banner ad

Katalońska powieść gotycka „Bestie” Sebasti? Alzamory pod patronatem Booklips.pl

7 listopada 2014

bestie-premiera
Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazał się nagrodzony prestiżową Premi Sant Jordi thriller gotycki „Bestie” autorstwa katalońskiego pisarza Sebasti? Alzamory. Powieść opublikowano pod patronatem Booklips.pl.

Akcja „Bestii” rozgrywa się w 1936 roku, na początku hiszpańskiej wojny domowej. Był to czas, gdy masowo ginęli księża i ludzie przyznający się do bliskości z religią, gdy płonęły kościoły, a klasztory rabowały antyklerykalne bojówki. W tym chaosie dobrze zorientowany w teologii człowiek twierdzi, że jest wampirem. Barwnie opisuje, jak zabił księdza i chłopca. Śledztwo prowadzi komisarz Gregori Mu?oz, człowiek pozbawiony nadziei i złudzeń.

Podczas gdy siostry kapucynki stają się zakładniczkami w klasztorze, a wraz z nimi rzekomo zamordowany biskup Barcelony, człowiek wątpliwej moralności, sędzia i lekarz sądowy tworzą w katakumbach potwora. Bawią się w Boga.

Pomimo licznych przykładów ludzkiej nikczemności, młodziutka nowicjuszka daje Mu?ozie siłę, by sądzić, że zło da się zwalczyć. Że można pokonać bestię czającą się w człowieku.

„Bestie” to zachwycająca, wielowarstwowa proza, w której odnajdziemy elementy XIX-wiecznej powieści gotyckiej w duchu Edgara Allana Poego i Henry’ego Jamesa, kryminału detektywistycznego, powieści historycznej i parabolicznej oraz thrillera. O jej sile decyduje jednak nie tylko fuzja gatunków, ale także dynamiczna narracja.

Jak twierdzi autor powieści, Sebasti? Alzamora, „Bestie” traktują o zdolności człowieka do czynienia zła, które w ostatecznym efekcie przegrywa z dobrem. Chociaż w książce, podobnie jak w prawdziwym życiu, zło bywa też bezkarne, to jednak główne przesłanie skupia się na tym, iż zło i jego katastrofalne skutki nie są w stanie zniszczyć ludzkiej zdolności do radzenia sobie w najtrudniejszych sytuacjach.

Powieść Alzamory nagrodzono prestiżową katalońską nagrodą literacką Premi Sant Jordi. Wcześniej otrzymali ją m.in. tacy pisarze, jak Jaume Cabré, Merc? Rodoreda oraz Josep Pla i Casadevall.

„Bestie” Sebasti? Alzamory przetłumaczyła Rozalya Sasor.

bestie-premiera2

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi