Benson, opiekuje się dziećmi w przedszkolu. Mają fajne życie, są zgraną parą, ale od pewnego czasu zastanawiają się, dlaczego wciąż są razem. I co właściwie powinni zrobić ze swoimi wątpliwościami. A może tak właśnie wygląda koniec związku? Pewnego dnia Mike dowiaduje się, że jego ojciec, z którym nigdy nie miał dobrych relacji, umiera. Leci do Osaki, żeby się z nim pożegnać. W tym samym czasie do Texasu przyjeżdża jego matka, Mitsuko, stając się niespodziewaną gościnią w domu Bensona. Dziwaczny, tymczasowy układ okaże się dla wszystkich ważnym doświadczeniem. Albo wzmocni rodzinne więzy, albo też wszystko pójdzie w drzazgi. A może właśnie tak powinno się stać?

W kwietniu ukaże się dramat Ishbel Szatrawskiej, finalistki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureatki Dramatopisania. Książka nosi tytuł „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” i jest napisana w taki sposób, że nie można się od niej oderwać. O czym? Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI.

Na wiosnę Cyranka szykuje też nową serię. Będą ukazywać się w niej artbooki i teksty nieliterackie. Pierwszą pozycją będzie książka Marysi Przybyszewskiej z wege przepisami dla dzieci i rodziny. Publikację zilustruje Michał Loba.

W maju ukaże się „Zła feministka”, legendarna książka Roxane Gay, jednej z najpoczytniejszych amerykańskich publicystek, autorki bestsellerowego „Głodu”. A w drugiej części roku: m.in. nagrodzona National Book Award książka Phila Klaya, klasyka amerykańskiej literatury wojennej – „Redeployment”, wstrząsająca, piękna, chwalona przez krytyków i czytelników, porównywana do takich arcydzieł jak „Rzeczy, które nieśli” czy „Depesze”.

Latem w Cyrance pojawi się też bestsellerowy queerowo-feministyczny western Anny North pt. „Outlawed”., na podstawie którego powstanie film. Zaś niedługo potem trzecia książka Doroty Kotas i druga powieść Łukasza Barysa (jest już prawie ukończona). A na deser międzynarodowy bestseller – wyróżniona nagrodą Goncourtów słynna już powieść Mohameda Sarra „La plus secrète mémoire des hommes”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi