„Moja najdroższa” Gabriela Tallenta ? mocna historia o okrucieństwie i ocaleniu już w księgarniach

24 kwietnia 2018


„Moja najdroższa” Gabriela Tallenta ? jeden z najgłośniejszych debiutów literackich minionego roku ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Agora. To historia o okrucieństwie wyrządzanym z miłości. I o ocaleniu. Książka odniosła ogromny sukces w USA i na świecie, prawa do publikacji zostały sprzedane do 29 krajów, teraz wreszcie mają okazję ją poznać polscy czytelnicy.

Bohaterką powieści Gabriela Tallenta jest 14-letnia Turtle Alveston. Dziewczyna ma problemy z czytaniem, ale potrafi za to świetnie strzelać, posługiwać się nożem i przez wiele dni wędrować po lesie, żywiąc się tym co upoluje. W zapuszczonym domu w środku lasu wychowuje ją samotnie apodyktyczny ojciec, który wierzy, że ludzkość stoi na krawędzi katastrofy. Chory z miłości izoluje córkę od otoczenia, całkowicie kontroluje jej życie, znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Turtle wciąż jest dla niego ukochaną córeczką, najdroższą własnością. Dziewczyna nie jest jednak bezbronną ofiarą ? żeby wyzwolić się spod władzy ojca potwora, wykorzysta przeciwko niemu wszystko, czego on ją nauczył.

„Moja najdroższa” to opowieść o młodej dziewczynie, która podejmuje walkę o własną duszę. Gabriel Tallent zdaje sobie sprawę, że lektura pewnych scen może być bolesnym doświadczeniem dla niektórych czytelników, podobnie jak jemu ciężko było o tym pisać. Czuł się jednak zobowiązany do tego, aby przedstawić historię nastoletniej Turtle w sposób pozbawionych wszelkich ugładzeń po to, aby uhonorować tych, którzy ocaleli po doznaniu podobnych krzywd. Literatura powinna bowiem zwracać uwagę na tych, którzy są niewidzialni dla innych.

„Znałem ludzi, którzy dorastali w ciężkich warunkach i nie mogłem powiedzieć: 'Słuchajcie, wasze doświadczenia są zbyt trudne, aby kiedykolwiek napisać o nich książkę. Nie możecie być bohaterami. Ludzie tylko odwróciliby się od was z zawstydzeniem'” ? mówi Tallent. „Myślę, że dobre książki żądają od nas, abyśmy byli odważnymi czytelnikami”.

Gabriel Tallent pisze szorstko, ale z wielką uwagą dla detalu. Jego świat drży od kształtów i wrażeń. Mistrzowski styl nie pozwala emocjom opaść nawet na chwilę. Krytycy doceniają zarówno piękno języka, szczególnie widoczne w opisach natury, jak i pełną akcji fabułę czerpiącą z konwencji dreszczowca. W ogromnej popularności, jaką książka zdobyła tuż po ukazaniu się w Stanach, odegrał Stephen King, przyrównujący „Moją najdroższą” do największych arcydzieł literatury. „Są książki, które lubimy na tyle, by polecać je drugim, ale tylko niewiele ? jak 'Zabić drozda’, 'Paragraf 22′ czy 'Rzeczy, które nieśli’ ? które zapamiętujemy na zawsze. Na moją własną krótką listę mogę teraz dodać 'Moją najdroższą’ Gabriela Tallenta. Czternastoletnia Turtle Alveston to genialnie stworzona kreacja, a jej ojciec jest najbardziej przerażająco wiarygodnym ludzkim potworem, który zamieszkuje strony powieści od czasów Harry’ego Powella w 'Nocy myśliwego’. Ta książka jest brzydka, piękna, przerażająca i podnosząca na duchu” ? napisał King. Tuż po publikacji powieści jeden z recenzentów skwitował, że to jest ten jeden z rzadkich przypadków, gdy warto uwierzyć w szum medialny, jaki otacza dany tytuł.

O debiucie Tallenta w podobnych superlatywach wypowiadają się również polscy autorzy. „’Moja najdroższa’ to przerażająca powieść. Po dwustu stronach lektury złapałam się na ściskaniu pięści, jakbym miała zaraz wpaść między litery i przywalić ojcu bohaterki. Ale Turtle musiała stoczyć tę walkę sama. Wbrew ciału i ludzkiej wytrzymałości” ? opisuje swoje wrażenia Sylwia Chutnik. „Tallent napisał powieść poruszającą w czytelniku najgłębsze emocje. 'Moja najdroższa’ opowiada o bestii w ludzkiej skórze. Przypomina, dlaczego boimy się bestii i dlaczego tak trudno jest tę bestię porzucić” ? pisze Łukasz Orbitowski.

Powieść „Moja najdroższa” otrzymała nominacje do prestiżowych nagród: National Book Critics Circle John Leonard Prize dla najlepszego debiutu roku, „LA Times” dla najlepszej książki roku, Goodreads Choice Awards w kategoriach „Najlepsza powieść” i „Najlepszy debiut roku”, International Dylan Thomas Prize dla najlepszej książki roku, oraz Barry Award dla najlepszego debiutu roku. Polskie wydanie ukazało się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi