banner ad

Media Rodzina wyda w Polsce prequel „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins

11 lipca 2019


Wydawnictwo Media Rodzina, które opublikowało trylogię „Igrzyska śmierci”, informuje, że uzyskało też prawa do wydania prequelu bestsellerowej serii autorstwa Suzanne Collins. Premiera światowa powieści została zaplanowana na 19 maja 2020 roku. Tytuł i datę polskiej premiery poznamy w terminie późniejszym, ale z całą pewnością książka ukaże się w 2020 roku.

Na tym etapie wiadomo jedynie, że akcja zapowiadanej powieści będzie oscylować wokół dziesiątych Głodowych Igrzysk i rozpocznie się o poranku Dożynek. Poznamy Panem na sześćdziesiąt cztery lata przed wydarzeniami przedstawionymi w pierwszym tomie „Igrzysk śmierci”, czyli na długo przed narodzinami prawie wszystkich bohaterów trylogii.

Na wieść o zapowiadanym prequelu fani szybko jednak przejrzeli spis postaci i znaleźli trzy, które żyły już w tamtym czasie. Mags Flanagan była piętnastolatką, która za rok miała zostać wylosowana do jedenastych Głodowych Igrzysk, zakończonych jej zwycięstwem. O kilka lat młodszym chłopakiem był z kolei prezydent Panem, Coriolanus Snow. Żył też już Woof, zwycięzca jednych z Głodowych Igrzysk, uczestnik trzeciego Ćwierćwiecza Poskromienia, ale mógł mieć co najwyżej pięć lat. Czy któraś z tych postaci pojawi się w książce, choćby w epizodycznej roli? Tego jeszcze nie wiemy. Wydawnictwo Media Rodzina podało za to inna informację, która z pewnością ucieszy wszystkich fanów ? zapowiadany prequel będzie bardziej obszerny niż poszczególne tomy trylogii!

„Igrzyska śmierci” to opowieść o post-apokaliptycznym państwie Panem, gdzie co roku w drodze losowania wybiera się dzieci, które będą walczyć na arenie na śmierć i życie podczas transmitowanego na cały kraj reality show. Panem, choć jest wizją bliżej nieokreślonej przyszłości, niepokojąco przypomina teraźniejszość, w której nie liczy się prawda, ale popularność, zamiast odpowiedzialności na pierwszym miejscu stawiana jest rozrywka („Panem et circenses!”, czyli „Chleba i igrzysk!”, krzyczeli starożytni Rzymianie, domagając się walk gladiatorów), a podsycane lęki i strach służą władzy do trzymania społeczeństwa w ryzach. „Igrzyska?” to jednak nie tylko satyra na celebrycko-medialną rzeczywistość, to też uniwersalna opowieść o wytrwałości, poświęceniu, sile ducha i moralnych dylematach, z których na pierwszy plan zawsze wysuwa się jeden: czy cel uświęca środki?

Powrót Suzanne Collins do świata stworzonego na kartach trylogii nie dziwi, zważywszy na fakt, że na całym świecie sprzedanych zostało ponad 100 milionów egzemplarzy książek przetłumaczonych na ponad 50 języków. Na podstawie powieści powstały cztery filmy, z których każdy okazał się przebojem, a odgrywająca główną rolę Jennifer Lawrence zyskała status międzynarodowej gwiazdy. Prawdopodobnie zapowiadany prequel również zostanie sfilmowany, wytwórnia Lionsgate od dawna ostrzy sobie zęby na rozbudowę świata „Igrzysk śmierci”.

W oczekiwaniu na premierę możecie przypomnieć sobie całą trylogię. Książki można zakupić w klasycznych lub filmowych okładkach, dostępna jest również wersja audio, w której głosu Katniss ? narratorki całej opowieści ? użyczyła aktorka Anna Dereszowska.

[am]
źródło: Media Rodzina

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi