Najgorętsze zapowiedzi Grupy Wydawnictwa Poznańskiego na 2020 rok

9 stycznia 2020


Grupa Wydawnictwa Poznańskiego przedstawiła najgorętsze zapowiedzi książkowe na 2020 rok. Tradycyjnie w ofercie znajdą coś dla siebie miłośnicy literatury pięknej, reportażu, kryminałów, książek historycznych, powieści obyczajowych i bestsellerów młodzieżowych.

W 2020 roku legendarna „seria ze statkiem”, czyli Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, wzbogaci się o kolejne tytuły. Już w lutym ukaże się powieść znanego duńskiego pisarza Jonasa T. Bengtssona „Życie Sus” (tłum. Iwona Zimnicka) ? wstrząsająca opowieść o rodzinie, zemście oraz współczuciu. O rodzinie, a w zasadzie jej wewnętrznym upadku, traktuje również powieść Stiga Dagermana „Poparzone dziecko” (tłum. Justyna Czechowska) ? to rzecz o młodym mężczyźnie, który wchodzi w miłosną relację z nową żoną swojego ojca. Najlepsze zostawiono na koniec: skandynawski rok w Wydawnictwie Poznańskim zwieńczy długo wyczekiwana, ostatnia część trylogii Roya Jacobsena o losach mieszkańców wyspy Barr?y, „Oczy z Rigela” (tłum. Iwona Zimnicka). Nie wyjawimy zakończenia, jest na co czekać!

Na ten rok Wydawnictwo Poznańskie wybrało dla was powieści, które głęboko zapadają w pamięć ? skłaniające do refleksji, zmyślnie skomponowane, urzekające stylem oraz zdobywające prestiżowe nagrody. Każda z tych książek przeniesie czytelników do innych czasów i w inne rejony świata. Akcja „Zbierania kości” Jesmyn Ward (tłum. Jędrzej Polak) rozgrywa się w Zatoce Meksykańskiej podczas słynnego huraganu Katrina; powieść „Wierzyliśmy jak nikt” Rebeki Makkai (tłum. Sebastian Musielak) osadzona jest w nowojorskim środowisku gejowskim i artystycznym lat 80.; z kolei kameralna powieść Wiktora Paskowa „Ballada o lutniku” (tłum. Mariola Mikołajczak) przenosi nas do komunistycznej Sofii.

Turecka pisarka Elif Shafak w książce „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” (tłum. Ilona Wiśniewska) zabiera czytelników w podróż do Istambułu i pozwala poczuć atmosferę tętniącej życiem metropolii, mimo że główna bohaterka od pierwszej strony powieści nie żyje. Zasłużona nominacja do Nagrody Bookera w 2019 roku! Natomiast z dala od wielkich miast, w północnej Anglii, osadza akcję swojej kolejnej książki Sarah Moss. „Mur duchów” (tłum. Paulina Surniak) opowiada niepokojącą historię o rodzinie, w której nic nie jest takie, jak powinno, o pragnieniach, niewiedzy i uprzedzeniach, o przemocy i sprawiedliwości. A pod koniec roku, wraz z powieścią „Cnotek” (tłum. Krzysztof Cieślik), trafimy za kraty więzienia, w którym przebywa zarówno bohater, jak i sam autor książki, Nico Walker. To w dużej mierze autobiograficzna opowieść osadzona w kontekście wojny w Iraku ? niemalże hipnotyzująca, brutalna, ale i pełna ironicznego humoru. Kiedy w październiku ukaże się polski przekład książki, jej autor powinien być już na wolności.

Książki z serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego w 2020 roku poruszą aktualne i żywo dyskutowane kwestie ? zarówno społeczno-polityczne („The Doctor Who Fooled the World” Briana Deera w przekładzie Piotra Chojnackiego, „Road to Jonestown” Jeffa Guinna w tłumaczeniu Katarzyny Bażyńskiej-Chojnackiej), jak i kulturowe („She Said: Breaking the Sexual Harassment Story That Helped Ignite a Movement” Jodi Kantor i Megan Twohey w przekładzie Pauliny Surniak). Reportażyści zmierzą się z bolesnymi prawdami, pytając o granice wolności człowieka. Z niecierpliwością warto czekać również na polskie reportaże, które odmienią nasze spojrzenie na współczesną Turcję (Agnieszka Rostkowska), polskie więziennictwo (Nina Olszewska) i szwedzki nacjonalizm (Wiktoria Michałkiewicz). To kolejny rok, w którym rzeczywistość wciągnie nas nie mniej niż fikcja!

Jeśli chodzi o książki historyczne, to będzie bez wątpienia najbardziej amerykański rok w działalności Wydawnictwa Poznańskiego! Rozpocznie się od publikacji fascynującej książki Stephena R. Bowna „Wyspa niebieskich lisów” (tłum. Krzysztof Cieślik i Maciej Miłkowski) opisującej legendarną, choć pełną dramatyzmu wyprawę Beringa na Alaskę. Nie zabraknie też opowieści o heroicznych czynach tych, którzy własnym wysiłkiem zbudowali Amerykę („Pionierzy” Davida McCullougha w przekładzie Jana Szkudlińskiego). Najlepsze zostawiono na koniec: w październiku ukaże się „Historia Stanów Zjednoczonych” Jill Lepore (również w tłumaczeniu Szkudlińskiego) w nowej, intrygującej interpretacji. Autorka śledzi drogę Amerykanów do demokracji od czasów pierwszych zdobywców i imigrantów po izolacjonistów, od niewolników po ich właścicieli, od prasy drukarskiej do Facebooka. Pokazuje, że te sprzeczności budują naród, który chce walczyć o sens swojej historii.

Rok 2020 w literaturze eko należeć będzie do gatunków powszechnie rozpoznawalnych, ale wciąż słabo poznanych. W marcu Jacek Karczewski zaprosi nas do tajemniczego świata ptasich łowców („Noc sów. Opowieści z lasu”), w czerwcu ukaże się kolejna książka nagradzanego brytyjskiego pisarza Roberta Macfarlane’a („Podziemia. W głąb czasu” w przekładzie Jacka Koniecznego), który odsłoni przed nami to, co ukryte pod naszymi stopami. Natomiast obdarzony wyjątkowo „wszystkożerną” ciekawością świata John Lewis-Stempel (autor nagradzanego „Prywatnego życia łąki”) tym razem wprowadzi nas w sam środek zajęczego królestwa mieszczącego się na pewnym? polu uprawnym.

Dla wszystkich fanów biografii Wydawnictwo Poznańskie ma dobre wieści! W 2020 roku ukażą się biografie dwóch niezwykłych osobowości ? postaci niejednoznacznych, skomplikowanych i kontrowersyjnych. Z jednej strony polskiego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, z drugiej zaś amerykańskiego inżyniera serbskiego pochodzenia, a przede wszystkim wynalazcy i odkrywcy ? Nikoli Tesli.

W 2020 roku wydawnictwo startuje z nową serią wydawniczą. W popularnonaukowej serii Zrozum ukaże się sześć książek, które przybliżą nam funkcjonowanie świata i opowiedzą go w wyjątkowo ciekawy sposób. Jako pierwsza do sprzedaży trafi „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” autorstwa Jennifer Wright (w przekładzie Macieja Miłkowskiego). Dowiecie się z niej jak i dlaczego zabić was mogą brudne ręce, taniec, seks i? w zasadzie wszystko. Poznacie również drogę bohaterów, którzy walczyli z chorobami.

Czwarta Strona Kryminału zadba o to, aby miłośnicy powieści kryminalnych i thrillerów mieli w czym wybierać! W 2020 roku nie zabraknie polskich i zagranicznych tytułów, a kryminalny rok otworzy Robert Małecki, który rozbił bank ubiegłorocznych gatunkowych nagród literackich, uwielbiana przez czytelników w każdym wieku Hanna Greń i brytyjska mistrzynią suspensu Ann Cleeves. Bohaterowie kryminałów po raz kolejny zabiorą was do mrocznego świata mniej lub bardziej brutalnych morderstw i wielu niewyjaśnionych tajemnic. Nie zabraknie wśród nich mecenas Joanny Chyłki w kolejnej odsłonie bestsellerowej serii prawniczej Remigiusza Mroza. Oprócz tego będziecie mieli okazję sięgnąć po powieści tak uznanych autorów jak Małgorzata Rogala czy Ryszard Ćwirlej, poznamy pierwszy tom nowej serii Przemysława Borkowskiego i spotkamy się ponownie z Agnieszką Pietrzyk. Wydawnictwo szykuje również kilka niespodzianek, w tym powieść zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu kryminalnego?

Rok 2020 w literaturze obyczajowej stoi pod znakiem zagranicznych bestsellerów. W polskim przekładzie ukażą się dwie książki znakomitych amerykańskich pisarek. „Daisy Jones & The Six” (tłum. Agnieszka Kalus) ? najgłośniejsza powieść Jenkins Reid ? to porywająca historia utrzymana w klimacie różowych lat 70., kiedy rządziły płyty winylowe, a kolorowe neony oświetlały ulice największych miast Stanów Zjednoczonych. Z kolei w „The Binding” (tłum. Joanna Wołyńska) Bridget Collins stworzyła piękną, niemalże baśniową opowieść o alternatywnym świecie pełnym książek, w którym ludzie odwiedzają introligatorów, aby pozbyć się bolesnych wspomnień… Co stanie się, gdy ich historie zostaną wreszcie opowiedziane i powiązane między stronami książek? O tym przekonacie się sami, sięgając po tę niezwykłą powieść o sile pamięci i wyobraźni.

W polskiej literaturze obyczajowej dopiszą znane autorki. Czy można spotkać miłość życia na portalu randkowym? Czy wirtualne uczucie przetrwa, gdy przeniesie się je do prawdziwego świata? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w książce „Masz wiadomość” Agaty Przybyłek. Z kolei Natalia Sońska powraca z serią „Jagodowa miłość” i po raz kolejny udowadnia, że w związkach zdarzają się gorzkie chwile, ale dzięki sile uczuć można je przezwyciężyć. Natomiast „Życie po Tobie” Klaudii Bianek to wzruszająca opowieść o kobiecej sile, samotności i miłości, której mimo wszystko zawsze warto wypatrywać.

W 2020 roku książki publikowane pod szyldem We need YA opanują wiedźmy! Na młodych czytelników czekają czary i porywające intrygi, które w połączeniu z miłosnymi rozterkami zapewnią im doskonałą rozrywkę. Rok zacznie się finałem serii Adama Fabera ? „Kroniki Jaaru. Koniec Ery”, zaskakującym, pełnym przygód tomem zwieńczającym sześciotomowy cykl. Wprawdzie tą książką żegnamy się z Kate Hallander i jej przyjaciółmi, ale do świata ferów na pewno jeszcze powrócimy. Tak jak do Victora i Eliego, bo „Vengeful. Mściwi” (tłum. Maciej Studencki), drugi tom serii „Złoczyńcy” V.E. Schwab, już pod koniec stycznia zaoferuje młodym czytelnikom nie lada emocje związane z ostateczną rozgrywką na wielkiej scenie miasta Merit. Przy lekturze „Nexusa” (w przekładzie Agnieszki Brodzik), kontynuacji przygód Andromy oraz jej kosmicznej załogi, nie da się oddychać spokojnie. Druga książka Sashy Alsberg, gwiazdy amerykańskiego BookTube?a, i Lindsay Cummings, wrzuci czytelników w wir knowań i ucieczki przed zagładą.

W nadchodzącym roku ukażą się też książki rozpalającej młode serca Klaudii Bianek. Między innymi „Ocalało tylko serce”, które wyciśnie łzy, a duszę wypełni ciepłem. Czy Magda oraz Feliks, bohaterowie serii „Żniwiarz” Pauliny Hendel, pokonają pradawne zło, które nadciąga zza światów? „Żniwiarz. Czarny świt” będzie ostatnim tomem serii o walce ze słowiańskimi demonami. W tym roku pojawi się również kontynuacja drugiej serii autorki ? „Zapomnianej Księgi”. Czwarty tom, „Wysłannik”, sprawi, że fani Hendel będą mogli zagłębić się w postapokaliptyczny świat i zmierzyć się z demonami po raz kolejny. To oczywiście nie wszystko, co We need YA szykuje dla fanów literatury młodzieżowej. Bądźcie czujni.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi