„Lampiony” – premiera nowego kryminału Katarzyny Bondy już 28 września

25 sierpnia 2016

Lampiony-Bonda-premiera
Według wyliczeń wydawnictwa Muza, w co dziesiątym polskim domu jest przynajmniej jedna książka Katarzyny Bondy. Jej „Okularnik” to jedna z najlepiej sprzedających się polskich powieści ostatnich lat. Królowa polskiego kryminału obiecuje, że w „Lampionach” ? kontynuacji serii z Saszą Załuską ? podpali Łódź. Jak tego dokona? Dowiemy się już 28 września.

W Łodzi wybucha panika. Nieobliczalny podpalacz terroryzuje i paraliżuje miasto. Nie wiadomo, która ulica, budynek, kamienica będą następne. Mnożą się pytania i wątpliwości, pojawiają się nowe ślady. Co skrywają łódzkie podziemia? Czy można dokonać zbrodni z miłości do miasta? Na miejsce przyjeżdża profilerka Sasza Załuska. By rozwiązać sprawę musi zmierzyć się ze swoim największym lękiem ? ogniem. W dodatku powracające koszmary z przeszłości komplikują jej relacje z bliskimi. By zapomnieć o problemach, Załuska całkowicie oddaje się pracy. Czy to jednak nie jest pułapka?

Mroczny klimat Łodzi, nieobliczalny podpalacz, osobliwi mieszkańcy i tajemnicze podziemia ? taka jest nowa powieść królowej polskiego kryminału. Jak zapowiada wydawca, Katarzyna Bonda zwodzi misternie skonstruowaną fabułą i doprowadza do zaskakującego finału. Autorka czerpie z lokalnego kolorytu i zasłyszanych opowieści. Pokazuje nieznane oblicze miasta ? pełnego dysonansów ? które posiada jedyny w swoim rodzaju mroczny urok i zagadkową historię. Opisuje Łódź jako zapomniane miejsce z charakterem, na wskroś wielokulturowe, piękne i pociągające w swej brzydocie.

„Od początku wiedziałam, że będzie to najbardziej awanturnicza, zwariowana, ale i najbardziej polifoniczna opowieść, jaką przyszło mi napisać. Potrzebowałam jedynie odpowiedniego miejsca akcji, gdyż nigdy nie wybieram go przypadkowo ani z chwilowej potrzeby, pod wpływem emocji. To zawsze wybór świadomy i na zimno” ? mówi o przyczynach umiejscowienia akcji powieści w Łodzi autorka.

Katarzyna Bonda to najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia jest dziennikarką i scenarzystką. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”). Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: „Pochłaniacz” otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a „Okularnik” ? nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.

fot. Mariusz Kubik

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi