Masłowska, Caparrós, Flanagan, Knausgård i Larsson. Wydawnictwo Literackie ujawnia część planów na 2022 rok

11 stycznia 2022

Wydawnictwo Literackie wchodzi w 2022 rok z solidnymi planami wydawniczymi. Co dobrego przeczytamy w najbliższych miesiącach? Na które tytuły warto zwrócić uwagę?

Poprosiliśmy Marcina Baniaka, dyrektora działu promocji krakowskiej oficyny, o podzielenie się zapowiedziami na najbliższe miesiące. Bardziej szczegółowo przybliżamy pierwszy kwartał, a także w zarysie kolejne miesiące roku.

Styczeń

„Zaczynamy od mocnego uderzenia” – informuje Marcin Baniak. 12 stycznia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się najnowsza książka Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie” z rysunkami Mariusza Wilczyńskiego. To opowieść o wielkim, a przede wszystkim małym świecie i rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności. Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego zdawałoby się niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą jako ucieleśnienie tego, co niedoścignione i niedostępne, smuga koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie. W tej samej Warszawie w jednym z dusznych i ciasnych mieszkań nie może spać plutonowy Wojciech Krętek. Wrażliwy i emocjonalny milicjant próbuje rozwikłać sprawę niejakiego Dusidamka z Mokotowa.

W styczniu na półki księgarskie powróci Philip Roth. „Wznawianie powieści genialnego amerykańskiego pisarza w nowych okładkach rozpoczniemy od ’Kompleksu Portnoya’ i 'Konającego zwierzęcia’. W planach kolejne tytuły: ’Amerykańska sielanka’ i ’Dziedzictwo’ – przekazuje dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego.

26 stycznia ukaże się nowa książka Anny Klary Majewskiej. „Bachur. Saga rodziny von R.” to rozgrywająca się na dwóch planach czasowych gęsta, poruszająca i pełna namiętności saga. Rok 1939. Odette i Leopold wiodą wygodne życie w mazurskiej posiadłości, marząc o tym, by jak najszybciej doczekać się dziedzica. Gdy po latach starań marzenie się spełnia, zamiast rodzinnej sielanki czekają ich trudy wojennej zawieruchy. Anna Klara-Majewska udowadnia, że kłamstwo nigdy nie umiera, a podjęta pod wpływem emocji decyzja może zmienić całe życie.

W styczniu w księgarniach znajdzie się także coś dla miłośników kryminałów, zwłaszcza w stylu retro. Paweł Rzewuski, ceniony historyk i autor „Grzechów 'Paryża Północy'”, zabierze nas w powieści „Syn bagien” na dzikie Polesie roku 1937. Dochodzi tam do serii okrutnych morderstw i zaginięć. Podejrzenia kierują się w stronę Wacława Kostki-Biernackiego – wszechwładnego wojewody poleskiego. To ubóstwiany przez mieszkańców, znienawidzony przez przeciwników politycznych i podejrzany o konszachty z samym diabłem niepodzielny władca. Jednym z zaginionych w odmętach poleskich bagien jest kapitan kontrwywiadu Adam Staff. Dowództwo w ślad za nim posyła młodego i ambitnego Maurycego Jakubowskiego, który niczym kapitan Marlow podąża na spotkanie z poleskim Kurtzem – Wacławem Biernackim.

Styczniową nowością dla młodszych czytelników będzie „Dziewczyna z Mrocznej Jamy” Roberta Beatty’ego – kontynuacja bestsellerowej powieści dla młodzieży „Willa, dziewczyna z lasu”. Co spotka Willę? Niestety, ponownie zagraża jej niebezpieczeństwo. Groźni są nie tylko nieznający umiaru drwale, którzy w imię dobrego zarobku i rozwoju cywilizacji bezlitośnie karczują lasy porastające Wielkie Góry Mgliste, ale i nowa mroczna siła, która narodziła się na zgliszczach byłej siedziby Feiran… Czy Willa zdoła uchronić tych, których kocha? Co czeka ostatnią czarownicę z klanu leśnych ludzi? I czym są cieniste stwory niosące ze sobą przeraźliwy chłód, śmierć i zapach zgnilizny, które pojawiły się ostatnio w leśnych ostępach? Dowiecie się wkrótce.

Pierwszy miesiąc 2021 roku to także psychologia i poradnik. „Droga do siebie” – taki tytuł nosi nowa książka Ewy Woydyłło, popularnej i cenionej psycholożki, która w swojej pracy pomogła tysiącom kobiet. Jak przekazuje wydawca, z niskim poczuciem wartości zmaga się wielu ludzi, ale częściej kobiety. Przytłoczone trudnymi doświadczeniami, codziennością i patriarchalną kulturą nie mogą doświadczyć samoakceptacji, sprawczości i wiary we własne możliwości. Bywa, że prowadzi to do przyjęcia roli ofiary czy obwiniania całego świata za swoje niepowodzenia. Ewa Woydyłło zaprasza do uważnej, czułej, a jednocześnie konkretnej i energetyzującej podróży w głąb siebie w poszukiwaniu poczucia wartości. Droga, którą proponuje, zaczyna się od dokładnego przyjrzenia się temu, co myślmy, mówimy i robimy. Pozwala to wychwycić szkodliwe schematy, które budują kompleks niższości i blokują wzrastanie.

Luty

W lutym ukaże się „Schron przeciwczasowy” Georgiego Gospodinowa. Oczekiwana, najnowsza powieść laureata Nagrody Angelus to sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń. Wkrótce oferowana przez Gaustyna kuracja przyciąga nie tylko chorych, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby powrócić do szczęśliwych chwil. Książkę poleca sama Olga Tokarczuk: „Ta powieść to literacka monografia najdelikatniejszego ludzkiego daru – zmysłu czasu i jego przemijania. Rzadko trafiają nam się tak szalone i cudowne książki”.

Jakie jeszcze tytuły ukażą się w lutym? „Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie” Kelly Barnhill to zbiór nawiedzonych, magicznych opowieści autorki „Dziewczynki, która wypiła księżyc” oraz „Syna wiedźmy”. Nagrodzona Medalem Johna Newbery’ego za wybitny wkład w amerykańską literaturę dziecięcą pisarka tym razem postanowiła oczarować dorosłych czytelników. „Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie” to dziewięć – miejscami nieco surrealistycznych, skrzących się humorem, przepełnionych magią i niesamowitością, napisanych pięknym językiem – mrocznych, baśniowych opowieści o kobietach, w tym nagrodzona World Fantasy Award nowela „Magiczne dziecko”.

Cieszyć mogą się również miłośniczki Gabrieli Gargaś. Tuż przed Walentynkami ukaże się „Karma” – opowieść o tym, że konsekwencją miłości nie zawsze jest szczęście, a krzywdy, które wyrządzisz, wrócą do ciebie z podwójną mocą. Wszystko rozgrywa się w Dreams Company – to korporacja, którą rządzą układy, a wyniki sprzedaży są ważniejsze niż ludzie. Nadużycia, wykorzystywanie pracowników i romanse w zamian za szybki awans są tu na porządku dziennym. Gdy w firmie pojawia się dziennikarka Gaja, Ryan otrzymuje specjalnie zadanie, które wymaga nawiązania bliższej znajomości z nią. Od pierwszego spotkania zaczyna między nimi iskrzyć, a z każdym kolejnym dniem relacja staje się coraz bardziej intensywna. Oboje wiedzą, że jeśli romans się wyda, zapłacą za niego najwyższą cenę…

Luty zakończy się w Wydawnictwie Literackim mrożącą krew w żyłach książką. „Przełęcz” Krzysztofa Domaradzkiego to pierwsza polska powieść inspirowana słynną tragedią na Przełęczy Diatłowa z 1959 roku, która do dziś pobudza wyobraźnię. Grupa doświadczonych wspinaczy wyrusza w góry Północnego Uralu. Bazę opuszcza 9 studentów. Żywy nie wraca nikt. Sześćdziesiąt lat po tragedii para detektywów przyjmuje zlecenie, by odtworzyć przebieg wyprawy i odkryć winnych śmierci studentów. Rosyjskie władze, które przez lata zatajały fakty o tragedii, zrobią wszystko, by świat nie poznał prawdziwej wersji wydarzeń.

I jeszcze propozycja dla młodych czytelników: „Sofia, dziewczyna z kościanego domu” to nowa powieść Kiran Millwood Hargrave, autorki znanej z powieści „Dziewczynka z atramentu i gwiazd”. Pełna magii i przygód historia toczy się w pięknej scenerii włoskiej Sieny i Toskanii.

Marzec

„Kolejne miesiące to kolejne ciekawe propozycje. Nie wszystko możemy jeszcze ujawnić, ale… w marcu powróci Gaja Grzegorzewska, autorka poczytnych kryminałów. Tym razem jednak poznamy kosmiczne oblicze tej pisarki! Powieść zatytułowana ’Selkis’ to rasowa space opera, ale jak to często u Grzegorzewskiej bywa – z elementami innych gatunków, cytatami i interdyscyplinarnymi nawiązaniami” – przekazuje Marcin Baniak.

Akcja książki Grzegorzewskiej będzie rozgrywać się w XXXI wieku. Kosmosem rządzą dwie zależne od siebie siły: Zjednoczony Sojusz Układu i Konsorcjum Handlowe z liczną flotą statków handlowych i kopalniami na planetoidach. Kiedy w 3070 roku Układ zostaje zaatakowany przez bezwzględnych Obcych, na polu walki zostaje jedynie potężny okręt kosmiczny klasy Starcastle. Od tragedii ratuje go mocno zdezelowany statek tranzytowy Scarlett, należący do Konsorcjum. Dzięki ich niespotykanej technice maskującej Starcastle ucieka z pola bitwy i chroni się w pasie asteroidów. Kapitan Starcastle w ramach wdzięczności przyjmuje na pokład ocalałych ze Scarlett lekarkę pokładową Kruger, Selkis – budzącą skrajne emocje drapieżną istotę rasy Scorp oraz androidalną hybrydę Luciusa. Nowi przybysze są bardzo tajemniczy i nie budzą zaufania załogi statku Układu. Zwłaszcza Selkis, którą wielu pogardza, ale wielu też pożąda… Tak rozpoczyna się ta niewiarygodna, międzygalaktyczna historia.

W marcu ukaże się też sporo literatury zagranicznej. Wydawnictwo Literackie opublikuje najnowszą, okrzykniętą arcydziełem powieść laureata Nagrody Bookera Richarda Flanagana „Żywe morze snów na jawie”. Anna – renomowana architektka z Sydney, Terzo – zamożny i pozbawiony skrupułów biznesmen oraz Tommy – niespełniony malarz pracujący dorywczo jako rybak czuwają przy łóżku matki w szpitalu w Hobart na Tasmanii. Osiemdziesięciosześcioletnia Francie umiera i jest na to gotowa. Ale dzieci nie akceptują jej wyboru. Użyją wszystkich swoich możliwości – wpływów, władzy, znajomości i pieniędzy – aby utrzymać matkę przy życiu. Tylko czy mają do tego prawo? Jak pisał „The Guardian”, jest to „opowieść o ekologicznym lęku… 'Żywe morze snów na jawie’ łączy moralność bajki, żal pogrzebowej mowy i wściekłość kogoś, kto nadal czyta wiadomości. A pod tym wszystkim drzemie czerwone wspomnienie władzy ognia z ostatniego lata”.

Także w marcu przeczytamy jeden z największych bestsellerów niemieckiej literatury ostatnich lat – powieść „Tyll” Daniela Kehlmanna. Tyll, postać tytułowa (zaczerpnięta z XIV wiecznych niemieckich podań ludowych; w Polsce pojawiająca się potem jako Dyl Sowizdrzał), jest synem wieśniaka, który z racji swych zainteresowań popada w konflikt z Kościołem. Zmuszony jest więc uciec z rodzinnej wsi. Nabywa wówczas umiejętności kuglarskich i dzięki temu, wędrując przez zniszczony wojną kraj, utrzymuje się przy życiu. Staje się jednak nie tylko kuglarzem, ale też prowokatorem, hipnotyzerem, oszustem i spętanym demonem w jednej osobie. W samych Niemczech sprzedano ponad 500 tysięcy egzemplarzy książki. Prawa do wydania „Tylla” zakupiły 22 kraje. Na podstawie powieści powstaje serial dla Netflixa.

Z Niemiec przeniesiemy się do Francji – „Porządek dnia” to wyróżniona Nagrodą Goncourtów powieść Érica Vuillarda. Zdaniem wielu recenzentów ta niewielka książka już weszła do kanonu literatury francuskiej, a Bernard Pivot, przewodniczący jury Nagrody Goncourtów, tak uzasadniał decyzję o nagrodzie: „Z książki Vuillarda płynie lekcja politycznej moralności. Autor pokazuje, jak małej grupie ludzi, przy pomocy kłamstw, zastraszania i okrucieństwa, udało się otumanić naród i wywołać światową katastrofę”. Książka podzielona jest na 16 krótkich rozdziałów, z których każdy koncentruje się na wybranym, znaczącym dniu poprzedzającym wybuch drugiej wojny światowej. Każdy z rozdziałów to perełka literacka. Vuillard posiada umiejętność wnikania w umysły nie tylko postaci historycznych i fikcyjnych, ale również w umysły czytelników. Mimo niewielkiej objętości, płynie z tej opowieści niesamowita moc. „Porządek dnia” zostawia trwały ślad w pamięci.

Kwiecień

„W kwietniu ukażą się dwie niezwykłe książki, które można czytać osobno, ale my polecamy, by czytać je obok siebie, jedna po drugiej lub nawet równolegle! To wyjątkowy literacki dwugłos: ’Getto jest we mnie’ argentyńsko-francuskiego pisarza Santiago Amigoreny i ’Dziadkowie’ słynnego argentyńskiego dziennikarza i reportażysty, autora 'Głodu’, Martína Caparrósa. Autorzy są kuzynami, którzy niezależnie od siebie napisali książki o swych rodzinnych korzeniach” – dowiadujemy się od Marcina Baniaka. Osobą łączącą obie opowieści jest… Wincenty Rosenberg, polski Żyd spod Chełma, wielbiciel Piłsudskiego, uczestnik wojny z 1920 roku, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Wincenty, nie mogąc znieść coraz wyraźniejszego antysemityzmu, opuszcza Polskę w 1928 roku i osiada w Argentynie. Od tej pory będzie nosił imię Vicente. Z oddalenia, z dalekiej Argentyny, śledzi makabryczne doniesienia z ogarniętej wojną Europy i coraz bardziej zamyka się w sobie. Zagłada zabierze wszystkich, których Vicente zostawił w Polsce. Obie książki łączą w sobie wiele gatunków – są powieściami, ale też reportażami i esejami. To piękne, ale i wstrząsające opowieści o świecie, który odszedł, o rodzinnych więzach i Zagładzie.

W kwietniu ma też ukazać się nowa książka Angeliki Kuźniak – tym razem będzie to biografia… Marii Skłodowskiej-Curie!

Kolejne miesiące

„Z dalszych zapowiedzi możemy potwierdzić, że w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukażą się: nowa powieść Karla Ovego Knausgårda 'Gwiazda poranna’ i najnowszy kryminał Åsy Larsson zatytułowany ’Niegodziwość ojców’ – będzie to szósty i zarazem ostatni z zaplanowanych tomów serii o przygodach Rebecki Martinsson. Książka cieszy się ogromną popularnością w rodzimej Szwecji. O czym świadczy nagroda dla Najlepszego Szwedzkiego Kryminału Roku 2021. Jesienią Wydawnictwo Literackie opublikuje także jedną z ważniejszych amerykańskich książek non-fiction ostatnich lat. ’Kasta’ Isabel Wilkerson to jeden z najlepszych tytułów roku 2020 według 'The New York Times Book Review’ oraz według magazynu 'Time’. Książka w oryginalny sposób ukazuje i analizuje problem rasizmu w 400-letniej historii USA. To właśnie dyskryminacja czarnoskórych jest, według Wilkerson, podstawowym przejawem kastowości w jej rodzimym kraju” – podsumowuje Marcin Baniak.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi