banner ad

Kup za „co łaska” dzieła Stefana Grabińskiego z fragmentami usuniętymi przez PRLowskich redaktorów

12 marca 2014

Grabiński - BookRage - 1
Serwis BookRage, oferujący pakiety książek w postaci elektronicznej w cenie określonej przez kupującego, wystartował z kolejną akcją, w ramach której tym razem dostępny jest pakiet książek Stefana Grabińskiego, polskiego klasyka grozy, w oryginalnych wydaniach zawierających fragmenty usunięte przez PRLowskich redaktorów.

Stefan Grabiński (1887-1936) to polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego. W twórczości Grabińskiego groza i niesamowitość czai się często w pociągach, elektryczności i innych symbolach postępującej nowoczesności. Pod koniec życia popadł w postępującą nędzę i zapomnienie. Zmarł w skrajnym ubóstwie, opuszczony przez niemal wszystkich znajomych.

„Inaczej niż inni, Grabiński umieszcza niesamowitość i zagrożenie w samych symbolach polskiej nowoczesności i industrializacji: pociągach, elektryczności itp. Ta świadomość niestabilności codzienności wyróżnia go spośród tradycyjnych, 'nostalgicznych’ autorów opowiadań grozy” – pisał o polskich klasyku China Miéville, autor „Dworca Perdido”.

Wydanie BookRage oparte jest na oryginalnych, przedwojennych edycjach, dzięki czemu przywrócono fragmenty usunięte przez redaktorów PRLowskich wydań opowiadań Grabińskiego (w tym niesławnego Janusza Wilhelmiego, późniejszego ministra kultury, znanego m.in. z zatrzymania realizacji „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego i prób niedopuszczenia do realizacji „Człowieka z Marmuru” Andrzeja Wajdy). Na wydaniach z czasów PRL, w których często brakowało całych akapitów, oparte były do tej pory niemal wszystkie współczesne edycje dzieł Grabińskiego.

W ramach pakietu możecie więc zakupić:

„Demon ruchu. Wydanie uzupełnione” ? ten opublikowany po raz pierwszy w 1919 roku zbiór to najbardziej znana książka Grabińskiego, składający się z nowel związanych z tematyką kolejową ? znaleźć w nich można pociągi-widma, złośliwe duchy kolei, echa przeszłych zdarzeń i tajemnicze sygnały znikąd. Zbiór zawiera opowiadania: „Głucha przestrzeń”, „Smoluch”, „W przedziale”, „Wieczny pasażer”, „Fałszywy alarm”, „Demon ruchu”, „Maszynista Grot”, „Sygnały”, „Dziwna stacja”, „Błędny pociąg”, „Ślepy tor”, „Ultima Thule”, „Engramy Szatery”, „Przypowieść o krecie tunelowym”. Dwa ostatnie opowiadania za życia autora ukazały się jedynie w prasie, ale planował włączyć je do kolejnych wydań „Demona ruchu”.

„Szalony pątnik” ? ten wydany w 1920 roku zbiór zawiera opowiadania skupiające się na śmierci i szaleństwie. Zawiera utwory: „Szary pokój”, „Nocleg”, „Znak”, „Problemat Czelawy”, „Saturnin Sektor”, „Kruk”, „Osada dymów”, „Wezwanie”, „Dziedzina”.

„Księga ognia” ? zbiór nowel z roku 1922 związanych z tytułowym żywiołem ? bohaterami są strażacy, podpalacze, piromani i czciciele ognia. Zawiera opowiadania: „Czerwona Magda”, „Biały Wyrak”, „Zemsta żywiołaków”, „Pożarowisko”, „Pirotechnik”, „Gebrowie”, „Muzeum dusz czyśćcowych”, „Płomienne gody”, „Zielone Świątki”.

„Ogrojec baśni” ? zbiór wydanych za życia autora jedynie w prasie utworów osadzonych w konwencji baśniowej. Zawiera opowiadania: „Sad umarłych”, „Pani z Białego Kasztelu”, „Król Nenufar”, „Cud Żywii”, „Za rychło”, „Ciuciubabka”.

„Wyspa Itongo” ? ostatnia wydana za życia Grabińskiego powieść, której pierwsza edycja ukazała się w 1936 roku. Jej bohater, Polak o zdolnościach parapsychicznych, podczas podróży morskiej rozbija się na tajemniczej wyspie na Pacyfiku.

Grabiński - BookRage - 2

Natomiast ci, którzy zdecydują się zapłacić powyżej aktualnej średniej ceny pakietu, otrzymają dodatkowo następujące pozycje:

„Na wzgórzu róż” ? zbiór niepokojących opowiadań grozy z 1918 roku. Zawiera utwory: „Na wzgórzu róż”, „Szalona zagroda”, „Po stycznej”, „Zez”, „Cień”, „W willi nad morzem”.

„Cień Bafometa” – wydana po raz pierwszy w 1926 roku powieść. Tadeusz Pomian ma stoczyć pojedynek ze swym śmiertelnym wrogiem, ministrem Praderą. Jednak ten jeszcze tego samego dnia zostaje nagle zamordowany. Przypadek czy działanie siły wyższej? I co ma z tym wszystkim wspólnego Paweł Kuternóżka, właściciel sklepu z dewocjonaliami?

Możliwości płatnicze, dostosowane są do potrzeb polskiego klienta. Serwis obsługuje zarówno płatności PayPal (w tym płatności kartami, także bez rejestracji konta PayPal) jak i e-przelewy za pośrednictwem systemu płatności DotPay.

W serwisie jest także możliwość przeznaczenia części płaconych za książki pieniędzy na rzecz fundacji Nowoczesna Polska. „Chcielibyśmy aby ludzie mieli możliwość zrobienia przy okazji dobrego uczynku, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zdecydowaliśmy się na Fundację Nowoczesna Polska jako instytucję pożytku publicznego której cele są nam osobiście bliskie i którą sami z chęcią, przy okazji korzystania z tego typu serwisów, byśmy wspierali” ? dodaje Tomasz Stachewicz, jeden z pomysłodawców serwisu. W przypadku tej edycji, pieniądze te przeznaczone zostaną na dalszą digitalizację utworów Grabińskiego i innych klasyków polskiej fantastyki w serwisie Wolne Lektury.

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością polskiego Edgara Allana Poego, polecamy waszej uwadze opowiadanie „Głucha przestrzeń”, które opublikowaliśmy jakiś czas temu na naszej stronie.

Pakiet e-booków Stefana Grabińskiego zakupicie za „co łaska” na stronie: http://bookrage.org/. Macie na to jeszcze trzynaście dni.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi