banner ad

„Kwestionariusz Prousta Vanity Fair” w grudniu w Empikach

29 listopada 2012


Wydawnictwo Kurhaus wydaje kolejną książkę na licencji Vanity Fair. Album „Kwestionariusz Prousta” pojawi się w salonach Empik w grudniu.

Kultowy album Vanity Fair wreszcie będzie dostępny w Polsce. Norman Mailer, Allen Ginsberg, Margaret Atwood, Joan Didion, Aretha Franklin, Jane Fonda, Shirley MacLane, Keith Richards, Paul Neman, Eric Clapton i wiele innych postaci filmu, mody, literatury, telewizji czy muzyki odpowiada na pytania o sens życia, dając przy okazji wykład ze swojej filozofii, poczucia humoru, dystansu do siebie.

„Kwestionariusz Prousta Vanity Fair” to 101 filozoficznych deklaracji najpopularniejszych postaci XX wieku. Ci, którzy znają Kwestionariusz, wiedzą, że nie jest on nudnym formularzem. Każdy z bohaterów odpowiada na kilkadziesiąt pytań. Treści odpowiedzi, ale i konwencja, w jakiej gwiazdy czynią swe wyznania, składają się na interesujący i żywy obraz naszej epoki.

Wbrew nazwie słynnych pytań wcale nie wymyślił Proust. Nastoletni Marcel wypełnił jedynie kwestionariusz w anglojęzycznym albumie należącym do swej przyjaciółki Antoinette Faure, córki przyszłego prezydenta Francji Félixa Faure. W XIX wieku zbieranie podobnych odpowiedzi było popularną zabawą wśród angielskich rodzin, pozwalającą odkryć gusta i aspiracje wpisujących. Oryginalny rękopis odpowiedzi Prousta z 1890 roku z adnotacją „własnoręcznie przez Marcela Prousta” odnaleziono dopiero w 1924 roku. 27 maja 2003 roku sprzedano go na aukcji za sumę 102 tysięcy euro.

Graydon Carter, redaktor naczelny Vanity Fair, bon vivant i człowiek instytucja zarazem, rozsławił kwestionariusz, włączając go na stałe do szpigla swego magazynu. Od 19 lat jeden z najbardziej luksusowych na świecie miesięczników o modzie i stylu zadaje tuzom show-biznesu, polityki i dziennikarstwa podstawowe pytania: „Czego się boisz?”, „Co jest twoją ekstrawagancją?”, „Jak brzmi twoje motto?”, „Którą z żyjących postaci najbardziej podziwiasz?” oraz wiele innych wchodzących w skład tzw. Kwestionariusza Prousta.

„Cieszymy się, że to już kolejna książka na licencji świetnego amerykańskiego magazynu Vanity Fair, którą udostępniamy polskim czytelnikom” ? mówi dr Agnieszka Liszka, współwłaścicielka wydawnictwa. „To wielka radość pracować z medialną marką, która w 2013 roku będzie obchodziła swoją setną rocznicę. Formuła Vanity Fair, jaką znamy dziś, funkcjonuje od 1983 roku, ale tytuł istnieje na rynku od 1913 roku. To nie tylko pismo o modzie. Jako jedyny tego typu magazyn na świecie dostarcza np. ekonomicznej eseistyki na wysokim poziomie. Dla czytelników na całym świecie Vanity Fair oznacza styl, jakość, estetykę, oryginalność i kosmopolityzm. I stan umysłu, który określić można jako 'New York State of Mind’.”

Choć zagadnienia na kolejnych kartach są wciąż te same, zabawa się nie nudzi. Estetycznych wrażeń dostarczają unikalne karykatury autorstwa genialnego amerykańskiego rysownika, znanego m.in. ze współpracy z „New Yorkerem” – Roberta Risko.

Agenci gwiazd walczą dziś o to, by ich podopieczni zostali przetestowani przez Vanity Fair za pomocą kwestionariusza Prousta. Bo tak jak w XIX-wiecznym Paryżu pakiet odpowiedzi na filozoficzne pytania był legitymacją przynależności do wyższych sfer, tak dziś stanowi paszport do życia w świecie Vanity Fair.

Ta wciągająca i inspirująca kolekcja już otrzymała pozytywną recenzję Marka Bieńczyka, laureata tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. „Jeśli poświęcić mu nieco refleksji, warunkowo przyznać mu powagę, można dostrzec, że kwestionariusz Prousta stawia przy okazji kwestię podstawową i odwieczną: w jaki sposób opisywać świat, a przede wszystkim nas samych?” – pisał autor na łamach najnowszego numeru magazynu „Książki. Magazyn do pisania”. „Znam ludzi gotowych zaryzykować pozycję zawodową, przeto całe swoje życie, za zdanko, któremu nie umieją się oprzeć i które muszą wypowiedzieć za wszelką cenę.”

„Kwestionariusz Prousta Vanity Fair” trafi do sprzedaży 6 grudnia 2012. Jak zapowiada oficyna Kurhaus Publishing, dostać go będziemy mogli w dziale prasy salonów Empik.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi