Najważniejsze zapowiedzi Grupy Wydawnictwa Poznańskiego na 2023 rok

10 grudnia 2022

Mijający rok przyniósł ze sobą wiele wspaniałych lektur, a nadchodzący 2023 rok zapowiada się pod tym względem równie dobrze. Tradycyjnie w grudniu rozpoczynamy przybliżać zapowiedzi wydawców na najbliższe dwanaście miesięcy. Na pierwszy ogień idzie Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, w skład której wchodzą marki: Wydawnictwo Poznańskie, Czwarta Strona, Czwarta Strona Kryminału, We need YA oraz Zygazki.

Na początek przyjrzyjmy się literaturze pięknej. W 2023 roku Wydawnictwo Poznańskie wyda 16 zagranicznych książek tłumaczonych z 6 języków (w tym bułgarskiego, irlandzkiego i fińskiego). Ukażą się kolejne powieści flagowych autorów oficyny: „Young Mungo” Douglasa Stuarta (tłum. Macieja Studenckiego), „I Have Some Questions For You” Rebekki Makkai (tłum. Rafała Lisowskiego) czy „Mr Loverman” Bernardine Evaristo (tłum. Agi Zano). Nie zabraknie również kolejnych dzieł noblistów: Abdulrazaka Gurnaha („Paradise” w tłum. Krzysztofa Majera) i Toni Morrison („Samoszacunek” w tłum. Kai Gucio) oraz wznowień kultowych książek – m.in. „Światła, którego nie widać” Anthony’ego Doerra w przekładzie Tomasza Wyżyńskiego.

Przyszły rok zdecydowanie będzie należał do silnych głosów kobiet – dzięki takim książkom, jak „Tresspases” irlandzkiej pisarki Louise Kennedy (tłum. Kai Gucio), „Zanim zakwitną granaty” bułgarskiej autorki Rene Karabash (tłum. Marioli Mikołajczak), debiut „Assembly” Natashy Brown (tłum. Martyny Tomczak) czy „Maps of Our Spectacular Bodies” autorstwa nominowanej do Nagrody Bookera Maddie Mortimer (tłum. Agnieszki Walulik). W Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ukaże się 5 tytułów, w tym wyczekiwane wznowienie powieści Tarjeia Vesaasa w nowym tłumaczeniu Marii Gołębiewskiej-Bijak.

W 2023 roku w serii reporterskiej ukażą się m.in. nowe książki Olgi Wiechnik, Stasi Budzisz, Szymona Opryszka i Anny Kiedrzynek. Olga Wiechnik, autorka świetnie przyjętych „Posełek”, w swojej drugiej książce rekonstruuje wojenne i powojenne losy platerówek, żołnierek z 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Z historią zmierzy się też Stasia Budzisz – tym razem reporterka kieruje spojrzenie na rodzinne Kaszuby. Pełna tajemnic historia jej własnej rodziny staje się tłem dla opowieści o kaszubskiej tożsamości. Szymon Opryszek, laureat konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego i nagrody Pióro Nadziei, opublikuje książkę o globalnym kryzysie wodnym, a Anna Kiedrzynek, finalistka nagrody European Press Awards, w swoim debiucie opowie o życiu osób z doświadczeniem chorób psychicznych.

Jeśli chodzi o książki popularnonaukowe, to w serii Zrozum nie zabraknie autorów, którzy dzielili się wiedzą w poprzednich latach. Carl Zimmer w swojej nowej publikacji będzie się zastanawiał, czym jest życie. Maja Iwaszkiewicz tym razem przyjrzy się alchemii, poszukując historycznych korzeni kamienia filozoficznego. Antropolog i kognitywista Dimitris Xygalatas w „Ritual. How Seemingly Senseless Acts Make Life Worth Living” przeprowadzi nas zawiłą ścieżką rytuałów codziennych i świątecznych, a astrofizyk Paul Sutter odpowie na pytanie, co może nas zabić w kosmosie. Jak co roku możemy też liczyć na kobiety nauki, dlatego ukażą się dwie książki popularyzatorek wiedzy: Paulina Łopatniuk w „Patologach na klatce” wprowadzi nas w świat patomorfologii, a językoznawczyni Martyna Zachorska, znana również jako Pani od feminatywów, poprowadzi śledztwo w sprawie feminatywów i stereotypów.

W 2023 roku pojawią się zarówno kontynuacje stałych serii historycznych, jak i zupełnie nowe pozycje. Do serii starożytnej dołączy książka Szymona Zdziebłowskiego o tajemnicach Wielkiej Piramidy. Wątki antyczne poruszy także Anna Jankowiak, znana jako Wiedźma od wiedzy, w pozycji poświęconej mitologicznym bestiom i stworzeniom. Po świetnie przyjętym „Czasie wilka” ukaże się nowa książka Haralda Jähnera (tłum. Moniki Kilis), tym razem o bujnym życiu lat 20. XX wieku. Nową serię słowiańską zapoczątkuje wznowienie „Religii dawnych Słowian” Dariusza Andrzeja Sikorskiego, a kontynuować ją będzie „Cywilizacja Słowian” Kamila Janickiego. Kamil Janicki w „Warcholstwie” dopełniającym bestsellerową „Pańszczyznę” przedstawi nam również ciemniejszą stronę szlachty. Pojawi się także wznowienie „Radziwiłłów” Witolda Banacha oraz książka Elinor Cleghorn „Unwell Women” (tłum. Pauliny Surniak) o historii leczenia kobiet.

W przyszłym roku opublikowane zostaną także pozycje dla miłośników biografii: pamiętniki Alana Rickmana, biografia nieśmiertelnego zespołu The Beatles czy poruszające losy wdów, które straciły swoich mężów w arktycznej wyprawie Scotta.

W 2023 roku dzięki serii podróżniczej będziemy mogli odwiedzić nadmorską Danię z Sylwią Izabelą Schab, malowniczą Słowację razem z Łukaszem Grzesiczakiem i coraz bardziej zyskującą na popularności Słowenię, o której napisze Zuzanna Cichocka. Razem z dziką serią (książki eko) już wiosną poznamy świat roślin, po którym oprowadzi nas ogrodnik Łukasz Skop, autor dobrze przyjętego „Zielnika”. Przeczytamy również książkę Piotra Miklaszewskiego i Magdaleny Wilczewskiej o tym, jak wyruszyć na wycieczkę ze swoim psem.

Czwarta Strona Kryminału radzi: szykujcie regały, czytniki i wolne wieczory na czytanie. Zanim jednak będziemy mogli czytać, musi wydarzyć się pisanie – ten proces nieustannie trwa w pracowni Remigiusza Mroza, a plan wydawniczy zwiastuje, że nadchodzą kolejne premiery jego powieści. Pracę nad nowymi historiami kończą też właśnie Izabela Janiszewska, autor kryminałów retro Ryszard Ćwirlej oraz Hanna Greń. W przyszłym roku ukażą się kolejne thrillery i kryminały Małgorzaty Rogali, Przemysława Żarskiego, Bartosza Szczygielskiego czy Przemysława Borkowskiego (autor uprzedził, że przygoda z prokurator Seredyńską dopiero nabiera rozpędu). Agnieszka Pietrzyk, 20. najpoczytniejsza autorka w Polsce według raportu Biblioteki Narodowej, przedstawi czytelnikom historię zupełnie inną niż do tej pory. Znajdziemy się w samym środku przygranicznych lasów oraz konfliktu między dwiema formacjami walczącymi o wpływy i osobiste korzyści. Na kartach powieści powrócą także Sauer i Mia, czyli bohaterowie szwajcarskiej serii Anny Górnej.

Nadchodzący rok ucieszy również fanów powieści tłumaczonych. W planie wydawniczym Czwartej Strony Kryminału nie zabraknie bestsellerowego za granicą thrillera „It Girl” autorstwa Ruth Ware (tłum. Anny Tomczyk), jak również książek Lisy Jewell (tłum. Agnieszki Brodzik), Catriony Ward (tłum. Martyny Tomczak) i Victorii Helen Stone (tłum. Emilii Skowrońskiej).

Nadchodzą też nowości! Kryminalna seria z Finlandii pióra Eevy Louoko (tłum. Doroty Kyntäjä), sprzedażowy hit Amazona, czyli książki Freidy McFadden (tłum. Joanny Zalewskiej i Elżbiety Pawlik) czy książka popularnej podcasterki true crime, Alainy Urquhart (tłum. Maciejki Mazan). I książka-zagadka z 1930 roku, która podbiła Tik Toka – wypatrujcie „Żuchwy Kaina” (tłum. Natalii Wiśniewskiej). Będzie też nowość z polskiego podwórka. Do zespołu autorek dołączy pisarka, której thrillery na pewno są znane miłośnikom gatunku.

Odpowiedzialny za literaturę obyczajową imprint Czwarta Strona rozpocznie 2023 rok książką Agaty Przybyłek. „Ta chwila jest nasza” to pierwszy tom „Serii Nadmorskiej”. Autorka ma dla nas romantyczną historię o miłości, która pokona wszelkie przeciwności losu. A wszystko to w pełnym uroku Gdańsku. Już w marcu kolejna książka pisarki, tym razem w odsłonie komediowej. W styczniu ukaże się także pierwsza propozycja z „Serii Bezwstydnej” – „Miłość. Seria Twisted” Any Huang (tłum. Emilii Skowrońskiej). Jak zapowiada wydawca, to historia mroczna, pełna pasji i pożądania. Na wakacje Czwarta Strona przygotowała „Every Summer After” Carley Fortune (tłum. Anny Hikiert-Berezy). Będzie też okazja poznać pierwszą z sióstr Brown – „Zacznij żyć, Chloe Brown” Tali Hibbert (tłum. Michała Kramarza) to pełna humoru historia z motywem „od wrogów do kochanków”.

Oprócz nowości czytelnicy mogą spodziewać się kontynuacji swoich ulubionych serii. Z Klaudią Muniak po raz trzeci udamy się do Londynu, a Anna Chaber wyjawi, co czeka Olę, którą poznaliście w książce „Do wesela się wyrobię”. Martyna Pustelnik zaprezentuje kolejną z sióstr Mikołajczyk, a Karolina Wilczyńska zabierze wszystkie miłośniczki „Stacji Jagodno” w sentymentalną podróż. Znane autorki ukażą się również w nowych odsłonach. Joanna Szarańska poruszy serca międzypokoleniową historią o miłości i sile rodziny, a Natalia Sońska podejmie tematy prawnicze.

W kategorii young adult ukaże się sporo książek z różnorodną reprezentacją. W styczniu przeczytamy powieść „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” Benjamina Alire’a Saenza (tłum. Matyldy Biernackiej), czyli drugą część historii dwóch młodych chłopców, których połączyło nieoczekiwane uczucie. W tym samym miesiącu wydane zostaną „Nasze puste przysięgi” Lexi Ryan (tłum. Karoliny Podlipnej). To młodzieżowy romans fantasy osadzony w świecie pełnym czarów, królewskich intryg i wielkich emocji.

W pierwszym kwartale 2023 roku ukaże się także światowy bestseller „Żelazna wdowa” autorstwa Xiran Jay Zhao (tłum. Macieja Studenckiego), czyli młodzieżowe science-fiction z fabułą dotyczącą walk robotów i kosmitów. W drugiej połowie roku można spodziewać się prequela książki „Nasz ostatni dzień” Adama Silvery (tłum. Agnieszki Brodzik). Jak zapewnia wydawca, ta poruszająca książka o miłości i przemijaniu gwarantuje wzruszenie i godziny wspaniałej lektury. Ukażą się także nowe tytuły Hani Czaban, Mason Deaver, Kacen Callender oraz Anny Bartłomiejczyk i Marty Gajewskiej. We need YA planuje też wydać książkę młodzieżową mówiącą o doświadczeniu niepełnosprawności.

Kolejne książki dla najmłodszych przygotowują Zygzaki. Imprint zacznie od spotkań z ulubionymi bohaterami. Wszystkich, którzy wypatrują kolejnej części bestsellerowej serii Anety Jadowskiej „Franek i Finka”, ucieszy wiadomość, że w 2023 roku autorka zabierze nas do miasteczka wiecznego Halloween. A ci, którzy nie boją się ciemności, będą mogli udać się do „Spookademii” Adama Fabera – w drugiej części tej serii pojawią się nie tylko duchy. Nie zabraknie też kontynuacji przygód Mii z „Motelu Calivista” – ukażą się dwa kolejne tomy tej serii autorstwa Kelly Yang w przekładzie Anny Halbersztat.

Szykują się też dwie niespodzianki. Michał Rusinek w swojej najnowszej książce dla dzieci opowie o Wisławie Szymborskiej – możecie spodziewać się niespodziewanego, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i o ilustracje. A Colin Meloy, autor fantastycznej serii „Uroczysko”, pojawi się w Zygzakach ze swoją najnowszą książką pt. „The Stars Did Wander Darkling” w przekładzie Macieja Studenckiego.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi