banner ad

Kapitan Żbik po latach znów do kupienia w kioskach i księgarniach!

18 września 2014

zbik-w-kioskach-1
Po 46 latach w kioskach i księgarniach znów można kupić pierwszy zeszyt z przygodami Kapitana Żbika zatytułowany „Ryzyko”! Stało się to możliwe dzięki inicjatywie niewielkiego wydawnictwa Ongrys, które specjalizuje się we wznowieniach komiksów z czasów PRL.

„Po raz ostatni pisałem list do Was ponad 30 lat temu. Wtedy to w kioskach ukazał się zeszyt zatytułowany ?Smutny finał?” ? pisze Żbik w liście do czytelników, jaki zwykle towarzyszył na końcu wszystkim komiksom. „Chcę Wam(…) we współpracy z nowym wydawnictwem przypomnieć najstarsze śledztwa w mojej karierze. Te wydane niegdyś w najmniejszych nakładach i obecnie najbardziej poszukiwane przez moich fanów”.

W tym tygodniu do kiosków i księgarń trafił pierwszy zeszyt z trzyczęściowej miniserii „Ryzyko”. Młody kapitan Żbik prowadzi w nim śledztwo w sprawie kradzieży wartościowych krzyży, kielichów i broni, jakiej dopuścili się czterej złodzieje podczas napadu na muzeum w Tarłowie. Odzyskanie cennych eksponatów nie jest takie łatwe, a próby nawiązania kontaktu ze złodziejami nie przebiegają po myśli policji, bowiem przestępcy orientują się, iż podstawiona dziennikarka nie pojawiła się na miejscu spotkania sama.

Komiks wydano w oryginalnej szacie graficznej oraz formacie. Cena jednego zeszytu wynosi 10 złotych. Wydawnictwo Ongrys chce wznowić całą serię przygód kapitana Żbika. Czy to się uda? To zależy przede wszystkim od tego, czy uda się odnaleźć wszystkich właścicieli praw autorskich. „Z prawno-wydawniczego punktu widzenia to nie jest seria, tylko każdy zeszyt stworzony przez innych autorów, to zupełnie odrębna publikacja. W przypadku każdego z kilkudziesięciu autorów (lub spadkobierców, bo często autorzy już nie żyją) trzeba osobno odnaleźć kontakt i wykupić licencję. Ongrys to małe wydawnictwo, choć działające z pasją i zaangażowaniem. Już odnalezienie czworga właścicieli praw autorskich do ?Ryzyka? i uzyskanie ich zgody było trudne i zajęło mnóstwo czasu” ? czytamy w komunikacie wydawnictwa.

zbik-w-kioskach-2

W pierwszej kolejności na rynku ukaże się trzyczęściowa miniseria „Ryzyko”, chyba najbardziej poszukiwana z uwagi na rok wydania (1967) i stosunkowo niewielki nakład. Zeszyty powinny pojawiać się w mniej więcej miesięcznych odstępach. Każdy z nich dostępny będzie w salonach Empiku, Inmedio, a także wybranych kioskach Ruchu i Kolportera.

Ongrys zapowiada, że w przyszłym roku ukażą się kolejne zeszyty. Ale ile ich będzie, które, w jakiej kolejności i z jaką częstotliwością ? tego na razie nie udało się jeszcze wydawnictwu potwierdzić. Trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia!

„Kapitan Żbik” to kryminalna seria komiksowa, wydawana w latach 1968-1982. Jej bohaterem był oficer Milicji Obywatelskiej – kapitan Jan Żbik. Wraz z zespołem, w skład którego wchodzą najczęściej porucznik Michał i porucznik Ola rozwiązują przeróżne sprawy kryminalne: morderstwa, kradzieże, włamania czy porwania, ale także zwalczają zagranicznych szpiegów. Często osoby pokrzywdzone lub świadkowie listownie proszą o interwencję we własnych sprawach właśnie kapitana Żbika – aby złapał kłusownika w mazurskich lasach, pomógł odszukać porwaną dziewczynkę lub też pomógł młodzieży bronić się przed chuliganami. Zwierzchnikiem zespołu jest pułkownik Czeladka. Pomysłodawcą serii i twórcą postaci był Władysław Krupka, on też napisał scenariusze do ponad połowy zeszytów. Za stronę graficzną odpowiadali: Jerzy Wróblewski, Grzegorz Rosiński, Bogusław Polch, Zbigniew Sobala i inni. Wydawcą serii było wydawnictwo „Sport i Turystyka”. Razem ukazały się 53 zeszyty.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi