„Moja znikająca połowa” – druga powieść Brit Bennett pojawi się w Polsce w październiku nakładem Wydawnictwa Agora

20 lipca 2020

„The Vanishing Half” – długo oczekiwana nowa książka amerykańskiej pisarki Brit Bennett, która zasłynęła bestsellerem „Matki”, ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Agora. Powieść będzie nosić tytuł „Moja znikająca połowa”, a jej premiera planowana jest na październik.

Książka opowiada historię bliźniaczek Desiree i Stelli Vignes z Głębokiego Południa. Obie dorastały w latach 50. w miejscowości, w której czarnoskórzy starają się wychodzić za mąż za osoby o bielszej karnacji, dzięki czemu ich potomstwo będzie jak filiżanka kawy stale rozcieńczana mlekiem, z każdym pokoleniem jaśniejsze.

Pewnej nocy dziewczyny są świadkami, jak grupa białych mężczyzn dokonuje linczu na ich ojcu. To traumatyczne wydarzenie sprawi, że ich losy potoczą się w diametralnie różnych kierunkach. Jedna wyjdzie za mąż za mężczyznę o najciemniejszym kolorze skóry, jakiego zdoła znaleźć. Druga wyjedzie, by wieść życie białej kobiety. Będzie miała białego męża, który nic nie wie o jej przeszłości. Mimo to, nawet rozdzielone tyloma milami i tyloma kłamstwami, losy bliźniaczek pozostaną ze sobą powiązane. Co stanie się z następnym pokoleniem, gdy skrzyżują się losy ich własnych córek?

„Pomysł na książkę zrodził się z rozmowy, którą przeprowadziłam z matką. Pewnego dnia tak od niechcenia opowiedziała mi o mieście, które zapamiętała z dzieciństwa w Luizjanie, gdzie wszyscy zawierali małżeństwa mieszane, aby ich dzieci z każdym pokoleniem stawały się coraz jaśniejsze. Chciałam w pewnym sensie zgłębić ideę takiego miejsca” – tłumaczyła w jednym z wywiadów Brit Bennett.

Łącząc wiele wątków i pokoleń jednej rodziny, od Głębokiego Południa po Kalifornię, od lat 50. do 90. XX wieku, autorka stworzyła emocjonującą historię o relacji dwóch sióstr, która jest również refleksją nad trwałym wpływem przeszłości, kształtującej ludzkie decyzje i pragnienia niezależnie od pochodzenia i przynależności rasowej.

„Interesował mnie pomysł, że te bliźniaczki są identyczne i jedna w zasadzie staje się biała, ponieważ deklaruje, że jest biała, a druga jest czarna, ponieważ takiej deklaracji nie czyni. Jest w tym aspekt, który pokazuje, jak kruche są te kategorie. Jeśli ktoś potrafi odgrywać białą osobę i dzięki temu staje się biały, to co to właściwie znaczy być białym, czarnym czy kimkolwiek?” – pyta pisarka.

„Moja znikająca połowa” ukazała się w Stanach Zjednoczonych w czerwcu 2020 roku. Już w tygodniu premiery powieść trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów dziennika „The New York Times”. O filmowe prawa do tej historii rywalizowało 17 producentów. Zwycięzcą aukcji, zakończonej siedmiocyfrową kwotą, została stacja HBO, która planuje produkcję serialu na podstawie książki.

„Moja znikająca połowa” Brit Bennett zostanie opublikowana w Polsce w październiku w tłumaczeniu Jarka Westermarka.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi