banner ad

„Jutro skończę dwadzieścia lat” już w księgarniach!

24 sierpnia 2012


Wydawnictwo Karakter wypuściło na rynek kolejną (po bardzo dobrze przyjętym „Kielonku”) powieść Alaina Mabanckou. „Jutro skończę dwadzieścia lat” to nostalgiczna opowieść o dzieciństwie i dorastaniu określana jako „Cudowne lata” w Afryce.

Kiedy jego kraj, Kongo, przeżywa pierwszą dekadę niepodległości, Michel ma dziesięć lat i poznaje właśnie smak wczesnych miłosnych uniesień. Dorasta, otoczony kręgiem rodziny i przyjaciół. Przybrany ojciec, tata Roger, piastuje intratną posadę recepcjonisty w hotelu dla białych, mama Paulina, porzucona przez pierwszego męża, próbuje podołać trudom wychowania syna, nie zapominając przy tym o własnych pragnieniach, wujek René, nie dość, że bogaty i skąpy, to nie przestaje cytować Marksa, siostra najbliższego przyjaciela, Karolina, przyprawia narratora o istną burzę hormonów, w specjalnej roli pojawia się nawet sam Arthur Rimbaud. Wszyscy podejrzewają Michela o to, że jest we władaniu magicznych mocy, dzięki którym w podstępny sposób kieruje losami rodziny.

W tle toczy się wielka historia: w Iranie upada szach, Wietnamczycy wkraczają do Kambodży, obalony zostaje okrutny ugandyjski dyktator Idi Amin Dada, a przede wszystkim w najlepsze trwa zimna wojna. Tata Roger nocami słucha Głosu Ameryki, a potem toczy z rodziną polityczne dyskusje. Michel patrzy na to oczami dziesięciolatka, który próbuje zrozumieć świat.

Nowa książka Alaina Mabanckou to nieco nostalgiczna opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w afrykańskim kraju, który pod wieloma względami wcale nie przypomina tych znanych z relacji prasowych i telewizyjnych. Dyskretna ironia i pełen wdzięku humor współgrają tu z hołdem, jaki autor składa literaturze i muzyce. Piosenkom Brassensa towarzyszą aluzje do wielu książek dzieciństwa, m.in. „Małego księcia” i „Życia przed sobą”.

Mabanckou to jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy afrykańskich, od lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada na Wydziale Francuskim Uniwersytetu Kalifornia. „Jego pisarstwo to żywioł, który jak wezbrana rzeka porywa wszystko, co napotka na drodze: słowa, hipokryzję, konwenanse, tradycję, polityczną poprawność, afrykańską tożsamość” – pisał o autorze „Jutro skończę dwadzieścia lat” uznany francuski dziennikarz i krytyk literacki Bernard Pivot. O prawdziwości jego słów możecie przekonać się sięgając po książkę dostępną od połowy sierpnia w księgarniach.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi