„Krawędź wieczności”, ostatni tom trylogii „Stulecie” Kena Folletta już 5 listopada w księgarniach

15 października 2014

krawedz-wiecznosci-premiera
5 listopada przeczytamy wreszcie ostatni tom trylogii „Stulecie” Kena Folletta. Tłem akcji „Krawędzi wieczności” są wydarzenia historyczne II połowy XX i początku XXI wieku. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Albatros.

„Stulecie” to monumentalna epicka trylogia, rozgrywająca się na tle burzliwych wydarzeń kształtujących XX wiek. Pełne napięcia, nieoczekiwanych zwrotów akcji, intryg i przygód książki opowiadają o wzajemnie splątanych losach pięciu rodzin ? amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Fikcyjni bohaterowie zostali umieszczeni wśród postaci historycznych, co czyni ich uczestnikami i świadkami najważniejszych wydarzeń decydujących o losach ówczesnego świata.

„Zdałem sobie sprawę, że XX wiek to najbardziej dramatyczny okres w naszej historii. Mieliśmy I wojnę światową, która była najstraszniejszym, czego kiedykolwiek doświadczyła rasa ludzka rasa. Potem nadeszła II wojna światowa, która była jeszcze gorsza. I ostatecznie mieliśmy zimną wojnę, która, jeśli zmieniłaby się w gorącą wojnę, prawdopodobnie zniszczyłaby całą rasę ludzką. W zasadzie to straszny dramat XX wieku. Ale to też nasza historia – moja i wasza. Urodziliśmy się w XX wieku; i jego historia to opowieść o tym, czego doświadczyliśmy my, nasi rodzice i dziadkowie” – tłumaczy genezę powstania trylogii Follett w wywiadzie dla „Huffington Post”.

krawedz-wiecznosciAkcja „Krawędzi wieczności”, ostatniej części „Stulecia”, obejmuje okres od wzniesienia muru berlińskiego w 1961 roku do zwycięstwa Baracka Obamy w wyborach prezydenckich. Zimna wojna, walka o równouprawnienie kolorowej mniejszości w Ameryce, kubański kryzys rakietowy w 1962 roku oraz zamach na prezydenta John F. Kennedy?ego ? to punkty zwrotne światowej polityki, które wyznaczyły dalsze koleje losów historii świata i kształt epoki, w której obecnie żyjemy.

Równie ważne jak wielka polityka są przemiany kulturowe, społeczne i obyczajowe, które dokonywały się w tym okresie: wyzwolenie seksualne, kształtowanie się nowoczesnej muzyki popularnej, pierwszy w historii tak silny konflikt między pokoleniami rodziców i dzieci oraz rosnąca rola mediów i zaczątek charakterystycznej dla naszej epoki kultury tabloidów i celebrytów. Obok światowych przywódców politycznych (J.F. Kennedy?ego, Nikity Chruszczowa) ważnymi postaciami tych czasów są najsłynniejsze gwiazdy muzyki pop: Bob Dylan, Joan Baez, zespoły The Beatles i The Rolling Stones. Nie tylko pojawiają się w tle powieści, lecz także uczestniczą w epokowych wydarzeniach, jak demonstracja poparcia dla pokojowej walki Afroamerykanów o równouprawnienie, zwana Marszem na Waszyngton, z historycznym przemówieniem Martina Luthera Kinga „I have a dream”. Plejada najważniejszych postaci historycznych odciska swoje piętno na epoce, tworzy jej klimat, każda z nich staje się bohaterem zbiorowej wyobraźni, głosem pokolenia i wzorem dla fikcyjnych bohaterów powieści.

Przygotowanie tak szeroko zakrojonej fabuły wymagało ogromnych nakładów pracy. „Pisanie książki można z grubsza podzielić na trzy równe etapy: planowanie i risercz, którym towarzyszył szczegółowy opis każdego rozdziału. Wyszło z tego sześćdziesiąt czy siedemdziesiąt gęsto zapisanych stron maszynopisu, tyle, co niektóre z moich najwcześniejszych powieści. Kiedy już byłem z tego zadowolony, napisałem pierwszy szkic. Ukończony projekt dałem do przeczytania bardzo wielu osobom – redaktorom, niektórym członkom rodziny, a przy okazji jeszcze zawsze zatrudniałem ekspertów, aby sprawdzili moje badania. Po otrzymaniu notatek od tych czytelników, poprawiałem historię, przepisując ją długo na nowo. W przypadku 'Krawędzi wieczności’ każdy z tych etapów zajmował około ośmiu miesięcy” – mówi Follett.

W „Krawędzi wieczności” ponownie spotykamy się z przedstawicielami pięciu rodzin, które poznaliśmy w dwóch poprzednich tomach. Prześladowana przez tajną służbę Stasi Rebecka musi uciekać z podzielonego Berlina na Zachód. Walli jest muzykiem, jego marzeniem jest zostać gwiazdą rocka, ale w NRD jest to niemożliwe, więc również decyduje się na ucieczkę. George angażuje się w ruch walki o prawa obywatelskie, którego liderem jest Martin Luther King. Bierze też udział w naradach podczas kryzysu kubańskiego, kiedy to świat staje na krawędzi atomowej katastrofy. Dmitrijowi z kolei zostaje zlecone dostarczenie na Kubę pocisków jądrowych.

Nie umniejszając różnic między demokracją i komunizmem, autor ukazuje symetrię mechanizmów politycznych oraz obyczajowe tło polityki ? zarówno tej uprawianej na Kremlu, jak i w Waszyngtonie. Follett nie ogranicza się przy tym do oficjalnych działań rządu, ale trafnie opisuje charakterystyczne cechy społeczeństw i ich zachowania: brutalne łamanie zasad demokracji i praworządności, dwulicowość polityków, wszechwładzę aparatu bezpieczeństwa oraz konserwatyzm norm społecznych dławiący pozytywne prądy postępowe w Anglii.

„Krawędź wieczności” ukaże się 5 listopada nakładem wydawnictwa Albatros. W tym samym terminie do księgarń trafią wznowienia pierwszych dwóch tomów trylogii: „Upadek gigantów” i „Zima świata”.

stulecie-follett

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi