Młody Oscar Wilde oraz ojciec Arthura Conana Doyle’a w streampunkowej powieści

14 lipca 2012


Charles Babbage – genialny konstruktor zegarowych komputerów; Oscar Wilde – młody gazeciarz, dla którego Londyn nie ma tajemnic; bezdomny filozof Herbert Spencer; sir Charles Altamont Doyle, ojciec twórcy Sherlocka Holmesa – wszyscy oni spotkają się na kartach „Zdumiewającej sprawy Nakręcanego Człowieka”, kontynuacji powieści Marka Hoddera uhonorowanej Nagrodą im. Philipa K. Dicka.

Jest rok 1862, choć akurat to nie 1862 powinien być… Czas został zmieniony, a królewski agent Sir Richard Francis Burton, jest jednym z niewielu ludzi, którzy wiedzą co tak naprawdę się wydarzyło. Na Trafalgar Square zostaje znaleziony tajemniczy wykonany z mosiądzu Nakręcany Człowiek. Jaki jest jego związek ze sprawą skradzionej kolekcji czarnych diamentów, o których mówi się, że są fragmentami lemuriańskiego Oka Nagi – meteorytu, który w pradawnych czasach uderzył w Ziemię? Jaką zagadkę skrywa przeklęta posiadłość rodu Tichborne i kto szczuje mieszkańców Londynu tajemniczymi i przerażającymi parowymi upiorami? Czy królewski agent i jego wierny druh, poeta Algernon Swinburne pokrzyżują plany spisku, który zagraża nie tylko Imperium Brytyjskiemu, ale może doprowadzić także do międzynarodowego konfliktu, jakiego świat do tej pory nie zaznał? Czym lub kim jest i jaki sekret skrywa Nakręcany Człowiek?

Od nawiedzonych dworów po domy dla obłąkanych, od Ameryki Południowej po Australię, od morskich bezmiarów po duszne pradawne labirynty – wszędzie tam sir Richard Burton ściga swoich mrocznych adwersarzy i walczy z własnymi demonami. Na swojej ścieżce spotka całą plejadę postaci znanych z historii oraz literatury.

„Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka” to kolejna po „Dziwnej sprawie Skaczącego Jacka” część streampunkowego cyklu o przygodach Burtona i Swinburne’a autorstwa Marka Hoddera. Pierwszy z mężczyzn, Sir Richard Francis Burton, to badacz, naukowiec i królewski agent. Określany jako jeden z niewielu ludzi wiedzących, że świat zmieniono nie do poznania i że świat ten nie daje się już kontrolować. Jego partner, Algernon Charles Swinburne, to młody i obiecujący poeta spragniony mocnych wrażeń, wyznawca markiza de Sade’a. Ból jest dla niego rozkoszą, brandy – ruiną. Pierwsza powieść z ich przygodami wyróżniona została Nagrodą Literacką im. Philipa K. Dicka (wcześniej laur ten zdobył m.in. „Neuromancer” Williama Gibsona).

Premiera powieści zapowiedziana jest na 9 września 2012. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów w identycznej szacie graficznej jak oryginalne zachodnie wydanie.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi