Najciekawsze zapowiedzi Wydawnictwa Czarne na jesień 2020

12 września 2020

Nadchodząca jesień w Wydawnictwie Czarne to czas dobrych premier reporterskich, prozatorskich, biograficznych i eseistycznych. Poniżej prezentujemy najciekawsze zapowiedzi oficyny do końca 2020 roku.

Patrick Radden Keefe „Cokolwiek powiesz, nic nie mów”, tłum. Jan Dzierzgowski, premiera: 16 września

W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe. Patrick Radden Keefe w swej książce stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy. Przygląda się również członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy.

Wojciech Chamier-Gliszczyński „Portrecista psów”, premiera: 23 września

W swoim debiucie Chamier-Gliszczyński z lekkością prowadzi czytelnika przez półświatek międzywojnia, doprawiając całą historię solidną dawką humoru i groteski. Pod powierzchnią surrealistycznej prozy kryją się jednak poważne rozważania na temat moralności, ludzkiej natury i tożsamości, a zwłaszcza skłonności człowieka do czynienia zła. Akcja rozgrywa się we wczesnych latach dwudziestych na Pomorzu. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości złodziejce, paserce i morderczyni udaje się przejąć nieczynny zakład fotograficzny. Zatrudnia w nim młodego niemieckiego chłopaka, który ma nietypową pasję – zawodowo fotografuje psy, najchętniej martwe, bo tylko wtedy może je uchwycić w idealnej ostrości. Gdy właścicielka atelier odkrywa, że jest on również zafascynowany kobiecym ciałem, wpada na pomysł, jak wykorzystać jego talent fotograficzny dla dodatkowego zarobku.

Grzegorz Kaliciak „Bez taryfy ulgowej”, premiera: 23 września

Choć obecność kobiet w armii już nie dziwi, wojsko przez wiele lat ignorowało potencjał i talent połowy populacji. Przez wieki armia zarezerwowana była wyłącznie dla mężczyzn, a zmiany przyniósł dopiero schyłek XX wieku. Grzegorz Kaliciak w swej książce oddaje głos jedenastu kobietom związanym z armią – rozmówczynie opowiadają o tym, dlaczego zdecydowały się na pracę w wojsku i z czym przyszło im się mierzyć, a także co dzięki nim zmieniło się we współczesnej wojskowości.

Rafał Księżyk „Dzika rzecz”, premiera: 30 września

Rafał Księżyk przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na undergroundzie. Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max & Kelner, T. Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave’y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty. To właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.

Zbigniew Rokita „Kajś”, premiera: 30 września

To osobista opowieść o Górnym Śląsku, koncentrująca się na historii kształtowania górnośląskiej tożsamości. To, co osobiste, prywatne i rodzinne, jest doskonałym kontrapunktem dla wielkich narracji historycznych, dla Ślązaków najczęściej będących niesprawiedliwymi lub wprost zafałszowujących ich doświadczenie.

Leszek K. Talko i Karol Vesely „Królowie bajek”, premiera: 7 października

Każdy zna Bolka i Lolka, Reksia czy Baltazara Gąbkę, ale nie każdy wie, że wszystkie te postaci są efektem pracy jednego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię. „Królowie bajek” to nostalgiczna opowieść o nieposkromionej wyobraźni i o twórcach, którzy na stałe wpisali się do historii polskiej animacji.

Matt Taibbi „Nienawiść Sp. z o.o.”, tłum. Tomasz S. Gałązka, premiera: 7 października

Czym różni się dziennikarz popierający republikanów od tego, który stawia na demokratów? Co łączy konserwatywną sieć Fox z uchodzącą za postępową MSNBC? I czy na pewno media powinny budować kapitał na wzajemnej niechęci? Nagradzany amerykański reporter Matt Taibbi bezlitośnie rozprawia się z dziennikarskim bałaganem w USA i wnikliwie analizuje typy politycznej ortodoksji, które tylko pozornie się od siebie różnią.

Katarzyna Mirgos „Gure”, premiera: 14 października

Baskonia to kraj, który niełatwo znaleźć na mapie. Położona na pograniczu Hiszpanii i Francji, została boleśnie doświadczona przez historię – jednym z jej najdramatyczniejszych momentów było bombardowanie Guerniki. To region zwykle kojarzony z organizacją terrorystyczną ETA i często nieodróżniany od Hiszpanii. Książka Katarzyny Mirgos to osobisty przewodnik po historii tego niezwykłego kraju, jego polityce, wierzeniach i współczesnym życiu. Znajdziemy tu między innymi fascynujące opowieści o dawnych mitach i towarzyszącej im religijności, wstrząsające opisy kradzieży dzieci oraz analizę baskijsko-katalońskich relacji i rodzenia się odrębnej tożsamości.

Holly George-Warren „Janis”, tłum. Andrzej Wojtasik, premiera: 21 października

Utalentowana wokalistka, słynna imprezowiczka, gwiazda San Francisco, jedna z pierwszych celebrytek swoich czasów. Bliska znajoma Jimiego Hendrixa i kochanka Krisa Kristoffersona. Buntowniczka, która pobiła się z Jimem Morrisonem, i romantyczka wpatrzona w Arethę Franklin i Bessie Smith. Kim tak naprawdę była Janis Joplin, jedna z największych artystek XX wieku? W pięćdziesiąt lat po tragicznej śmierci wokalistki Holly George-Warren prowadzi nas przez krótkie, lecz burzliwe życie Joplin z pasją i kronikarską dokładnością.

Radosław Młynarczyk „Hłasko. Proletariacki książę”, premiera: 28 października

Marek Hłasko żył szybko i intensywnie. Wbrew woli stał się obywatelem świata. Wszystkie doświadczenia, nawet te najbardziej skrajne i tragiczne, z niewątpliwym talentem przekuwał w literaturę. Nieposkromiony temperament i wyobraźnia nie mieściły się jednak w samym pisaniu – w literacki mit przemieniał również swoje życie i to tak skutecznie, że uwierzono, że jest prostym chłopakiem z Marymontu. Radosław Młynarczyk dekonstruuje legendę, demaskuje kreacje, obala mity. Tropi wątki autobiograficzne w utworach i odkrywa zmyślenia, które Hłasko wplótł w swój życiorys. Pokazuje, że zarówno prawda, jak i zmyślenia są tu równie pociągające.

Ludwika Włodek „Gorsze dzieci Republiki”, premiera: 28 października

Losy Francuzów i Algierczyków są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie da się opowiedzieć o współczesnej Francji bez pokazania skomplikowanych relacji algiersko-francuskich. Ludwika Włodek w swej książce z empatią, ale i dociekliwością odtwarza splątane rodzinne i polityczne losy. Pomaga zrozumieć i odkłamać pełną stereotypów historię Algierczyków we Francji, która jest też historią Francji. Żywą, zajmującą, ale niejednoznaczną.

Paweł Próchniak „Promieniowanie tła”, premiera: 4 listopada

„Promieniowanie tła” to erudycyjna książka o sile i głębi poezji. Zbiór esejów wybitnego literaturoznawcy ukazujący, jak czytać wiersze i jak czerpać z nich radość, zrozumienie, mądrość.

Sylwia Frołow „Antonówki. Kobiety i Czechow”, premiera: 4 listopada

Dokądkolwiek wyjeżdżał, zawsze w pierwszej kolejności odwiedzał trzy miejsca: burdel, świątynię i cmentarz. W jego krótkim życiu kobiet było dużo. Czechow większość życia spędził jednak w stanie kawalerskim, zapewniając świat, a zwłaszcza ukochaną siostrę Marię, która mówiła: „moje życie poświęciłam bratu”, że nigdy się nie ożeni. Kiedy to zrobił – dwa lata przed śmiercią, zaprzyjaźniony Iwan Bunin uznał ten krok za samobójstwo. Sylwia Frołow w książce „Antonówki” wydobywa z cienia wielkiego pisarza swoje bohaterki. Bo nie ma pisarza Czechowa bez kobiet i nie ma człowieka Czechowa bez kobiet.

Jessica Bruder „Nomadland”, tłum. Martyna Tomczak, premiera: 12 listopada

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Książka Jessiki Bruder to opowieść o „bezmiejscowych” obywatelach USA, którzy twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisując się z zepsutego, demoralizującego systemu.

Tomasz Grzywaczewski „Wymazana granica”, premiera: listopad

To reporterska wyprawa wzdłuż dawnej granicy II RP – od Kaszub, przez Śląsk, Bieszczady po kresy wschodnie. Autor odnajduje ostatnich świadków, pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – wśród jego rozmówców i bohaterów są staruszki z Kaszub i z wiosek na dawnej Bojkowszczyźnie, wysiedleńcy z akcji „Wisła”, ocaleni z rzezi na Wołyniu, mieszkańcy dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, w Kosowie na Ukrainie, na Polesiu, nad Dźwiną, na krańcach Litwy i tych wszystkich mitycznych miejscach zwanych „kresami”.

[am]
fot. arembowski/Pixabay

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi