„Ludzie ze Stacji” ? premiera książki poświęconej najstarszemu polskiemu festiwalowi literackiemu

16 lipca 2020

Biuro Literackie opublikowało książkę „Ludzie ze Stacji”. To osobliwy album z wypowiedziami i zdjęciami uczestników oraz uczestniczek najstarszego polskiego festiwalu literackiego.

W tym roku odbędzie się dwudziesta piąta edycja festiwalu, którego legnickie początki sięgają 1996 roku. Impreza, której pierwsza edycja odbyła się pod nazwą Europejskie Spotkania Młodych Pisarzy, miała być tylko odskocznią od głównych obowiązków Artura Burszty. Do miasta trafił on nie po to, by zajmować się literaturą, ale żeby pomóc w stworzeniu nowej instytucji kultury.

W krótkim czasie festiwal, który od 1997 nosił nazwę Fort Literacki, a od 2000 roku ? Port Literacki, stał się dla polskiej poezji tym, czym dla muzyki był w latach osiemdziesiątych Jarocin. W kolejnych latach (w 2004 roku przeniesiony został do Wrocławia) wpływał na losy autorów i autorek, ułatwiał literacki start debiutantkom i debiutantom, inicjował wydawanie książek, gościł poetów i prozaików z różnych stron świata, uruchamiał kolejne projekty czy programy literackie, które edukowały i wciągały w literaturę przedstawicieli innych dziedzin sztuki. Impreza „robiona po godzinach” stała się interdyscyplinarnym wydarzeniem znanym na całym świecie, czego wyrazem było dwadzieścia zagranicznych Portów w 2014 i 2015 roku ? od Barcelony, Berlina, Edynburga, Hajdarabadu, Kalkuty, Kopenhagi, przez Moskwę, New Delhi, Niżny Nowogród, Oslo, Pilzno, Pragę, po Rygę, Tabor, Tallin, Tartu i Wilno.

W 2016 roku festiwal wrócił do Stronia Śląskiego. Wrócił, ponieważ to właśnie tutaj w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych odbywały się Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych Pisarzy, które w Legnicy zostały rozwinięte w Europejskie Spotkania Młodych Pisarzy. W Stroniu Śląskim wszystko było inne. Od nazwy (która teraz brzmi: Stacja Literatura), przez formułę nastawioną na nowe głosy z Polski i Europy, po pracownie, które przejęły funkcje i zadania projektów edukacyjnych Biura realizowanych we Wrocławiu. Nowa była też publiczność.

Zamiast celebrować jubileusz dwudziestopięciolecia wielkimi wydarzeniami z udziałem najważniejszych bohaterów poszczególnych festiwali, organizatorzy postanowili przygotować książkę, w której najważniejsze będą osobiste relacje, opowieści i teksty, nie tylko zapraszanych autorów, ale także festiwalowej publiczności. Tekstom towarzyszą portrety fotograficzne autorstwa Maksymiliana Rigamontiego, które powstawały przy okazji kolejnych edycji festiwalu w Stroniu Śląskim.

„Nic bardziej nie jest naszemu czasowi potrzebne, jak to, co dzieje się w Stroniu na festiwalu Biura Literackiego: bez troskliwej i uważnej rozmowy, bez ważenia słowa, 'naszego czasu’ nie da się uzdrowić. To, że tak wielu młodych gości na festiwalu, jest źródłem nadziei. Pragną chodzić własnymi drogami, a jednocześnie nie chcą żarłocznego egoizmu, wiedzą, ile umieją, ale chcą poznać własne słabości, potrafią wstydzić się za świat, gdy ten staje się coraz bardziej bezwstydny. Wstępuje otucha” ? pisze profesor Tadeusz Sławek.

Książka jest już dostępna w sprzedaży. Podczas wrześniowej, jubileuszowej edycji Stacji Literatura będą o niej rozmawiać Karol Maliszewski, Tadeusz Sławek i Katarzyna Szaulińska. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Chojnowski.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi